דמוקרטיה בישראל

המועצה ע"ש וולטון הקדוש היא המקום בו תוכלו לדבר על כל נושא שהקשר בינו לבין כדורגל קלוש עד לא קיים בכלל
סמל אישי של משתמש
סומך
קיבל.ה  850 לייקים

איפה הייתם בחווארה מופנה למגבניקים וכוחות השיטור בהפגנה, מעניין שאתה חושב שזה מופנה אליך...

וה"כתב" הזה בא מלכתחילה בשביל למצוא סינקים שיגכיחו את המפגנים. הוא חלאה עיתונאית מטעם, שנשלח ע"י ערוץ תעמולה משוקץ
פיצוחי שווארמה
הבורסה הבורסה
ארז שדה
קיבל.ה  628 לייקים

pelegs כתב: 10 מרץ 2023, 12:27
הפועל כתב: 10 מרץ 2023, 10:33 יש מדינות שכן יש דמוקרטיה לכולם?
זה הכל שאלה של ניתוח. אני טוען שכל מדינה שבה לעובדים למשל אין זכות לנהל את מקום העבודה היא לא באמת דמוקרטיה.
אבל גם בתוך ההגיון הליברלי זה תמיד על ספקטרום, למשל: מהגרים ופליטים מושפעים באופן מוחלט מהחלטות הממשלה אבל לא זכאים להצביע כי הם לא אזרחים.
וגם זה משתנה ממדינה למדינה, כי יש מקומות בהם לתושבי קבע שאינם אזרחים יש זכות להשתתף בבחירות מקומיות וכו'.

בכל מקרה, ישראל היא מקרה קיצוני, כי מדובר באחוז גבוה מאד מהאנשים תחת שליטתה שלא זכאים להשתתפות בדמוקרטיה הליברלית (וכמובן יש לשאלה מי זכאי ומי לא אופי אתני ברור).
אפשר גם לטעון ובצדק שאין כיום דמוקרטיות אמיתיות בעולם מפני שהאזרחים לא באמת מחליטים אלא הנציגים שלהם, כלומר דמוקרטיה עקיפה שעוקפת את רצון העם, רק דמוקרטיה ישירה שבה העם מחליט ולא פוליטיקאים זו דמוקרטיה אמיתית.
לגבי ישראל ישנה בעייתיות לא רק בגלל שאין זכות בחירה לפלסטינים לכנסת בגדה המערבית ובמזרח ירושלים אלא גם הפלסטינים אזרחי ישראל מופלים לרעה מעצם הגדרתה של המדינה כמדינה יהודית, ישראל היא דמוקרטיה אתנית ולא דמוקרטיה ליברלית שמבוססת על אזרחות שווה לכולם
ועכשיו אם תתקבל ההפיכה המשטרית גם הפרדת הרשויות תבוטל ונישאר עם דמוקרטיה אתנית פורמלית שחוץ מבחירות אין בה שום דבר דמוקרטי כלומר דמוקטטורה לא ליברלית
עידן סרור
קיבל.ה  186 לייקים

סומך כתב: 10 מרץ 2023, 13:29 איפה הייתם בחווארה מופנה למגבניקים וכוחות השיטור בהפגנה, מעניין שאתה חושב שזה מופנה אליך...

וה"כתב" הזה בא מלכתחילה בשביל למצוא סינקים שיגכיחו את המפגנים. הוא חלאה עיתונאית מטעם, שנשלח ע"י ערוץ תעמולה משוקץ
""איפה הייתם בחווארה מופנה למגבניקים וכוחות השיטור בהפגנה.""

מופנה מאנשים שמזיז להם את הביצה
לאנשים שמזיז להם את הביצה
כאמור, קשר פוליטי בלבד..

