דמוקרטיה בישראל

המועצה ע"ש וולטון הקדוש היא המקום בו תוכלו לדבר על כל נושא שהקשר בינו לבין כדורגל קלוש עד לא קיים בכלל
תא מרבוטא
קיבל.ה  341 לייקים

its-sick כתב: 03 יולי 2023, 23:13 אני אקח לרגע את התירוץ הזה ברצינות, שזה לא היה קומוניזם. אבל כן רצו להקים קומוניזם.
אם בכל המדינות שבהן ניסו להקים מדינה קומוניסטית לא הצליחו ויצא להם משהו אחר שהוא לא קומוניזם, אז אולי זה רמז שזו לא שיטה שבאמת מתאימה ליישום?
1. ברמה מדינתית לא. לגבי קומונות ספציפיות זו שאלה אחרת. אני מכיר הטענות על קיבוצים, גם היום אגב יש קומונות בהיקפים מסוימים שאינן קיבוצים.
2. הברירה היא לא קפיטליזם או קומוניזם. יש טווח ביניים. כמו סוציאליזם וסוציאל דמוקרטיה (שממה שהבנתי היא מין קפיטליזם דיאט). ובכל מקרה קפיטליזם במהותו הנקייה שממוקד רק בהון ובצבירתו הוא 1. עם השלכות הרסניות אקולוגית 2. הביא בין היתר לסוציאליזם (בגלל הקיפוח והרעב של המוחלשים יותר)
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1240 לייקים

אבל אני כבר אמרתי אינספור פעמים שאני בעד קפיטליזם שמרוסן קשות בידי מדינה עם חוקים סוציאליים.
זכויות עובדים מקום ראשון. מיסוי כבד לעשירים ולחברות גדולות. רגולציה ששומרת שהחברות לא תפגענה בחברה ובסביבה. חינוך חינם מהמדינה כולל הגבוה. קצבה בסיסית לכל אדם שתספיק למחייה בסיסית.
אני שם את האדם במקום הראשון. אני רק לא רוצה לוותר על התחרות והרווחיות בכלכלה, כי הן נשמת אפן הן של הקדמה והן של היעילות.
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
מי שמאמין ולא מפחד, הריהו שקול למחבל מתאבד.
נא לא לצטט הודעות של אנשים לא ראויים, שיישאר מוסתר, תודה.
סמל אישי של משתמש
De Niro
קיבל.ה  840 לייקים

its-sick כתב:אבל אני כבר אמרתי אינספור פעמים שאני בעד קפיטליזם שמרוסן קשות בידי מדינה עם חוקים סוציאליים.
זכויות עובדים מקום ראשון. מיסוי כבד לעשירים ולחברות גדולות. רגולציה ששומרת שהחברות לא תפגענה בחברה ובסביבה. חינוך חינם מהמדינה כולל הגבוה. קצבה בסיסית לכל אדם שתספיק למחייה בסיסית.
אני שם את האדם במקום הראשון. אני רק לא רוצה לוותר על התחרות והרווחיות בכלכלה, כי הן נשמת אפן הן של הקדמה והן של היעילות.
אם מדובר בחוקים סוציאליים שמתערבים במחירים אז זה יוביל לקיטון בהיצע , עליית מחירים וירע את רמת החיים.
ניתן לראות דוגמאות גם מישראל.
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1240 לייקים

בחוקים סוציאליים הכוונה עזרה לחלשים מכל סוג. נכים, זקנים, ילדים, מיעוטים ועניים. עזרה זה לא רק כסף, אלא גם העדפות מתקנות, עזרה סיעודית ועוד כל מה שצריך.
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
הפוסט קיבל לייק אחדDe Niro
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

