חדשות מהזווית הפלסטינית

המועצה ע"ש וולטון הקדוש היא המקום בו תוכלו לדבר על כל נושא שהקשר בינו לבין כדורגל קלוש עד לא קיים בכלל
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1627 לייקים

its-sick כתב: 12 פברואר 2022, 08:37
El dudernio כתב: 11 פברואר 2022, 15:53אחרי כל פוסט כזה שלך אני מבכה את המדינה שלא דאגה שנלמד ערבית מכיתה א'
שנוכל לתקשר איתם ללא מחיצות ללא מתווכים. כולנו (גם אלו שבסיס האידיאולוגיה שלהם מזכיר יותר את שלטון הרייך) רוצים לחיות בשלום ובשקט.

אם אתה מכיר אותו תגיד לו שבפעם הבאה שהוא עם אמונה באשקלון שיקפצו לקפה :sh-cry:
דווקא כן הכריחו אותי ללמוד ערבית, מכתה ד' ועד ו' מדוברת, מז' ועד ט' ספרותית.
זה בזבוז משאבים מסיבי כי אין לשפה הזו שום שימוש בחיי מי שלא מסתובב בשטחים הכבושים והיא נשכחת מהר מאד מחוסר שימוש.
אני זוכר בקושי כמה משפטים ספורים, וכשהייתי ילד דיברתי וקראתי שוטף.
במדינת האפרטהייד הנוכחית לא יהיה לך שימוש בערבית, מן הסתם.
כדי שיהיה סיכוי למדינה מסוג אחר (ולחיים נורמליים לאזרחים שלה) לדעתי כולם צריכים לדעת את שתי השפות (לפחות לאיזה כמה עשרות שנים עד שהכול יירגע).
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
El dudernio
קיבל.ה  1267 לייקים

אדום מטלי כתב: 12 פברואר 2022, 10:31
El dudernio כתב: 12 פברואר 2022, 08:01
אדום מטלי כתב: 11 פברואר 2022, 23:56

אלדוד,
לא הבנתי אף אחת מהשאלות שלך. יכול להיות שזה בגלל שאני טמבל, אבל נסה לנסח לי את זה יותר ברור ואז אוכל לענות.
טמבל אתה לא...

א. שאלת עם זה נראה למישהו סביר ש"שלוחמים פלסטינים יגיעו ללב תל אביב וירססו מכונית עם שלושה צעירים". אז תהיתי אם זה לא בדיוק מה שישראל מאשימה אותם? שהם הגיעו למקום מסויים וריססו 3 צעירים כי הם "מחבלים ישראלים".

ב. ציינת שהם שייכים לאירגונים שמקבילים לצה"ל. מה שהופך את העימות לא עימות צבאי בין שתי "מדינות". תהיתי מתי אי פעם בהיסטוריה במהלך עימות צבאי חיכו להחלטת שופט בשביל לדעת מי צידק במלחמה.

לגבי א'
אשים רגע בצד את מה שישראל מאשימה אותם (זו טענה של מג"ב. "האשמה" נעשית בבית משפט, עם אפשרות להגנה, לא על ידי חיילים ברחוב).
מה שטענתי הוא כך: אם 3 פלסטינים היו מגיעים למרכז תל אביב, מרססים מכונית עם 3 חיילים בסופשבוע, אנשים היו מגנים את זה וקוראים לזה "מתקפת טרור" עם כל הסופרלטיבים וקריאות הנקמה. כלומר, נראה להם לא הגיוני שבאים ומוציאים להורג חיילים (שלא נניח במהלך קרב). נשמע לי הוגן.
כשזה קורה בשכם זה משום מה לגיטימי, ומקבל מחיאות כפיים. צדק הוא לא דבר יחסי, הוא אמור להיות אובייקטיבי. אם מגיע לגנב עונש, זה לא משנה אם הוא בן דוד שלי, או אוהד מכבי.

לגבי ב'
לא מבין את הטענה. אין כאן שתי מדינות: לצד אחד גנבו את הארץ, וישראל שולטת בכל אספקט של חייהם, ואין להם מדינה. אין כאן גם שני צבאות: לצד אחד יש צבא מסודר, שקונה לעצמו את כלי הנשק הכי משוכללים בעולם. לצד אחד אין אפשרות בכלל לקנות נשק. אמרתי שהכינוי 'מחבלים' הוא ילדותי, הם האנשים שנלחמים על החירות של הפלסטינים וההגנה שלהם (בלי מדינה ובלי צבא) והם המקבילים לצבא של מדינה מסודרת.

באופן כללי יותר, רק כדי לשים את הדברים בקונטקסט נכון:
הכיבוש של ישראל את הגדה המערבית וההימצאות של צבא ישראלי שם הם לא חוקיים.
ההתנהלות של הצבא שם (כמו גם ההתנחלויות) הם פשעי מלחמה לפי החוק הבינלאומי.

מצד שני, לפי החוק הבינלאומי, לעם שנמצא תחת כיבוש מותר להתנגד לכובש, גם בדרכים מזוינת*.

לכן, אם הפלסטינים מתנגדים לכח הכובש אותם, ונניח יורים בחיילים שנמצאים בשטח הכבוש, זה בהחלט לגיטימי בעיני החוק הבינלאומי.
הצבא הישראל שמסתובב מחוץ למדינתו, ומחסל אנשים שלא מסכנים את מדינת ישראל, זה פשע מלחמה.