הצלם בא לעשות את עבודתו העיתונאית,
חבל שלא יודעים להכיל ולפעול בסובלנות..
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

ארז שדה כתב: 10 מרץ 2023, 14:30 לגבי ישראל ישנה בעייתיות לא רק בגלל שאין זכות בחירה לפלסטינים לכנסת בגדה המערבית ובמזרח ירושלים אלא גם הפלסטינים אזרחי ישראל מופלים לרעה מעצם הגדרתה של המדינה כמדינה יהודית, ישראל היא דמוקרטיה אתנית ולא דמוקרטיה ליברלית שמבוססת על אזרחות שווה לכולם
ועכשיו אם תתקבל ההפיכה המשטרית גם הפרדת הרשויות תבוטל ונישאר עם דמוקרטיה אתנית פורמלית שחוץ מבחירות אין בה שום דבר דמוקרטי כלומר דמוקטטורה לא ליברלית
אני האחרון שיטען שישראל דמוקרטית גם כלפי הפלסטינים אזרחי ישראל. לעזאזל, ב-19 שנותיה הראשונות ישראל החזיקה אותם תחת דיקטטורה צבאית (ואפילו במחנות ריכוז) אחרי שביצעה בהם טיהור אתני נרחב. דמוקרטיה זה בטח לא. פשוט חיפשתי את הדוגמה הכי ברורה ויחסית "מוסכמת" לחוסר הדמוקרטיה בישראל.
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
סמל אישי של משתמש
רדפוקס
קיבל.ה  3664 לייקים

אני באמת חושב שהשירי קהל של ההפגנות הם פח אשפה.
השיר "בושה" סתמי כל כך ומוציא את כל העוקץ מהגרסה המקורית "Shame" ממשחקי הכס, השיר "איפה הייתם בחווארה" הוא ממש תועבה לאוזניים ומי שכתב אותו צריך לצאת לנבצרות.
אבל ככה זה שהקהל מורכב מפנסיונרים ורולקסים לבנים ושבעים.

מנגד, אני דווקא חובב את השיר של נעה קירל וחושב שיש לנו צ'אנסה להביא אליפות אירופה איתו.
ארז שדה
קיבל.ה  628 לייקים

רדפוקס כתב: 10 מרץ 2023, 18:22 אני באמת חושב שהשירי קהל של ההפגנות הם פח אשפה.
השיר "בושה" סתמי כל כך ומוציא את כל העוקץ מהגרסה המקורית "Shame" ממשחקי הכס, השיר "איפה הייתם בחווארה" הוא ממש תועבה לאוזניים ומי שכתב אותו צריך לצאת לנבצרות.
אבל ככה זה שהקהל מורכב מפנסיונרים ורולקסים לבנים ושבעים.

מנגד, אני דווקא חובב את השיר של נעה קירל וחושב שיש לנו צ'אנסה להביא אליפות אירופה איתו.
לא מדובר בשירים אלא בסיסמאות בהפגנה, לגבי בושה אתה צודק זה באמת מעצבן אבל המסר באיפה הייתם בחווארה הוא חשוב למרות שהוא לא טוב מוזיקלית
לא אהבתי את השיר של נועה קירל אבל כל אחד והטעם שלו
עידן סרור
קיבל.ה  186 לייקים

נשב בכל מקום
נחסום את איילון
ברוכים הבאים לגיהינום

שילכו על הקאלט שלא מאכזב
הממשלה הממשלה יבני ז1נ1ת
סמל אישי של משתמש
רדפוקס
קיבל.ה  3664 לייקים

עידן סרור כתב: 10 מרץ 2023, 18:41 נשב בכל מקום
נחסום את איילון
ברוכים הבאים לגיהינום

שילכו על הקאלט שלא מאכזב
הממשלה הממשלה יבני ז1נ1ת
עכשיו אתה מדבר, אהבתי.
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

חשוב להוסיף שירים מיציע ליציע בין איילון צפון לדרום
dino
קיבל.ה  2017 לייקים

מספר 2 גרמני מספר 3 הוא גרמני מספר 4 גרמני וכך הלאה מאוד מתאים.
בן גביר מאפיה בן זונה...
נערך לאחרונה על ידי dino ב 10 מרץ 2023, 20:15, נערך פעם 1 בסך הכל.
ארז שדה
קיבל.ה  628 לייקים

dino כתב: 10 מרץ 2023, 20:11 מספר 2 גרמני מספר 3 הוא גרמני מספר 4 גרמני וכך הלאה מאוד מתאים
נשמע לי מוכר מאיפשהו
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

השיר של בן גביר חייב להיות אתה שמן ומכוער
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
De Niro
קיבל.ה  828 לייקים