De Niro כתב: 04 יולי 2023, 01:01
teknoboy כתב:
De Niro כתב: 04 יולי 2023, 00:36

1. אלו אנשים , אבל אלו אנשים שכל אחד מכיר את המפעל הקטן שלו לצורך הענין.
אותו מנהל מפעל בשוק החופשי מייצר על סמך הביקוש שהוא מכיר יותר טוב מכל מנהל ריכוזי בקומוניזם.
2. בקומוניזם האנשים האלו היו מעטים או רבים זה לא משנה. הם היו ממונים מטעם השלטון והם לא היו מסוגלים לקבוע כמה לייצר עבור כל המפעלים במדינה , שלא לדבר על סחורות , שינוע ותובלה שגם על זה הם היו אחראיים בלעדיים.
עמדה בפניהם משימה בלתי אפשרית כפי שהם בעצמם מעידים בעדויות שלהם בספרי המאקרו כלכלה.
1. בשני משפטים כבר הכנסת שני גורמי אי-ודאות מוכרים וידועים בתור דברים שמנהלים "יודעים". מציע שתכיר טיפה את התחום לפני שאתה מתחיל לשפוך קלישאות.
באופן כללי, הממשק בין בני האדם לבין השוק הוא אחד מהמקורות העיקריים (ומהראשונים שידועים) לכשלי שוק, שכשמם כן הם, כשלים שמובנים לתוך המנגנון שאנחנו קוראים לו "השוק החופשי".
אתה לא צריך להאמין לי, אתה יכול ללכת לקרוא על זה כבר אצל אדם סמית'.
2. "לא מסוגלים" מאיזו בחינה?
שלא הקשיבו להם? שתוכניות אף פעם לא מתממשות במאה אחוז כמתוכנן? שזאת משימה קשה?
לא שאני בטוח שזה רעיון טוב לתת למנגנון מדינתי כלשהו לקבוע את כל הדברים האלה, אבל מה שמנע מאותם אנשים לעשות את זה ביעילות של מאה אחוז אלה בדיוק אותם דברים שמונעים מהשוק החופשי ומהאנשים שפועלים בו לעשות דברים ביעילות של מאה אחוז, ובדיוק כמו השניים כך גם הראשונים יכולים לשלל את המנגנונים שלהם ככה שיביאו תוצאות יותר טובות.
גם בבנקים בתקופה של לנין לא היו מחלקות אנליזה כמו שיש בבנקים של היום, וכמובן שלא היו להם מחלקות של סחר בנגזרות על שווקים עתידיים ושאר הזיות מדרגה שנייה ומעלה.
כמו שהבנקים השתכללו, גם דיקטטורים-בשם-הפרולטריון יכולים להשתכלל, שלא לדבר על שיטות טיפה יותר שפויות וקשורות למציאות.
1. תאמין לי שאני מכיר טיפה את התחום:).
2. שום דבר ממה שרשמתי איננו קלישאה , אלא חוקי מאקרו כלכלה הכי בסיסיים.
3. המנהלים הריכוזיים בקומוניזם לא יכלו לקבוע כמה לייצר ביעילות , כי הם לא ידעו מה הביקוש של כל המשאבים שמצויים בצמצום ויש להם שימושים חליפיים עבור כל המשק.
4. בשוק חופשי אין צורך במנהלים בודדים , שיישלטו בייצור כל המשאבים שמצויים בצמצום.
5. הביקוש הוא שקובע כמה לייצר , והוא עושה זאת בדרך הכי יעילה וטובה שיש.
1. מסכים אבל אני אשמח אם ההיכרות הזאת תבליח בין הקלישאות, הטעויות ואי ההבנות.
2. תמצא לי בספר מאקרו שלך את הפרק שמסביר למה מנהל במפעל אקראי שיודע ידע חלקי ביותר על השוק יכול להגיע למסקנות הכי טובות מכל אדם אחר בכל מצב אחר.
3. אולי הם לא יכלו, אבל הם היו בעמדה יותר מוצלחת לעשות את זה מאשר מנהל בתאגיד אקראי (למשל, המנהל התאגיד צריך לנחש מה גודל השוק, הפקיד הסובייטי היה יכול להעריך לפני נתונים יותר מלאים).
4. אז מי קובע את נפח הייצור למשל? הוא נקבע מעצמו? נופל על מנהלי אולם הייצור מהשמיים?
5. הביקוש מתקשר למנהלי בדרגי הביניים ואומר להם מה לעשות?\

נראה שאתה מתכוון להגיד שהמנהלים פועלים על סמך הידע שלהם על השוק החופשי ועל התנאים השוררים בו, שכולל בין השאר מספרים כמו היצע וביקוש, שאותם המנהלים בתאגידים מנסים לנחש\להעריך כמיטב יכולתם.
ההחלטות האלה (בוודאי בשוק חופשי) מתקבלות בתנאי אי ודאות די משמעותית.
פערי הידע האלה, שמובנים למערכת ואין שום דבר לחמוק מהם (אפילו בשיטה הסובייטית, שבה היה מנגנון שלם שתפקידו לספור דברים כאלה, הם לא ידעו בדיוק ובוודאות, אז בשיטה שבה הכול מבוסס על הערכות\ניחושים?), הם אחד ממקורות *אי היעילות* של השוק החופשי (זה אולי מנגנון שיכול להיות יעיל יחסית, או מאוד, בתנאים מסוימים, אבל ודאי שהיעילות קטנה ממאה אחוז, כלומר תמיד יהיה אי יעילות, כמו בכל דבר שקיים ביקום שלנו ובטח בעולם האנושי).
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
De Niro
קיבל.ה  840 לייקים