* Reaffirms the legitimacy of the peoples' struggle for liberation form colonial and foreign domination and alien subjugation by all available means, including armed struggle;
United Nations General Assembly Resolution 3236
לגבי א.
כשזה קורה בשכם עם חיילים פלשתינאים נגד ישראלים זה גם זוכה לתשבוחות.. כמו שכתבת הצדק הוא אונברסלי.

לגבי ב.
אני לא חולק איתך על חוקיות והצדקת צה"ל וישראל בגדה.. אבל אם אתה מכיר בכך שקיים מאבק מזויין בין ישראל לפלשתין אני לא מצליח להבין את הדרישה למשפט צדק לקורבנות המאבק. במאבק מזויין אין צדק יש הרג. ולכן צריל לפעול להפסקתו בצורה המהירה ביותר
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

א. אני לא משבח אנשים שבאים ומוציאים להורג אחרים באמצע הרחוב, לא בשכם ולא בתל אביב., ואף אדם סביר לא משבח את זה, אני לא יודע למה אתה מתכוון.

ב. אני לא מכיר בכך שקיים מאבק מזוין בין ישראל לפלסטינים. זה מסגור שגוי של המציאות, שנוח לציונות ולתומכיה להציג.
אני מכיר תנועת התיישבות קולוניאליסטית, שהקימה מדינת גזע יהודי תוך טיהור אתני ונסיון להעלים את הילידים מכל המרחב הפלסטיני, גם פיזית וגם תודעתית. היא שולטת בכל אספקט של החיים של כל התושבים במרחב הזה על ידי משטר אפרטהייד. חלק מהתושבים הללו מתנגדים למנגנון הזה כדי להשיג לעצמם חירות וזכויות. ההתנגדות נעשית גם באופן אלים.
לקרוא לזה "מאבק מזוין בין הפלסטינים לישראל", כאילו יש כאן איזה משהו מאוזן, זה חוסר הבנה טרגי של המציאות.
הפוסט קיבל לייק אחדits-sick
Red_man
קיבל.ה  479 לייקים

אדום מטלי כתב: 08 פברואר 2022, 15:06 היום, עוד 3 נרצחים בשכם.

אם לשיטתך הם לוחמים בצבא אז הם לא נרצחו אלא נהרגו/נפלו בהיתקלות. אי אפשר לרקוד על שתי החתונות ולטעון שחיילי צהל הם מטרה לגיטימית אבל מי שאתה מגדיר כלוחמים מהצד השני זאת לא מטרה לגיטימית.
לדעתי הם לא לוחמים בצבא והם לא נרצחו.
כן עולה השאלה האם ניסו לבצע מעצר? מכאן יש שתי אפשרויות
א, ניסו לבצע מעצר והחמושים השיבו אש אז זאת התקלות שגמרה לא להיט מבחינתם.
ב. הלוחמים פרקו מהרכבים וישר פתחו באש לעבר הרכב וחיסלו אותם.
El dudernio
קיבל.ה  1267 לייקים

אדום מטלי כתב: 12 פברואר 2022, 13:14 א. אני לא משבח אנשים שבאים ומוציאים להורג אחרים באמצע הרחוב, לא בשכם ולא בתל אביב., ואף אדם סביר לא משבח את זה, אני לא יודע למה אתה מתכוון.

ב. אני לא מכיר בכך שקיים מאבק מזוין בין ישראל לפלסטינים. זה מסגור שגוי של המציאות, שנוח לציונות ולתומכיה להציג.
אני מכיר תנועת התיישבות קולוניאליסטית, שהקימה מדינת גזע יהודי תוך טיהור אתני ונסיון להעלים את הילידים מכל המרחב הפלסטיני, גם פיזית וגם תודעתית. היא שולטת בכל אספקט של החיים של כל התושבים במרחב הזה על ידי משטר אפרטהייד. חלק מהתושבים הללו מתנגדים למנגנון הזה כדי להשיג לעצמם חירות וזכויות. ההתנגדות נעשית גם באופן אלים.
לקרוא לזה "מאבק מזוין בין הפלסטינים לישראל", כאילו יש כאן איזה משהו מאוזן, זה חוסר הבנה טרגי של המציאות.
א. אתה לא. ואני לא. יכול להיות שאני נחשף לדמגוגיה התקשורתית של ישראל אבל לפחות לי נראה כי מי שהורג יהודי בשכם נחשב ל"גיבור" ברחוב הפלסטינאי...

ב. לירות על מישהו כמו מה שאותם 3 ה"נרצחים" בשכם עשו זה לא חלק ממאבק מזויין? הרי גם הפלשינאים מכנים את זנ כך לדעתי.
הפוסט קיבל לייק אחדbenaim
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

Red_man כתב: 12 פברואר 2022, 15:35

אם לשיטתך הם לוחמים בצבא אז הם לא נרצחו אלא נהרגו/נפלו בהיתקלות. אי אפשר לרקוד על שתי החתונות ולטעון שחיילי צהל הם מטרה לגיטימית אבל מי שאתה מגדיר כלוחמים מהצד השני זאת לא מטרה לגיטימית.
ניכר שלא קראת את ההסבר שלי בעמוד האחרון. קרא שוב בבקשה, ואם יהיו שאלות, אני עדיין כאן.
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

El dudernio כתב: 12 פברואר 2022, 16:20
אדום מטלי כתב: 12 פברואר 2022, 13:14 א. אני לא משבח אנשים שבאים ומוציאים להורג אחרים באמצע הרחוב, לא בשכם ולא בתל אביב., ואף אדם סביר לא משבח את זה, אני לא יודע למה אתה מתכוון.