יובל נח הררי מזהיר: "אם זה יעבור, לא יהיו יותר בחירות דמוקרטיות"

פרופ' יובל נח הררי בן ה-47 גדל בקריית אתא - והפך לחוקר ולסופר מוערך ברחבי העולם • ספריו נמכרו ב-40 מיליון עותקים ב-80 מדינות, וכעת הוא חושש לגורלה של מדינת ישראל • בריאיון מיוחד ונוקב ל"אולפן שישי" הוא מתריע מחוקי המהפכה המשפטית: "יש פה פצצה גרעינית פוליטית" • פרופ' הררי מצהיר: "אין פה מקום לפשרה, יש מחנה שרוצה לקחת לנו את החופש" • השיחה המלאה

https://mobile.mako.co.il/news-politics ... =173113802
dino
קיבל.ה  2017 לייקים

De Niro כתב: 10 מרץ 2023, 22:20 יובל נח הררי מזהיר: "אם זה יעבור, לא יהיו יותר בחירות דמוקרטיות"

פרופ' יובל נח הררי בן ה-47 גדל בקריית אתא - והפך לחוקר ולסופר מוערך ברחבי העולם • ספריו נמכרו ב-40 מיליון עותקים ב-80 מדינות, וכעת הוא חושש לגורלה של מדינת ישראל • בריאיון מיוחד ונוקב ל"אולפן שישי" הוא מתריע מחוקי המהפכה המשפטית: "יש פה פצצה גרעינית פוליטית" • פרופ' הררי מצהיר: "אין פה מקום לפשרה, יש מחנה שרוצה לקחת לנו את החופש" • השיחה המלאה

ההסבר המלומד שלי למר נוח הררי- למה בהתנתקות לא בלה בלה בלה בלה?
הכנסתי לו והסברתי למה הוא טועה
אני יכול מחר להתחיל לפרשן בערוץ 14
תא מרבוטא
קיבל.ה  312 לייקים

De Niro כתב: 10 מרץ 2023, 22:20 יובל נח הררי מזהיר: "אם זה יעבור, לא יהיו יותר בחירות דמוקרטיות"

אני מאד מסכים לשורה התחתונה אבל מה הופך את פרופ הררי לסמכות לציטוט בנושא? במה הוא שונה נניח מאסף גרניט השף המוערך שזכה בכוכב מישלן? או מגיא נתיב, אחד משני הבמאים הישראלים היחידים שזכו באוסקר? הררי הוא לא מומחה להיסטוריה פוליטית אלא להיסטורית צבאית וכללית, ואפילו לא לתולדות עם ישראל. בטח לא למדעי המדינה או למשפטים. סתם לקחו ידוען, מאד רהוט ומשכיל אבל ללא רקע יחודי לרפורמה המשפטית, ועשו אייטם.
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

מה קשור מומחה לתולדות עם ישראל? נראה לי לקחו סתם משתמש שלא מבין במומחים ועשו ממנו מבקר היסטוריונים.
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
מי שמאמין ולא מפחד, הריהו שקול למחבל מתאבד.
נא לא לצטט הודעות של אנשים לא ראויים, שיישאר מוסתר, תודה.
סמל אישי של משתמש
De Niro
קיבל.ה  828 לייקים

הקטע הוא שלא חייבים להיות מומחים לנושא.
הנושא ברור גם התוצאה שלו ברורה.
זה קורה כבר עכשיו.לא צריך לחכות.
מספיק לראות חדשות בערוצים המובילים.
מי שלא השתכנע מוזמן לחכות חודש מקסימום להשלמת החקיקה אז באמת שרוב מוחלט יותר בציבור ישתכנע.נכנסים למשבר חוקתי אמיתי.
ליבי ליבי עם מקבלי ההחלטות ונושאי המשרות הציבוריות.
ארז שדה
קיבל.ה  628 לייקים

אנחנו הולכים לקראת פיצוץ, לא תהיה פשרה
הפוסט קיבל לייק אחדDe Niro
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