teknoboy כתב:
teknoboy כתב: 1. בשני משפטים כבר הכנסת שני גורמי אי-ודאות מוכרים וידועים בתור דברים שמנהלים "יודעים". מציע שתכיר טיפה את התחום לפני שאתה מתחיל לשפוך קלישאות.
באופן כללי, הממשק בין בני האדם לבין השוק הוא אחד מהמקורות העיקריים (ומהראשונים שידועים) לכשלי שוק, שכשמם כן הם, כשלים שמובנים לתוך המנגנון שאנחנו קוראים לו "השוק החופשי".
אתה לא צריך להאמין לי, אתה יכול ללכת לקרוא על זה כבר אצל אדם סמית'.
2. "לא מסוגלים" מאיזו בחינה?
שלא הקשיבו להם? שתוכניות אף פעם לא מתממשות במאה אחוז כמתוכנן? שזאת משימה קשה?
לא שאני בטוח שזה רעיון טוב לתת למנגנון מדינתי כלשהו לקבוע את כל הדברים האלה, אבל מה שמנע מאותם אנשים לעשות את זה ביעילות של מאה אחוז אלה בדיוק אותם דברים שמונעים מהשוק החופשי ומהאנשים שפועלים בו לעשות דברים ביעילות של מאה אחוז, ובדיוק כמו השניים כך גם הראשונים יכולים לשלל את המנגנונים שלהם ככה שיביאו תוצאות יותר טובות.
גם בבנקים בתקופה של לנין לא היו מחלקות אנליזה כמו שיש בבנקים של היום, וכמובן שלא היו להם מחלקות של סחר בנגזרות על שווקים עתידיים ושאר הזיות מדרגה שנייה ומעלה.
כמו שהבנקים השתכללו, גם דיקטטורים-בשם-הפרולטריון יכולים להשתכלל, שלא לדבר על שיטות טיפה יותר שפויות וקשורות למציאות.
3. המנהלים הריכוזיים בקומוניזם לא יכלו לקבוע כמה לייצר ביעילות , כי הם לא ידעו מה הביקוש של כל המשאבים שמצויים בצמצום ויש להם שימושים חליפיים עבור כל המשק.
4. בשוק חופשי אין צורך במנהלים בודדים , שיישלטו בייצור כל המשאבים שמצויים בצמצום.
2. תמצא לי בספר מאקרו שלך את הפרק שמסביר למה מנהל במפעל אקראי שיודע ידע חלקי ביותר על השוק יכול להגיע למסקנות הכי טובות מכל אדם אחר בכל מצב אחר.
3. אולי הם לא יכלו, אבל הם היו בעמדה יותר מוצלחת לעשות את זה מאשר מנהל בתאגיד אקראי (למשל, המנהל התאגיד צריך לנחש מה גודל השוק, הפקיד הסובייטי היה יכול להעריך לפני נתונים יותר מלאים).
4. אז מי קובע את נפח הייצור למשל? הוא נקבע מעצמו? נופל על מנהלי אולם הייצור מהשמיים?