א. אתה לא. ואני לא. יכול להיות שאני נחשף לדמגוגיה התקשורתית של ישראל אבל לפחות לי נראה כי מי שהורג יהודי בשכם נחשב ל"גיבור" ברחוב הפלסטינאי...

ב. לירות על מישהו כמו מה שאותם 3 ה"נרצחים" בשכם עשו זה לא חלק ממאבק מזויין? הרי גם הפלשינאים מכנים את זנ כך לדעתי.

א. אני הסברתי איך אדם הגון צריך להתייחס לרצח הזה. זה שבשכם יש אנשים כמו בן נעים רק מהצד השני זה דבר ידוע. אני לא מבין איך זה רלוונטי לדיון.

ב. הנקודה שלי היא שאתה ממסגר לא נכון את המציאות. הפלסטינים אכן נאבקים על החופש שלהם. אבל להתייחס לכל המסגרת הזו כמאבק מזוין בין ישראל לפלסטינים זו טעות מכוונת, שמשרתת את הציונות.
הרי לא היית קןרא לאפרטהייד בדרום אפריקה "המאבק המזוין בין שחורים ללבנים". אם העולם היה מתייחס לזה ככה, זה לא היה נפתר. זה היה "אפרטהייד", וכך קראו לזה, ובגלל שזה פשע נגד האנושות, העולם לא יכל לתת לזה להתקיים.
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

benaim
קיבל.ה  271 לייקים

אדום מטלי כתב: 13 פברואר 2022, 04:02
El dudernio כתב: 12 פברואר 2022, 16:20

א. אני הסברתי איך אדם הגון צריך להתייחס לרצח הזה. זה שבשכם יש אנשים כמו בן נעים רק מהצד השני זה דבר ידוע. אני לא מבין איך זה רלוונטי לדיון.

ב. הנקודה שלי היא שאתה ממסגר לא נכון את המציאות. הפלסטינים אכן נאבקים על החופש שלהם. אבל להתייחס לכל המסגרת הזו כמאבק מזוין בין ישראל לפלסטינים זו טעות מכוונת, שמשרתת את הציונות.
הרי לא היית קןרא לאפרטהייד בדרום אפריקה "המאבק המזוין בין שחורים ללבנים". אם העולם היה מתייחס לזה ככה, זה לא היה נפתר. זה היה "אפרטהייד", וכך קראו לזה, ובגלל שזה פשע נגד האנושות, העולם לא יכל לתת לזה להתקיים.
איך שרים ביציע..... "הפסיכיאטר כבר מזמן ויתר..."
Red_man
קיבל.ה  479 לייקים

אדום מטלי כתב: 12 פברואר 2022, 22:47

ניכר שלא קראת את ההסבר שלי בעמוד האחרון. קרא שוב בבקשה, ואם יהיו שאלות, אני עדיין כאן.
קראתי ועדיין כמה שאלות לי אליך

א. האם הם מטרה לגיטימית בעינייך למעצר/התקלות עם צהל/ימ"מ? הכוונה לחוליה הספציפית הזאת.
ב. לפי המשפט הבינלאומי התנחלויות זה פשע מלחמה כי אסור להעביר אזרחים לשטחים כבושים, המשפט לא מכיר ברכישת קרקעות בכוח ולכן אני מסכים איתך על הנק' הזאת.
ג. מצד שני מותר לתקוף מתוך דוקטרינה של הגנה עצמית המשפט מכיר ומאפשר את זה. לא צריך לעמוד ולחכות שיתקילו אותך אתה יכול להיות הצד שמתקיל ראשון. לדוגמא המצב בגבול בין רוסיה לאוקראינה, אם האוקראינים יחליטו לתקוף על מנת למנוע/לשבש/לסכל את הפלישה הרוסית הם יכולים לעשות זאת.
ד. טענת שלצד אחד גנבו את המדינה. מה גבולות המדינה שצריכה לקום? ומה הזכויות של מ"י בשטח ובאיזה שטחים?
ה. בתור אחד ששירת בשטחים אני מאמין שהמציאות שם היא לא שחור ולבן ויש המון אפור אולי אפילו בעיקר אפור. אנחנו לא בסדר 100 אחוז מהזמן ומצד שני לא "כל הערבים מחבלים" והם לא לא בסדר 100 אחוז מהזמן. האמת היא שלדעתי אחרי שהייתי שם זה שמסיבה כלשהי לרשות ולממשלת ישראל יש סיבה להמשיך את המצב כמו שהוא.
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

בתגובה הזו שלך יש כל כך הרבה שגיאות וחוסר הבנה, ואני מצטער, לא מתחיל להסביר את הענין מאפס (ברצינות, אל תיעלב בבקשה, אתה לא שונה מכולנו, אם לא היו לך במקרה הורים מיוחדים, גדלת בתוך מערכת ששיקרה לך והסתירה ממך את האמת, ולא היה לך סיכוי לתפוס אחרת את המציאות).

אבל בגלל שהבטחתי לך קודם, אענה עכשיו לפחות על כמה דברים.
אתחיל דווקא מ-ד' – לא טענתי שגנבו את המדינה. קרא שוב.
בפתרון צריך ליצור מצב, שבו לכל תושבי הארץ שבין הים לירדן יש חופש וזכויות שוות, וזה כולל גם את כל האנשים שבמסגרת הטיהור האתני גורשו מפלסטין, הם וזרעם. זה אומר שהאזור יהפוך לדמוקרטיה, ולא תהיה יותר "מדינה יהודית", אין אף קבוצה שהיא עליונה על אחרות, כי ההגדרה הזו מובילה לאפרטהייד, וזה פשע מלחמה. אפשר לממש את הפתרון הזה בכמה צורות – מדינת כל אזרחיה, או שתי מדינות, או חלופות שמשלבות בינהם. אני אישית חושב ששתי מדינות הוא פתרון לא ישים, ולא נכון. לא כאן המקום לדון בהם.