De Niro כתב: 11 מרץ 2023, 13:53 ליבי ליבי עם מקבלי ההחלטות ונושאי המשרות הציבוריות.
מצד אחד צודק, מצד שני בדיוק בשביל זה הם שם ומקבלים ממך משכורת.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
De Niro
קיבל.ה  828 לייקים

teknoboy כתב:
De Niro כתב: 11 מרץ 2023, 13:53 ליבי ליבי עם מקבלי ההחלטות ונושאי המשרות הציבוריות.
עדיין עומדות בפניהם דילמות גורליות לעתיד העם כפי שמעולם לא היו.
תא מרבוטא
קיבל.ה  312 לייקים

its-sick כתב: 11 מרץ 2023, 12:57 מה קשור מומחה לתולדות עם ישראל? נראה לי לקחו סתם משתמש שלא מבין במומחים ועשו ממנו מבקר היסטוריונים.
אתה הבנת את הנקודה כל הטור במאקו הוא קליקבייט בלי שיש משהו חדשני בו
סמל אישי של משתמש
De Niro
קיבל.ה  828 לייקים

תא מרבוטא כתב:
its-sick כתב: 11 מרץ 2023, 12:57 מה קשור מומחה לתולדות עם ישראל? נראה לי לקחו סתם משתמש שלא מבין במומחים ועשו ממנו מבקר היסטוריונים.
לא מדובר בטור אלא ראיון בפריים טיים של שישי בערב.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

De Niro כתב: 11 מרץ 2023, 15:36
teknoboy כתב:
עדיין עומדות בפניהם דילמות גורליות לעתיד העם כפי שמעולם לא היו.
הזדמנות חד פעמית להפוך לסדרה בנטפליקס
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
dino
קיבל.ה  2017 לייקים

מה הצעדים האפשריים של הדיקטטור, המן הרשע ושאר מחריבי הארץ במצב שבגץ פוסל להם את הרפורמה?
Asafasraf
קיבל.ה  748 לייקים

ארז שדה כתב:אנחנו הולכים לקראת פיצוץ, לא תהיה פשרה
לא יקרה.
ביבי הוא פחדן מארץ הפחדנים, וככל שהמחאה תישאר/ תתגבר, הוא ילחץ לכיוון של פשרה בכל הכוח.

Sent from my iPhone using Tapatalk
ארז שדה
קיבל.ה  628 לייקים

Asafasraf כתב: 11 מרץ 2023, 16:58
לא יקרה.
ביבי הוא פחדן מארץ הפחדנים, וככל שהמחאה תישאר/ תתגבר, הוא ילחץ לכיוון של פשרה בכל הכוח.
הדבר היחידי שמפחיד אותו זה להיכנס לכלא, זה מה שמניע אותו הישרדות

dino
קיבל.ה  2017 לייקים

לא יקרה.

ביבי שהכרת זה לא ביבי הזה
שרה מובילה את הכל וזה מאותה סיבה שכלב מלקק לעצמו את הביצים
סמל אישי של משתמש
De Niro
קיבל.ה  828 לייקים

Asafasraf כתב:
לא יקרה.

אין לו מספיק כוח פוליטי.
הוא מבין שלוין צודק בנושא פשרה משמעותית. פשרה כזו תוביל לפירוק הממשלה גם אם לא מיידית.
אם תהיה פשרה שאיננה משמעותית המחאות יימשכו.
הפוסט קיבל לייק אחדתא מרבוטא
Asafasraf
קיבל.ה  748 לייקים

dino כתב:
לא יקרה.

ביבי שהכרת זה לא ביבי הזה
שרה מובילה את הכל וזה מאותה סיבה שכלב מלקק לעצמו את הביצים
גם החולת נפש יודעת שהחוק יפסל, ואז אנחנו במשבר חוקתי, שהרמטכ״ל, המפכ״ל, ראש השב״כ והמוסד בעצם לא ימלאו את ההנחיות שלו.
לי אין ספק שהוא לא יילך עם זה עד הסוף בלי פשרה.

Asafasraf
קיבל.ה  748 לייקים

De Niro כתב:
Asafasraf כתב:
לא יקרה.

אין לו מספיק כוח פוליטי.
הוא מבין שלוין צודק בנושא פשרה משמעותית. פשרה כזו תוביל לפירוק הממשלה גם אם לא מיידית.
אם תהיה פשרה שאיננה משמעותית המחאות יימשכו.
הממשלה הזו תתפרק הרבה יותר מהר ממה שכולם חושבים.

סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

תא מרבוטא כתב: 11 מרץ 2023, 15:39
הבנתי שתקפת את הדובר במקום להתייחס לדבריו. כבר הביאו מומחי משפט, כלכלה ויחסים בינלאומיים וכולם אמרו דברים דומים. כל מילה שהוא אמר היתה בול בפוני. גם אם הוא היה רופא השיניים שלי, את המילים הללו צריך לשמוע.
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
תא מרבוטא
קיבל.ה  312 לייקים

its-sick כתב: 11 מרץ 2023, 17:17
תא מרבוטא כתב: 11 מרץ 2023, 15:39
הבנתי שתקפת את הדובר במקום להתייחס לדבריו. כבר הביאו מומחי משפט, כלכלה ויחסים בינלאומיים וכולם אמרו דברים דומים. כל מילה שהוא אמר היתה בול בפוני. גם אם הוא היה רופא השיניים שלי, את המילים הללו צריך לשמוע.
אז אתה בעצם מסכים למה שטענתי (הסיפא שלך) אבל מבקר אותי על טענה שלא טענתי. לא תקפתי את הדובר. פתחתי בזה שאני מסכים איתו. קרא שוב. כן התייחסתי לזה שמשום מה נותנים לדעתו או לדעה של כל מיני סלבס אחרים יותר משקל. הדעה הזו ראויה גם אם נח הררי היה שרת של מחסן באוסם, או שליח של וולט. מה זה משנה שזה יובל נח הררי המפורסם אם הפרסום שלו לא קשור לארוע?
סמל אישי של משתמש
De Niro
קיבל.ה  828 לייקים

מבחינת השפעה ציבורית , דעה של אדם מפורסם לא בדיוק שווה לדעה של כל אדם אחר.
לבן אדם יש מעל חצי מיליון עוקבים בשתי רשתות חברתיות כ"א מהן , שלא לדבר על קוראים מחוץ לישראל.

תא מרבוטא
קיבל.ה  312 לייקים

De Niro כתב: 11 מרץ 2023, 22:57 מבחינת השפעה ציבורית , דעה של אדם מפורסם לא בדיוק שווה לדעה של כל אדם אחר.
לבן אדם יש מעל חצי מיליון עוקבים בשתי רשתות חברתיות כ"א מהן , שלא לדבר על קוראים מחוץ לישראל.
וחבל כי אם לאותו מפורסם אין הבנה יחודית לתחום דעתו לא שונה משלי או שלך. הפעם זה במקרה חופף לדעה ששנינו מסכימים. אבל כשאורנה בנאי ומתי כספי יצאו נגד המאבק בנגיף קורונה, זה סיפור אחר
dino
קיבל.ה  2017 לייקים

כשזה פרופסור/דוקטור, אתה יודע שזאת דעה מאדם משכיל
אם ישאלו אותי מהרחוב, אני לא בטוח שאני ישכנע טוב כמו פרופסור להיסטוריה. גם אם תחום ההיסטוריה לא נושק למשפטים
מעבר לזה, הוא חקר על הפיכה אחת או שתיים בחייו, כמו מה שקורה פה(ויסלחו לי ימנים, שלא ניגחתי עצמי בהתנתקות ההיא, שזה כתב ההגנה שלהם כנראה)
סמל אישי של משתמש
De Niro
קיבל.ה  828 לייקים

הוא אמר משפט אחד שהיה הכי חשוב:הפיכות מתרחשות גם מלמעלה מהשלטון ולא בהכרח מלמטה.משפט שהרבה אנשים לא חושבים עליו.
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

De Niro כתב: 12 מרץ 2023, 08:22 הוא אמר משפט אחד שהיה הכי חשוב:הפיכות מתרחשות גם מלמעלה מהשלטון ולא בהכרח מלמטה.משפט שהרבה אנשים לא חושבים עליו.
אבל למה לא הביאו מומחה לתולדות עם ישראל שיגיד את המשפט הזה? או איזה מומחה למשפט? או יחסים בינלאומיים?
لا إله
ארז שדה
קיבל.ה  628 לייקים

לא חייבים להסכים לכל מה שהררי אומר אבל במקרה הזה הוא צודק
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

הנה מאמר מצוין, שמסביר אולי את התופעה שרואים עכשיו בישראל, של אנשים טובים, כביכול דמוקרטים וליברלים, שלא רואים את המציאות וממשיכים לנפנף בדגלי ישראל.
אולי אם נסתכל על המציאות במקום אחר, באופן שלא מצריך עצימת עיניים מותנית, נוכל להבין סוף סוף שזאת תמונת ראי שלנו?