נראה שאתה מתכוון להגיד שהמנהלים פועלים על סמך הידע שלהם על השוק החופשי ועל התנאים השוררים בו, שכולל בין השאר מספרים כמו היצע וביקוש, שאותם המנהלים בתאגידים מנסים לנחש\להעריך כמיטב יכולתם.
פערי הידע האלה, שמובנים למערכת ואין שום דבר לחמוק מהם (אפילו בשיטה הסובייטית, שבה היה מנגנון שלם שתפקידו לספור דברים כאלה, הם לא ידעו בדיוק ובוודאות, אז בשיטה שבה הכול מבוסס על הערכות\ניחושים?), הם אחד ממקורות *אי היעילות* של השוק החופשי (זה אולי מנגנון שיכול להיות יעיל יחסית, או מאוד, בתנאים מסוימים, אבל ודאי שהיעילות קטנה ממאה אחוז, כלומר תמיד יהיה אי יעילות, כמו בכל דבר שקיים ביקום שלנו ובטח בעולם האנושי).
נפח הייצור נקבע על ידי הביקוש בשוק.
לדוגמא מנהל סניף של תחנת דלק או סניף רשת שיווק מזון. מי יודע טוב יותר כמה הזמנות להזמין מכל מוצר הוא בעצמו או מנהל ריכוזי שיושב אלפי ק"מ רחוק ממנו וצריך לחשב כמה לייצר עבור כל המוצרים מכל הסוגים עבור כל המשק ?
גם אם אין יעילות של מאה אחוזים יש יעילות מקסימלית.
אני ממליץ מאד על ספרו של תומאס סואל "יסודות הכלכלה" (יש תרגום לעברית).
שם יש עשרות דוגמאות פשוטות לנושא הנ"ל כולל עדויות של מנהלים ריכוזיים בקומוניזם שמעידים שהם לא פעלו ביעילות (כי לא היה להם סיכוי לפעול ביעילות) בלשון המעטה.
השיטה בקומוניזם גרמה לבזבוז של משאבים , מלאים עודפים , עליית מחירים ורמת חיים נמוכה.
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1240 לייקים

יתרון גדול אחד של השוק החופשי ביחס לקומוניסטי שהוא שברגע שלא מוכרים את המוצר (יודעים את זה די מהר, לא יודע למה אתה חושב שלא. כן, הביקוש מתקשר מיד ואומר אל תשלחו לי קופסאות אני רוצה להחזיר מה שכבר יש לי) סוגרים קווי ייצור ומפטרים עובדים מיידית.
הקומוניסטים ימשיכו לייצר כי העובדים צריכים את העבודה.
لا إله
הפוסט קיבל לייק אחדDe Niro
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

De Niro כתב: 04 יולי 2023, 11:35
teknoboy כתב:

1. נפח הייצור נקבע על ידי הביקוש בשוק.
2. לדוגמא מנהל סניף של תחנת דלק או סניף רשת שיווק מזון. מי יודע טוב יותר כמה הזמנות להזמין מכל מוצר הוא בעצמו או מנהל ריכוזי שיושב אלפי ק"מ רחוק ממנו וצריך לחשב כמה לייצר עבור כל המוצרים מכל הסוגים עבור כל המשק ?
3. גם אם אין יעילות של מאה אחוזים יש יעילות מקסימלית.
4. אני ממליץ מאד על ספרו של תומאס סואל "יסודות הכלכלה" (יש תרגום לעברית).
שם יש עשרות דוגמאות פשוטות לנושא הנ"ל כולל עדויות של מנהלים ריכוזיים בקומוניזם שמעידים שהם לא פעלו ביעילות (כי לא היה להם סיכוי לפעול ביעילות) בלשון המעטה.
5. השיטה בקומוניזם גרמה לבזבוז של משאבים , מלאים עודפים , עליית מחירים ורמת חיים נמוכה.
1. לא, הוא נקבע על ידי אנשים, שמנסים ***להעריך*** כל מיני פרמטרים.
2. לא יודע אם יש מישהו שיודע *יותר* טוב, אבל מאיפה הביטחון שההערכה שלו מוצלחת? חסרים עסקים שקרסו כי הם ייצרו יותר מדי מעט מדי או תמחרו לא נכון וכו' וכו'?
3. ואתה חושב שאנשים שאין להם מספיק ידע כדי להיות יעילים, ושלא מנסים להיות יעילים (אלא רווחיים, זה לא בהכרח אותו דבר) מצליחים בדרך נס להגיע ליעילות מקסימלית?
תכף תגיד לי שזה בזכות היד הנעלמה\אצבע אלוהים.
4. תודה. אגב, אני מודע לזה שמדינות הקומוניסטיות לא היו יצירות מופת.
5. אבל גם הקפיטליזם גורם לבזבוז משאבים, לייצור עודף, וכמובן לעליות מחירים ולכן לירידה ברמת החיים.
הוא גם הורס את העולם ומושתת של ניצול של רוב בני האדם.
אולי קומוניזם זה לא התשובה, אבל כרגע הקפיטליזם הוא הבעיה.
(וזה הרבה יותר עמוק, מובנה, שורשי וכו' מעניין קבלת ההחלטות של פקידים\מנהלים)
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
הפוסט קיבל לייק אחדארז שדה
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