לגבי א' – מדינת ישראל שולטת בפועל על שטחים שלא בריבונות שלה. הכיבוש הוא לא חוקי, ולכן מה שצה"ל עושה שם אינו חוקי. הדבר הכי סביר שאפשר היה לעשות, מכיון שישראל שולטת בכל השטח, הוא להתייחס לאנשים כעבריינים, לעצור אותם ולשפוט אותם לפי החוק (זה באמת קורה לפעמים, למרות שמערכת החוק כלפי הפלסטינים היא קרקס מחורבן, ואין קשר בינו לבין מערכת צדק). בוודאי שלא להגיע לרחוב בשכם ופשוט להוציא להורג אנשים. אתה לא מוציא להורג עבריינים בנתניה, גם אם הם ירו על מישהו קודם. עד כמה שידוע לי, הצבא הבריטי לא הגיע לרחובות בלפסט ורצח אנשים ברחוב. ככל שהיו לוחמים של ה-IRA שעשו פעולות טרור, הם נעצרו ונשפטו.

לגבי ג' – לא רלוונטי כשאתה כובש שטח, ומפעיל בו משטר אפרטהייד, ששולט בכל אספקט של החיים של הנתינים שלו.
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

"השב"כ מתנכל לנשים פלסטיניות כדי להניא אותן מפעילות פוליטית"
לפני חודש נעצרה סומאיה פלאח, דוקטורנטית באוניברסיטת חיפה, בחשד ל"מגע עם סוכן זר". ההאשמות בוטלו, אולם חלק מהמגבלות עליה נשארו, ועורך דינה משוכנע שמדובר ברדיפה פוליטית. "השב"כ מנסה לסחוט ולאיים על נשים", אומרים בארגונים.

https://www.mekomit.co.il/%d7%a9%d7%91%d7%9b/
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1232 לייקים

חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
מי שמאמין ולא מפחד, הריהו שקול למחבל מתאבד.
נא לא לצטט הודעות של אנשים לא ראויים, שיישאר מוסתר, תודה.
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

בחסות המשטרה ובן גביר, מתנחלים הקימו מאחז בשייח' ג'ראח
בתירוץ של הקמת "לשכה פרלמנטרית" לבן גביר, פעילי ימין הסתובבו אתמול בשכונה והטילו אימה על התושבים. המשטרה מאפשרת להם לפעול בחופשיות. השאלה האם גם הפעם, הפרובוקציה הזו תצית את ירושלים ואת השטחים

מאת: אורן זיו 14.2.2022

תמונה
מתנחל מרסס גז פלפל עבר פלסטינים ועיתונאים מחוץ לביתה של משפחת סאלם בשייח׳ ג׳ראח (צילום: אורן זיו)

בחסות המשטרה, הקימו אמש (ראשון) פעילי ימין מאחז בתוך שכונת שייח' ג'ראח. הסיבה הרשמית לנוכחות המוגברת של מתנחלים בשכונה היא הקמתה של "לשכה פרלמנטרית" של חבר הכנסת איתמר בן גביר, צעד שבא בעקבות כמה מקרים של הצתת מכונית של מתנחל יהודי בשכונה, ולאחר שביום שישי בלילה פרצה אש בביתו כתוצאה מהצתה מכוונת, לטענת המתנחלים.
בפועל, הקמת "הלשכה" שימשה תירוץ לפעילי הימין כדי להסתובב בשכונה ולהטיל אימה על התושבים הפלסטינים, בניסיון נוסף לחברוניזציה של השכונה.
כזכור, הפעם הקודמת שבה הקים בן גביר "לשכה פרלמנטרית" בשייח' ג'ראח היתה במאי 2021. העימותים שהתפתחו אז סביב נוכחותו של בן גביר ופעילי הימין הקיצוני בשכונה נחשבים כאחד הגורמים שהציתו את אירועי מאי בירושלים המזרחית כולה, המשיכו לירי החמאס מעזה, למבצע "שומר חומות" ולאירועים האלימים ב"ערים המעורבות" בישראל.

מבחינת בן גביר, האירוע אתמול יכול להיחשב כהצלחה. עשרות כלי תקשורת ראיינו אותו ואת פעילי הימין שליוו אותו, כולל סגן ראש העירייה אריה קינג, בנצי גופשטיין מארגון להב"ה וברוך מרזל. הנוכחות שלו גרמה למשטרה לפרוס כוחות רבים בשכונה, והכוחות האלה פעלו בעיקר נגד התושבים הפלסטינים. בן גביר הצהיר כי ישהה ב"לשכה" שלו לסירוגין עד שהמשטרה "תעשה את העבודה שלה", והבוקר (שני) שוב התייצב במקום.
תמונה
בן גביר ב"לשכה" שהקים מחוץ לביתה של משפחת סאלם בשייח׳ ג׳ראח (צילום: אורן זיו)

אולם אף שהנוכחות של בן גביר הביאה אתמול לעימותים בשייח' ג'ראח, פעילים פלסטינים בשכונה העריכו שלמרות האיומים של החמאס והקריאות של הפתח לבוא ולהפגין במקום, בשלב זה לא צפוי שהעימותים והמחאות יגלשו למקומות אחרים בירושלים, בעזה או בגדה.
במאי בשנה שעברה בן גביר פינה את "הלשכה" שלו לאחר שהובטח לו שהנוכחות המשטרתית במקום תוגבר ושיוקם מחסום בכניסה לרחוב. הפעם הוא דורש הקמת נקודת משטרה קבועה מחוץ לבית המתנחלים. לא ברור אם דרישה זו תיענה, אך בינתיים המתנחלים הצליחו להפוך את החיים של תושבי השכונה לעוד יותר קשים.