מי בכלל שמע על מנדלה

תמונה
מנדלה. "בשבילנו, הלבנים בדרום אפריקה של האפרטהייד, הוא היה לכל היותר אחד מהטרוריסטים שיושבים בכלא"
יולי נובק

בקצה הדרומי של אפריקה, מול האוקיינוס, הר השולחן מאחורינו. כך היא סיפרה לי: "על נלסון מנדלה שמעתי רק כעבור שנים. את בטח תוהה איך יכול להיות שאשה דרום אפריקאית משכילה ומעורבת חברתית, לא שמעה על אחד האנשים שהיו אז, באמצע שנות ה–80, הכי מפורסמים בעולם. אז האמת היא, שלא היתה סיבה שאשמע עליו. בשבילנו, הלבנים בדרום אפריקה של האפרטהייד, הוא היה לכל היותר אחד מהטרוריסטים שיושבים בכלא.

"את יודעת, לא פעם אני חוזרת לחשוב על חוויית החיים — שלי, של הקהילה שלי — תחת האפרטהייד. אף אחד לא מתמקד בנו, הלבנים הליברלים בני מעמד הפועלים בדרום אפריקה של האפרטהייד, ובצדק, הרי לא עשינו שום דבר מיוחד בשביל לסיים אותו. בעיקר ניסינו לחיות את חיינו, ולהיות אנשים טובים ככל האפשר תוך כדי. לא היינו כמו האפריקאנרים הגזענים ששנאו שחורים, להיפך. ההורים שלי למשל, שניהם ניצולי שואה, תמיד לימדו אותנו להתייחס בכבוד לבני אדם באשר הם, לא משנה מה צבע עורם.
"בדיעבד, אני חושבת שלהיות פרוגרסיבי בדרום אפריקה של האפרטהייד היה בעיקר עניין ערכי ופחות פרקטי. היתה אצלנו בבית אִמרה כזו, שנאמרה בחצי־צחוק: אנחנו מצביעים למפלגה הליברלית, אבל מודים לאלוהים שהמפלגה הלאומית בשלטון. הם, האפריקאנרים בממשלה, היו לאומנים וגזענים, אבל לפחות היתה להם תוכנית ברורה איך לשמור בחיים מיעוט של אנשים לבנים בתוך יבשת שחורה. למפלגה הליברלית, לה הצבענו בבחירות וששיקפה את הערכים שלנו, לא היתה תוכנית פוליטית חלופית שנשמעה ריאלית. האפשרות לחיות ביחד, במדינה אחת, שבה כולם יהיו שווים? אל תצחיקי אותי, זו לא היתה אפשרות שמישהו התייחס אליה ברצינות.
"תביני, הסיפור שנולדנו אליו היה, שאם השחורים ישתלטו על המרחב זה יהיה אסון. בשנות ה–80 זה אפילו החריף: אלו היו שנים נוראות בדרום אפריקה, עם אלימות ושנאה בכל מקום. בעיקר האזורים שבהם חיו השחורים, הטאונשיפס, בערו. אז תתארי לעצמך למשל את הסיטואציה הזו: יושבים בסלון בערב ושומעים בחדשות על ההתפרעויות בטאונשיפס. ואז מישהו מהמשפחה מסנן 'תראו איך הם הורגים אחד את השני ושורפים את בתי הספר שבנינו בשבילם'. את מבינה, כל הסיפור היה שהאלימות של השחורים היא תמיד לא ממוקדת ולא הגיונית, והמסקנה היתה שככה הם — אלימים. לא חשבנו על זה כגזענות, פשוט לא היתה דרך אחרת להבין את מה שקורה סביבנו. ידענו שאם השחורים ישלטו בדרום אפריקה, הם, כנראה, יזרקו אותנו לים. והאמת היא, שכפרוגרסיבית, מה שאצלכם היום היו קוראים 'שמאלנית', לא יכולתי להאשים אותם.