נקודה למחשבה לחובבי השוק החופשי (ובפרט לחובבי הסחר בבעלות):
אתם מודעים לזה שהשוק החופשי של ימינו לא באמת חופשי אלא מוגבל מאוד, ובפרט שלא כל מי שרוצה יכול לקנות איזו מניה שהוא רוצה נכון?
אחת מהסיבות לזה היא שמוקדם מאוד בתולדות השוק החופשי, כל מדינה שניסתה אותו הבינה שכשלי שוק שונים ומשונים מכוונים את השוק לכיוון של תאגידים בודדים ששולטים בשווקים, וכך נוצרת עליית מחירים, ירידה במגוון ובאיכות וכל שאר הדברים שאנשים פה שייכו לקומוניזם. לכן בכל המדינות יש חוקים שמגבילים את מבני הבעלות ואת "הזכות הקדושה" לסחור בה ואפילו דברים כמו תמחור או bundling של מוצרים וכדומה, ממש נשמת אפו של הקפיטליזם על פי מייצגיו פה (אסור מונופולים, קרטלים, טראסטים ושאר דברים מז'אנר ההגבלים העסקיים, יש אין ספור פרקטיקות אסורות וכו' וכו').
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1240 לייקים

אה, אז יש רגולוציה אנטי מונופוליסטית? מה הבעיה איתה בדיוק?
لا إله
D&3
קיבל.ה  830 לייקים

טקנובוי זה קצת נראה כאילו אתה חושב שכל מי שלא מרקסיסט הוא ליברטיאן
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

its-sick כתב: 04 יולי 2023, 13:03 אה, אז יש רגולוציה אנטי מונופוליסטית? מה הבעיה איתה בדיוק?
אין שום בעיה.
פשוט יוצא שהשוק החופשי הזה הוא לא באמת חופשי אלא סתם הסדר שרירותי שנקבע לפני אי אילו שנים.
זה לא משהו מיוחד, זה לא קסם, זה סתם הסדר כמו כל הסדר אחר.
וכמו כל הסדר אחר, כשהוא לא טוב, למשל כשהוא משמיד את כדור הארץ, אז מחליפים אותו בהסדר אחר.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

D&3 כתב: 04 יולי 2023, 13:13 טקנובוי זה קצת נראה כאילו אתה חושב שכל מי שלא מרקסיסט הוא ליברטיאן
לא, אני נגד הקידוש של "השוק החופשי" והאמונה הדתית שהוא יביא מזור לכל צרותינו.
הליברטריאנים שותפים לאמונה הזאת, זה נכון, אבל כך גם כל מייצגי הקפיטליזם* בדיון הזה (ובטח שכל שונאי מרקס).

*הקפיטל?
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1240 לייקים

אין מה לשנוא את מרקס. הוא היה אידיאליסט עם כוונות טובות, כנראה אדם מאד טוב.
אני מתנגד נמרצות למימוש מלא של כל האידיאלים שלו בעולם האמיתי. חלקן כמובן שטובות, למשל, טוב שיהיו ארגונים מקצועיים שישמרו על זכויות העובדים.
لا إله
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1240 לייקים

teknoboy כתב: 04 יולי 2023, 13:40
its-sick כתב: 04 יולי 2023, 13:03 אה, אז יש רגולוציה אנטי מונופוליסטית? מה הבעיה איתה בדיוק?
אין שום בעיה.
פשוט יוצא שהשוק החופשי הזה הוא לא באמת חופשי אלא סתם הסדר שרירותי שנקבע לפני אי אילו שנים.
זה לא משהו מיוחד, זה לא קסם, זה סתם הסדר כמו כל הסדר אחר.
וכמו כל הסדר אחר, כשהוא לא טוב, למשל כשהוא משמיד את כדור הארץ, אז מחליפים אותו בהסדר אחר.
ההסדר מונע מעשירים מונופולים. אני יכול לקנות כל מניה שארצה, וגם אתה. אני מבין את כאבך על הפרת זכויות העשירים, אבל ל 99.9% מהאוכלוסיה אין שום מגבלות.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

its-sick כתב: 04 יולי 2023, 13:51 אין מה לשנוא את מרקס. הוא היה אידיאליסט עם כוונות טובות, כנראה אדם מאד טוב.
אני מתנגד נמרצות למימוש מלא של כל האידיאלים שלו בעולם האמיתי. חלקן כמובן שטובות, למשל, טוב שיהיו ארגונים מקצועיים שישמרו על זכויות העובדים.
זאת לא פעם ראשונה שאני כותב את זה, אבל עדיין לא איבדתי תקווה שאולי יום אחד זה יתעכל.
"מרקסיסט" זאת מילה שיש לה משמעויות שונות בהקשרים שונים.
יש את המרקסיזם של האידאלים, זה שאתה מחבב.
יש את המרקסיזם המתודולוגי, זה שאתה לא יודע עליו כלום.
יש את המרקסיזים הפרוגרמטי (כל הקטע של מהפכה, דיקטטורה זמנית וכו'), זה שאתה שונא.