האירועים אתמול החלו כבר בתשע בבוקר כאשר פעילי הימין הקימו סוכה, תלו שלטים והציבו מערכת הגברה לקראת הגעתו של בן גביר. הסוכה הוקמה על שטח שצמוד לביתה של משפחת סאלם, שאריה קינג ניסה לגדר פעמיים בתקופה האחרונה. רשמת ההוצאה לפועל הוציאה בחודש שעבר צו פינוי גמיש לחודש מרץ, ל-11 לבני משפחת סאלם, החיים בבית מאז שנות החמישים.
זמן קצר לאחר הגעתו של בן גביר לשכונה, פרצו ויכוחים בין תושבים פלסטינים ומתנחלים, שגלשו לעימותים פיזיים. באחד המקרים, מתנחל התיז גז פלפל לעבר בני משפחת סאלם ואקטיביסטים שהגיעו לתמוך בהם, ופעילי ימין אחרים השליכו כיסאות. אחד מבני המשפחה נעצר וכך גם מתנחל אחד. השוטרים שהיו במקום דחפו את בני המשפחה ותומכיהם לתוך הבית, דפוס פעולה שחזר על עצמו לאורך כל היום.
תמונה
שוטרים עוצרים צעיר פלסטיני בשייח׳ ג׳ראח, 13 בפברואר 2022 (צילום: אורן זיו)

בני משפחת סאלם ותושבים פלסטינים בשייח' ג'ראח סיפרו שבערב שקדם (שבת) להגעתו של בן גביר, מתנחלים התפרעו בשכונה בעקבות ההצתה. כמה פלסטינים נפצעו, כלי רכב הושחתו ומתנחל נפצע לאחר שנהג מקומי, שעל פי הדיווחים רוסס לעברו גז פלפל, פגע בו.
"עשרות מתנחלים היו כאן פה עד שלוש וחצי בלילה", סיפרה אתמול בבוקר פאטמה סאלם, אחת מבנות המשפחה המיועדות לפינוי. "הם אומרים שהאדמה והבית לא שלנו, ואנחנו צריכים לצאת. ריססו אותי בגז". סאלם נפצעה בידה ונזקקה לטיפול רפואי. אחיה איברהים סיפר כי "מאות מתנחלים תקפו אותנו, הרסו רכבים וריססו גז. אחי ח'ליל נעצר כשניסה להגן על אמא שלנו. אין לנו מה לעשות. המשטרה עובדת איתם".
"המטרה שלהם היא להסית נגד הפלסטינים ולעשות כאן בעיות בחסות המשטרה", אמר הפעיל הירושלמי מוחמד אבו חומוס, לפני ששוטרים התנפלו עליו וחטפו ממנו דגל פלסטין שהחזיק בידו. "אנחנו צריכים לעמוד נגד ממשל הכיבוש. כמו שהם קוראים למתנחלים להגיע לכאן, אנחנו הירושלמים צריכים להגיע לפה".
לאורך כל היום, גם המשטרה וגם המתנחלים מנעו מפלסטינים ומפעילי שמאל להיכנס למגרש שעליו הוקמה הלשכה. "זה שטח פרטי, אתה צריך לתאם כדי להיכנס פה", צעק מתנחל לעבר עיתונאי פלסטיני. לעומת זאת, לפעילי הימין, רבים מהם "נערי גבעות" מהגדה המערבית, ניתנה גישה חופשית לאזור ברוב שעות היום. המשטרה הגבילה את תנועת של פלסטינים בשכונה והציבה מחסומים משני צידי הרחוב.