"אני חושבת שמבחינה פוליטית, החוויה הכי חזקה שלי של האפרטהייד היתה 'לדעת ולא לדעת'. אלו היו חיים במעין אזור תודעתי אפור: מצב שבו הידיעה והאי־ידיעה מתנגשות ואת צריכה לנווט ביניהן, לדחוף הצדה את מה שאי אפשר להכיל, ולעשות אינטגרציה של הדברים שאת כן מסוגלת להתמודד אתם.

"אז אנחנו, בתור ליברלים, היינו האופוזיציה למפלגה הלאומית. וכן, בהחלט חשבנו על עצמנו בתור הצד הטוב בתוך המערכת. אבל אף פעם לא חשבנו על זה שבעצם כל המערכת היא רעה, והעובדה שאנחנו חלק ממנה היא מרכיב במה שמאפשר לה להיות. אלו היו מחשבות רדיקליות מדי, שהיו שמורות רק לאלו שיצאו נגד המשטר, שישבו בכלא.

"אה, בכלל שאלת על מנדלה, נכון? אז אני חושבת שגם האסירים הפוליטיים — שלא קראנו להם ככה, ולא חשבנו עליהם ככאלה — היו במובן מסוים חלק מאותו לדעת ולא לדעת. בשבילנו, הדרך היחידה לחשוב על כל אלה שהיו כלואים עשרות שנים, היתה דרך שיח הטרור. זה גם היה מגובה בחוקים, כי אסור היה להביע הזדהות עם הפעילות של הארגון של מנדלה, ה–ANC, שנחשב ארגון טרור.

"אז כך קרה שאחרי יותר מ–20 שנים שמנדלה ישב בכלא, ואחרי שהוא כבר נהפך ברחבי העולם לסמל של לוחם חופש — בשבילנו הוא היה סתם עוד טרוריסט, שכלל לא ראוי לזכור את שמו. חייתי בסביבה מאוד ליברלית, ועדיין, לא הכרתי אף אחד שתמך בטרוריסטים. היינו אנשים טובים, באמת. פשוט יש דברים שנמצאים מחוץ לטווח המחשבה. אני חושבת שרוב האנשים שחיים תחת משטרים מהסוג הזה, מהצד הפריווילגי, הם אנשים טובים.

"לפעמים הייתי רוצה להמציא את הביוגרפיה שלי מחדש, לספר שהייתי אחת מאותם בודדים שהבינו כבר אז שהאפרטהייד הוא רוע, שהצטרפו למאבק, שישבו בכלא, שיצאו לגלות. אבל עכשיו אני פתאום חושבת שאולי יש חשיבות גם לחוויה הלא־הרואית הזו, של 'לדעת ולא לדעת'. כי היא יכולה ללמד משהו עמוק על האופן שבו משטרים כאלה מעצבים את התודעה היומיומית של כל האנשים הטובים, כדי שיוכלו להמשיך ולהתקיים. מבלי שנבין שאנחנו בעצם אלה שמאפשרים לרוע לפרוח".

https://www.haaretz.co.il/opinions/2021 ... 1980c40000
הפוסט קיבל לייק אחדארז שדה
ארז שדה
קיבל.ה  628 לייקים

מאמר חזק ומעורר מחשבה, כאשר חברה נחשפת רק לצד אחד של הסיפור ורואה באחר רק אויב וטרוריסט בלי לשאול את עצמה מה גרם לו להתנהג ככה, היא חיה בתוך בועה, הדרך לצאת מהבועה היא מודעות פוליטית לנסות לראות את זה שנמצא בצד השני של אותו המחסום, הבעיה היא שקשה לצאת מהבועה כאשר אתה חי חיים נוחים בסך הכל ולא מעוניין לסכן אותם בשביל לשנות את המציאות שנוחה לך והיא סיוט לאחר.
הפוסט קיבל לייק אחדאדום מטלי
שליחת תגובה