במקום להסתכל על הדברים בהקשרם ולהתייחס אליהם עניינית, אתה פשוט דוחה א-פריורי כל מה שיש בו את צירוף האותיות מרק"ס, ואת כל מה שמזכיר לך אותו.
מהזווית שלי אפילו נראה שכל המבנים המפותלים שאתה בונה כדי לשמר את התמיכה שלך בקפיטליזם מבוססים על הרתיעה שלך מהזדהות עם משהו שאיכשהו עלול להדהד למישהו משהו שקשור למרקסיזם (כי אתה יודע היטב שהקפיטליזם לא מביא איתו את הדברים שבהם אתה מעוניין, כפי שכבר כתבת בעצמך בהקשר של סין).
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1240 לייקים

אבל אמרתי שאני לא דוחה אותו לגמרי. נראה לי שהעברית שלך מתדרדרת שם בחו"ל, אתה לא מבין את מה שאני כותב.
נמאס לי לכתוב שוב ושוב את אותם הדברים וכל הזמן מתעלמים ומייחסים לי דברים אחרים.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

its-sick כתב: 04 יולי 2023, 15:33 אבל אמרתי שאני לא דוחה אותו לגמרי. נראה לי שהעברית שלך מתדרדרת שם בחו"ל, אתה לא מבין את מה שאני כותב.
נמאס לי לכתוב שוב ושוב את אותם הדברים וכל הזמן מתעלמים ומייחסים לי דברים אחרים.
אני מודה שאני לא מבין ולא מוצא בהם היגיון פנימי או עקביות.
בייאושי נסחפתי למחוזות הפרשנות, כמו שאומרים, כי ממך לא קיבלתי הסבר לתהיות שלי, מלבד זה שקומוניזם זה פויה.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1240 לייקים

הבעיה היא במגבלות ההגיון שלך, לא של ההגיון שלי ולא של המציאות.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

הבנתי.
להכריז שהקפיטליזם הוא הדרך לזכויות למרות שאחת מהכלכלות הקפיטליסטיות הגדולות בעולם לא נותנת שום זכויות לאזרחיה (לדבריך שלך) זה מאוד עקבי ומלא היגיון.
והתשובה "אבל בקומוניזם אין זכויות" בהחלט מעידה על בסיס מוצק ואיתן.
גם האמונה המאגית בשוק חופשי כשהשוק החופשי לא באמת חופשי היא שיא העקביות, אין בכלל ספק.
וגם המחשבה ששיטה שמבוססת על צמיחה תמידית היא התשובה לקריסת האקלים היא עדות לחיבור עם המציאות.

רשמתי לפניי. אשתדל ליישם.
לא בטוח שמגבלות ההיגיון שלי יכילו את זה, אבל אנסה.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1240 לייקים

אם היתה לך הבנת הנקרא, וכנראה שאין, אז לא היית אומר שאני תומך בקפיטליזם האמריקאי.
הדיון די מיותר אם אתה מתווכח עם מישהו אחר שהוא לא אני.
لا إله
D&3
קיבל.ה  830 לייקים

teknoboy כתב: 04 יולי 2023, 13:42
D&3 כתב: 04 יולי 2023, 13:13 טקנובוי זה קצת נראה כאילו אתה חושב שכל מי שלא מרקסיסט הוא ליברטיאן
הליברטריאנים שותפים לאמונה הזאת, זה נכון, אבל כך גם כל מייצגי הקפיטליזם* בדיון הזה (ובטח שכל שונאי מרקס).