רק לקראת ארבע אחר הצהריים, לאחר שפורסמו בקבוצות של הימין קריאות להפגין במקום, החליטו במשטרה לנסות לפנות חלק מפעילי הימין מהאזור שסביב בית משפחת סאלם, ואף עשו שימוש חריג נגדם ברימוני הלם. "כשאני היית מג"בניק, לא זרקתי רימונים על יהודים", אמר אחד מפעילי הימין לשוטרים. פעילי הימין עברו להפגין בדרך שכם בנקודה שבה מוחים כבר למעלה מעשור פעילי שמאל, והתעמתו עם נהגים פלסטינים.
בהמשך סגרה המשטרה את הכביש והקימה מחסומים מסביב לשכונה. נהג פלסטיני שעשה "חראקות" עם רכבו, נשלף ברכבו באלימות ונעצר.
בערב, המשטרה עשתה שימוש ברימוני הלם ומכתזית נגד תושבים פלסטינים ופעילים שהתאספו ליד המחסום שבכניסה לרחוב בו גרה משפחת סאלם. הצעירים הדליקו מדורה ושרו שירי מחאה, כפי שעשו במאי 2021 מחוץ לבית משפחת אל כורד, ומדי כמה דקות המשטרה ניסתה לפנות אותם.
פלסטינית נופפה בדגל פלסטיני מבעד לסורגים בחלון ביתה, ושוטר איים עליה שייכנס לבית וייקח את הדגל, שכן בעיני משטרת ירושלים הנפת דגל פלסטין היא מעשה אסור. "זה הבית שלי, מותר לי לעשות פה מה שאני רוצה", ענתה הפלסטינית.
לקראת תשע הגיעו חברי הכנסת אחמד טיבי, אוסאמה סעדי ועופר כסיף מהרשימה המשותפת והותקפו מילולית ופיזית כשעשו את דרכם לתוך בית משפחת סאלם. אריה קינג חסם את דרכם ודחף אותם. השוטרים, כמו לאורך כל היום, האיצו בחברי הכנסת להיכנס לבית, אולם לא עצרו איש מהתוקפים היהודים.
"תקפו אותנו מתנחלים בראשותו של קינג תחת עיניהם של שוטרי משטרת ירושלים", סיפר ח"כ טיבי. "הם (השוטרים) לא מנעו מהם להיות אלימים ולתקוף שלושה חברי כנסת". קינג לא הכחיש את התקיפה, שתועדה במצלמות. "זו קרקע פרטית של יהודים ואני הייתי מול אחמד טיבי ועופר כסיף", סיפר קינג. "אמרתי להם שאסור להם להיכנס כי זו אדמה שלי. הם דחפו אותי, וכשדוחפים אותי, אני בדרך כלל נוהג להתגונן".
תמונה
תושבת שכונת שייח' ג'ראח מניפה דגל פלסטין מבעד לסורגי חלון ביתה (צילום: אורן זיו)

בתוך בית המשפחה היתה אווירת חירום של ממש. צעירים התכוננו לרגע שבו המתנחלים יפרצו פנימה, וחובשים טיפלו בשני צעירים שנפצעו מאבנים שהושלכו על ידי מתנחלים. חלק מבני המשפחה ערכו תצפיות על הגג.
הדפוס שחזר לאורך כל היום היתה מדיניות של המשטרה לאפשר למתנחלים להתגרות ולתקוף פלסטינים, לקלל אותם ולירוק לעברם. כשהפלסטינים רצו להגיב, המשטרה הגיעה, פינתה את המתנחלים ועצרה את הפלסטינים.
באחת התקריות, פעילי ימין צעירים היכו עם מקלות דגלים נהג קטנוע שעבר לידם. כשהנהג הפלסטיני ירד להתעמת איתם, שוטרים רבים הקיפו אותו ודרשו ממנו להמשיך לנסוע. הוא עלה על הקטנוע, ואחד מפעילי הימין ירק בפניו. היורק לא נעצר.

פעילי הימין, בראשות בן גביר עצמו, השתמשו במערכת הכריזה כדי לקרוא "מחבלים", ו"לכו לסוריה", לעבר פלסטינים בשכונה. כשחברי הכנסת מהרשימה המשותפת הגיעו, אחד הפעילים קרא "אחמד טיבי יא חזיר", אך בן גביר ביקש ממנו "למתן" את דבריו לצעוק לעברו "טיבי מחבל". פעילי ימין אחרים קראו לעבר משפחת סאלם "עוד חודש לא תהיו פה". אחרים הפריעו בקללות לשידור הישיר של ערוץ אל ג'זירה ושל כלי תקשורת פלסטינים אחרים.
אוסאמה דקידק, שגר בסמוך לבית של המתנחלים שעלה באש והוא זה שהזעיק את המשטרה, סיפר כי הותקף במוצאי שבת. "ריססו אותי בגז ופגעו לי עם אבן בפנים", אמר. לאחר שהמשטרה לא סייעה לו, ביקש דקידק משני מתנחלים מבוגרים, אחד מהם חמוש באקדח, שיגידו לפעילי הימין הצעירים לא לעלות על גג ביתו. "אנחנו לא מכירים את כולם, אם נראה שזה קורה, נגיד להם", הם אמרו בטון לא משכנע.
לקראת השעה 11 בלילה, המשטרה ניסתה לפנות את "הלשכה" של בן גביר, והוא התעלף בזמן ניסיון הפינוי ופונה לבית החולים. הסהר האדום דיווח שטיפל ב-31 פצועים במהלך היום, ושישה מהם פונו לבית החולים. בין הפצועים שטופלו היו עיתונאי, שלושה פרמדיקים ושלושה אקטיביסטים. הבוקר חזר בן גביר למקום, אבל בינתיים לא נרשמו עימותים.
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

בכלל לא אפרטהייד

אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

תשובה ב' נכונה, כנראה.

מפקד הימ"מ טען שהם ניסו לפתוח באש, אבל עדי ראייה טוענים שהחיילים באו כדי להרוג.

נא לחסוך את הויכוח בנושא "למי צריך להאמין".
benaim
קיבל.ה  271 לייקים

אדום מטלי כתב: 16 פברואר 2022, 07:38 בכלל לא אפרטהייד

לא חושב שזה קשור לאפרטהייד כי ישנם מקרים כאלה גם כשמדובר בנשים/גברים יהודים שנמצאים בזוגיות עם אדם מהמזרח הרחוק או מזרח אירופה. אבל זה לא בדיוק מתכתב עם המציאות שאתה מנסה לייצר, לכן בחרת שלא להזכיר זאת :rose:
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1232 לייקים

בני זוג שאינם פלסטינים כן מקבלים אזרחות, שזה כולל אישורי עבודה, רשיונות נהיגה ,אישורים לשחק בליגת העל כמתאזרחים ועוד.
חוק האזרחות שנמצא בכותרות בשנה האחרונה מחריג ספציפית אך ורק פלסטינים מ"סיבות בטחוניות".
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
benaim
קיבל.ה  271 לייקים