*הקפיטל?
אבל אתה פעם אחר פעם שולף את טיעון "אבל ארצות הברית!!!" אפילו שפעם אחר פעם משתמשים אחרים פה מסבירים את חשיבותם של ערכים שממש אין בכלכלה האמריקאית , אז נראה לי שהבעיה היא שוב, איך אתה תופש את הדעות של האנשים שרחמנא לצלן לא חושבים שאנשים עשירים הם אויבי העם או מה שזה לא יהיה שמפריע לך

ויש לי אספירציות להייות מייצג הקפיטל אבל אני עוד לא שם, מה שכן תודה לאל אנחנו חיים במסגרת כלכלית בה הדבר אפשרי
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

its-sick כתב: 04 יולי 2023, 18:41 אם היתה לך הבנת הנקרא, וכנראה שאין, אז לא היית אומר שאני תומך בקפיטליזם האמריקאי.
הדיון די מיותר אם אתה מתווכח עם מישהו אחר שהוא לא אני.
נראה לי שבאמת לא אמרתי שאתה תומך ב"קפיטליזם אמריקאי" :whome:
במקסימום אמרתי שזאת הדוגמה הכי קיצונית שאני מכיר של הקפיטליזם שאתה בעדו

עריכה: של הקפיטליזם שאתה בעדו לפעמים, כי לפעמים אתה משחרר טיפה את האמונה היוקדת ביעילות של התחרות, מתחבר למציאות ונזכר שצריך רגולציה ושאר מגבלות שונות שכשמן כן הן - מגבילות את השוק ואת החופש שלך השחקנים שפועלים בו.
למעשה, אם תורשה לי עוד הערה פרשנית, אתה מגלה מחדש את האמונה היוקדת הזאת רק כשמישהו מעז לערער עליה. כל עוד לא מדברים על זה, על פניו אתה מבין את הבעייתיות שיש בשיטה הזאת, וכשלוחצים עליך אז גם בלהט הקרב נגד הקומוניסטים הרשעים אתה מצליח להיזכר בזה.
נערך לאחרונה על ידי teknoboy ב 04 יולי 2023, 19:28, נערך פעם 1 בסך הכל.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

D&3 כתב: 04 יולי 2023, 19:13
teknoboy כתב: 04 יולי 2023, 13:42

*הקפיטל?
1. אבל אתה פעם אחר פעם שולף את טיעון "אבל ארצות הברית!!!" אפילו שפעם אחר פעם משתמשים אחרים פה מסבירים את חשיבותם של ערכים שממש אין בכלכלה האמריקאית , אז נראה לי שהבעיה היא שוב, איך אתה תופש את הדעות של האנשים שרחמנא לצלן לא חושבים שאנשים עשירים הם אויבי העם או מה שזה לא יהיה שמפריע לך

2. ויש לי אספירציות להייות מייצג הקפיטל אבל אני עוד לא שם, מה שכן תודה לאל אנחנו חיים במסגרת כלכלית בה הדבר אפשרי
1. כי הערכים שהם מסבירים את חשיבותם מתגלמים הכי טוב, מה לעשות, בשיטה הכלכלית האמריקאית. אז אם ספינת הדגל שלך טובעת, אולי כדאי שתשקול להחליף מסלול.
אם הייתי בא פה ומתחיל להטיל לכם שאתם צריכים לגייס אוונגארד מהפכני ולעשות מהפכה בולשביקית ואחריה להטיל דיקטטורה "זמנית" עם מנגנוני ענק מנופחים שרובם מוקדשים לשרידת הכוחות ששולטים בה, אז בצדק הייתם מטיחים בי את הדוגמה של סטאלין.
אבל אני לא אומר את זה, אני אומר שהשיטה הנוכחית שלנו לא טובה. לכן אין שום היגיון בלהגיד לי "אבל תראה איזה קקי היה אצל סטאלין". לרגע לא הצעתי לכם להקים סובייט בשכונה שלכם. להגיד שפעם הייתה שיטה אחרת שגם היא הייתה לא טובה זה לא ממש רלוונטי לטענה שלי.
2. מאחל לך בהצלחה. אל תאבד תקווה. אל תאמין לכל הקנאים שאומרים שזה לא אפשרי.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  830 לייקים

אני מדבר על, לדןגמא, חינוך ובריאות בחינם, תמיכה בחלשים בחברה והורדת אי שוויון, כן?
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

D&3 כתב: 04 יולי 2023, 19:35 אני מדבר על, לדןגמא, חינוך ובריאות בחינם, תמיכה בחלשים בחברה והורדת אי שוויון, כן?
לא, אני מדבר על ערכים כמו "חופש כלכלי" ועל אמונות כמו "רק השוק החופשי יעיל באמת".