אתה יכול לשער למה?
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1232 לייקים

כן, זה קל. המשטר הציוני מעוניין לדכא את הפלסטינים כדי שיהיה לו קל יותר לשדוד אותם.
בנוסף, תחושת הגזענות כלפי ערבים חזקה יותר מאשר כלפי "גויים" אחרים.
لا إله
benaim
קיבל.ה  271 לייקים

או אה, ציפרלקס דחוף לפלשתינאים המדוכאים.
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1232 לייקים

זה לא יעזור. הדיכוי שלהם לא נובע מבעיות פנימיות שלהם, אלא מעם חמדן שפלש לאדמתם.
لا إله
הפוסט קיבל 2 לייקיםתא מרבוטאpelegs
benaim
קיבל.ה  271 לייקים

מי? הבריטים או הטורקים לפניהם?
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1232 לייקים

היחידים שגירשו את רוב הפלסטינים, גנבו אדמות והקימו יישובים שלא מיועדים לפלסטינים, ולא נתנו לשארית הפלסטינים זכויות שוות היו היהודים.
لا إله
הפוסט קיבל 2 לייקיםאדום מטליKingAlpaca
benaim
קיבל.ה  271 לייקים

שאלת תם
אם הירדנים הם אלה ששלטו ביו"ש והמצרים שלטו ברצועת עזה, למה השיח לא מול המדינות האלו בהקשרי החזרת שטחים?
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1232 לייקים

לכיבוש הישראלי היה חלק חשוב בגיבוש הזהות הפלסטינית כעם נפרד. זה לא הופך אותם לפחות עם מכל עם אחר.
אם היום הם יעברו לשליטה מצרית או ירדנית הם גם יהיו תחת כיבוש. זאת הסיבה שהמצרים והירדנים לא רוצים בשטחים הללו.
لا إله
benaim
קיבל.ה  271 לייקים

אוקיי
מתי התחיל הכיבוש?
תא מרבוטא
קיבל.ה  329 לייקים

benaim כתב: 16 פברואר 2022, 17:26 אוקיי
מתי התחיל הכיבוש?
https://www.hahem.co.il/friendsofgeorge/?p=5575
אל דאגה זה לא כיבוש זה אפרטהייד
benaim
קיבל.ה  271 לייקים

יכול לאמלק?
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

benaim כתב: 16 פברואר 2022, 17:26 אוקיי
מתי התחיל הכיבוש?
בצורתו הנוכחית? 5 ביוני 1967. מאז ועד ימינו השטחים הללו נמצאים תחת מה שנקרא בעגה המשפטית "תפיסה לוחמתית", קרי משטר כיבוש צבאי.
אם מפריע לך שמדברים על כיבוש אתה יכול לדחוף לסיומו, בין אם בנסיגה מהשטח או סיפוח מלא שלו על כל תושביו.

האמת היותר עמוקה היא שמשטר הכיבוש בגדה המערבית הוא רק הצורה האקטואלית ביותר של הקולוניאליזם הציוני בפלסטין, דומה מאד למשטר הממשל הצבאי שהיה בין 49' ו-66', ובסה"כ המשך ישיר של ההגיון הציוני שמחפש מקסימום שליטה יהודית על אדמות הארץ.

benaim כתב: 16 פברואר 2022, 19:05 יכול לאמלק?
בגדול, באותו השטח בדיוק חלים שני דינים נפרדים: דין אזרחי ליהודים, ודין צבאי לפלסטינים. המצב בשטח קצת מורכב יותר, אבל בגדול זו המציאות: יהודי ופלסטיני שיבצעו את אותה העבירה בדיוק באותו המקום והזמן, יועמדו לדין בשתי מערכות משפט שונות. בנוסף, השטח מופרד לכמה חלקים, שהכניסה אליהם מותנית ברקע אתני, כלומר מתקיים בשטח משטר הפרדה (באפריקאנס פירוש המילה "אפרטהייד" הוא "מצב [בו יש] הפרדה").
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

למה לאמלק?
כנס לקישור, קרא כל מילה, מההתחלה עד הסוף.
תהיה סקרן לבחון דברים אחרים, להטיל ספק במה שאתה יודע.
אני אפילו לא טוען שאתה משקר בכל מה שאתה אומר. הרוב פשוט שופכים את כל מה שלמדנו מגיל 0, לא היה לנו שום סיכוי להכיר את המציאות באמת. אז פשוט אומרים את מה שיודעים, ומאמינים בלב שלם שזה נכון.
תהיה סקרן, תבדוק מה כל האנשים "הרעים" אומרים.
לאמלק זה לפחד להביט במראה.
benaim
קיבל.ה  271 לייקים

פלג - תודה על התגובה המפורטת.
מה היה מעמדם של שטחים אלה טרום מלחמת ששת הימים?
אשמח לדעת מה עמדתך בסיפוח כלל שטחי a/b/c על כלל תושביהם.
סמל אישי של משתמש
red in blood
קיבל.ה  321 לייקים

pelegs כתב: 16 פברואר 2022, 22:58
בגדול, באותו השטח בדיוק חלים שני דינים נפרדים: דין אזרחי ליהודים, ודין צבאי לפלסטינים. המצב בשטח קצת מורכב יותר, אבל בגדול זו המציאות: יהודי ופלסטיני שיבצעו את אותה העבירה בדיוק באותו המקום והזמן, יועמדו לדין בשתי מערכות משפט שונות. בנוסף, השטח מופרד לכמה חלקים, שהכניסה אליהם מותנית ברקע אתני, כלומר מתקיים בשטח משטר הפרדה (באפריקאנס פירוש המילה "אפרטהייד" הוא "מצב [בו יש] הפרדה").
הפירוש הוא לא apart-hood?
כלומר הפרדה בין שכונות?
(ברור שזה לא האישיו, סתם שאלה סמנטית)
"אנחנו אולי קהל פרובוקטיבי, קהל שנון, קהל עם לשון חריפה וחדה, ולפעמים חסרת רחמים, אבל אנחנו לא גזענים."
- עומר חרמש ז״ל
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1627 לייקים

red in blood כתב: 17 פברואר 2022, 00:06
pelegs כתב: 16 פברואר 2022, 22:58
הפירוש הוא לא apart-hood?
כלומר הפרדה בין שכונות?
(ברור שזה לא האישיו, סתם שאלה סמנטית)
ה-heid באמת מקביל ל-hood האנגלית, אבל hood זאת סיומת שיש לה משמעות משלה ולא קיצור של שכונה. מהמילון: suffix denoting state, condition, character, nature, etc
למשל parenthood זה לא שיכון הורים, זה הורות. sisterhood/brotherhood זה אחווה, וכו' וכו'.
על אותו עיקרון אפרטהייד זה לא "שכונות נפרדות" אלא המצב של "היות נפרד" או "נפרדות" (עם תנועת u בוו, נפרדuת).
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
הפוסט קיבל 2 לייקיםpelegsred in blood
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

אני אישית מכיר את זה ממש הגרמנית, -heit, ואצלי האסימון נפל רק לפני שנה. אותו רעיון, איכשהו דרך גלגולי השפות המערב גרמאניות בהולנדית ובאפרקיאנס זה הפך ל-הייד.
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

ממליץ מאד לקרוא את המאמר של ד"ר יערה בנג ר-אללוף המלומדת שמסביר מה נמצא בדו"ח האפרטהייד של אמנסטי, ומה המשמעות הפרקטית של התיקון הנדרש (רמז: הצעות נדיבות בגדה המערבית לא מספיקות).
ממליץ לקרוא עד הסוף, לא לאמלק (מצד שני, לא מומלץ למכחישי נכבה/טיהור אתני, או גזענים אידאולוגים).

חשוב למי שמנסה לדחוק הצידה את השיחה על זכות השיבה, חשוב למי שאומר "מה זה משנה ההיסטוריה, בוא נדבר על פתרון".

חלק מצוין במאמר הוא פירוק כמה מיתוסים שישראלים טובים נוהגים להשתמש בהם להגנתם.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

benaim כתב: 16 פברואר 2022, 23:47 מה היה מעמדם של שטחים אלה טרום מלחמת ששת הימים?
בין 48' ל-67' הם היו במעמד של כיבוש מצד ירדן: ירדן סיפחה את השטח, אבל חוץ מעיראק ובריטניה אף אחד לא הכיר בזה.

benaim כתב: 16 פברואר 2022, 23:47 אשמח לדעת מה עמדתך בסיפוח כלל שטחי a/b/c על כלל תושביהם.
אני לא חובב גדול של הרעיון, לדעתי הבחירה בין עצמאות פלסטינית בגדה המערבית או דרישה למדינה אחת משותפת היא בחירה של הפלסטינים בגדה ובעזה - להבנתי כרגע עדיין יש עדיפות לרעיון שתי המדינות.
אבל אם כן יהיה סיפוח, הוא חייב יהיה לדעתי לכלול אזרוח מלא של כלל הפלסטינים שגרים בשטח - אחרת מדובר בהמשך משטר האפרטהייד בשם אחר.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

אגב, לתנועת "מאבק סוציאליסטי" (הסניף הישראלי של ISA הטרוצקיסטית) יש טקסט מוצלח בנושא הסכמי אוסלו:

https://socialism.org.il/maavak/2015/10 ... 7%9C%D7%95
benaim
קיבל.ה  271 לייקים

pelegs כתב: 17 פברואר 2022, 16:27
benaim כתב: 16 פברואר 2022, 23:47 מה היה מעמדם של שטחים אלה טרום מלחמת ששת הימים?
בין 48' ל-67' הם היו במעמד של כיבוש מצד ירדן: ירדן סיפחה את השטח, אבל חוץ מעיראק ובריטניה אף אחד לא הכיר בזה.

benaim כתב: 16 פברואר 2022, 23:47 אשמח לדעת מה עמדתך בסיפוח כלל שטחי a/b/c על כלל תושביהם.
אני לא חובב גדול של הרעיון, לדעתי הבחירה בין עצמאות פלסטינית בגדה המערבית או דרישה למדינה אחת משותפת היא בחירה של הפלסטינים בגדה ובעזה - להבנתי כרגע עדיין יש עדיפות לרעיון שתי המדינות.
אבל אם כן יהיה סיפוח, הוא חייב יהיה לדעתי לכלול אזרוח מלא של כלל הפלסטינים שגרים בשטח - אחרת מדובר בהמשך משטר האפרטהייד בשם אחר.
מודה לך על התשובות המנומקות למרות שיש חלקים שאני רחוק מלהסכים איתך.
שמח שיש כאן משתמשים מהצד השני של המפה שניתן לנהל איתם שיח מבלי לספוג נאצות/עלבונות.
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

האנס המנומס...
שליחת תגובה