כשאיציק פירט את איך שהוא רוצה שהעולם יעבוד, כתבתי לו שאני מסכים עם הכול מלבד עם עניין הבעלות הפרטית שאפשר לסחור בה.
פה המחלוקת. על זה הדיון.
לא על מדינת רווחה.

בתכלס, פחות מפריע לי שאנשים חושבים שהשוק הוא מנגנון יעיל (או שהוא חופשי כמו שהם מדמיינים), ויותר מפריע לי הדבקות הדתית שלהם ברעיונות האלה.
זה מה שמונע שינוי בעולם, ומה שגורם לנו להמשיך לצעוד בחדווה לעבר המשבר הגדול ביותר שהאנושות ידעה, תוך כדי שאנחנו משחקים בפלפון (בונוס מיוחד: העובדה שיש לנו שלושים מותגי פלפונים לבחור מבם היא אחד מהגורמים למשבר הנ"ל).
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1240 לייקים

אני מגן על הקפיטליזם האמריקאי בדיוק כמו שאתה מגן על הדיקטטורה הסטאליניסטית.
הוא "המייצג האמיתי" של ביטול הבעלות הפרטית שאתה מדבר עליה. פה המחלוקת, על זה הדיון.
כל מה שאתה רוצה ומגן עליו זה רק סטאלין סטאלין סטאלין.
דיונים זה כיף.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

its-sick כתב: 04 יולי 2023, 20:24 אני מגן על הקפיטליזם האמריקאי בדיוק כמו שאתה מגן על הדיקטטורה הסטאליניסטית.
הוא "המייצג האמיתי" של ביטול הבעלות הפרטית שאתה מדבר עליה. פה המחלוקת, על זה הדיון.
כל מה שאתה רוצה ומגן עליו זה רק סטאלין סטאלין סטאלין.
דיונים זה כיף.
כבר נתתי* לך כמה דוגמאות לאלטרנטיבות-שאינן-סטאלין להסדר השרירותי שאתה מתעקש עליו כאילו הוא חשוב, אבל אתה משום מה זוכר רק את זאת שקל להתנגח בה ושמעולם לא ציינתי כאלטרנטיבה מוצלחת או רצויה (מה שנקרא באקדמאית "איש קש אחושרמוטה").

*בינתיים כבר חשבתי על עוד
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1240 לייקים

כבר נתתי לך דוגמאות לקפיטליזם שרחוק שנות אור מהקפיטליזם האמריקאי, אבל אתה משום מה זוכר תמיד רק את ארצות הברית כמדינה קפיטליסטית שקל להתנגח איתה, מה שנקרא זונת קש אחות שרמוטה.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

its-sick כתב: 04 יולי 2023, 20:42 כבר נתתי לך דוגמאות לקפיטליזם שרחוק שנות אור מהקפיטליזם האמריקאי, אבל אתה משום מה זוכר תמיד רק את ארצות הברית כמדינה קפיטליסטית שקל להתנגח איתה, מה שנקרא זונת קש אחות שרמוטה.
אשמח לציטוט שלי דוחף את ארה"ב שלא לעניין.
הלכתי אחורה באשכול עד מאי.
מצאתי התייחסות אחת שלי לארה"ב כדוגמה עניינית (ביקשת דוגמה למקרה של עלייה ברעב שלא בגלל מגיפה, במקרה הדוגמה הראשונה שמצאתי הייתה ארה"ב, כי משרדי הממשלה שלהם ממוקמים טוב בגוגל), ועוד כעשר פעמים שבהן אתה ועוד משתמשים מאשימים אותי בשימוש בארה"ב כאיש קש.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

ואגב הדוגמה ההיא עם הפגיעה בביטחון התזונתי בארה"ב בעקבות משבר אשראי הנדל"ן:
אני אאמין לכם אם תגידו לי שאותו דבר קרה גם בשאר העולם המערבי ושלבחור את ארה"ב כדוגמה זה לא לעניין (אני אפילו מעריך שזה קרה בכל העולם המערבי, אולי במידה שונה בכל מדינה).
זה רק אומר שגם קפיטליזם-לא-קיצוני-עד-טירוף אינו חסין מפני אותן טלטלות ואותם כשלים, ולכן גם התחזית שלו לעשורים הקרובים לא בהכרח הכי מוצלחת.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  830 לייקים

כל ציטוט שדוחף את ארה"ב הוא לא לעניין, כי רוב הבעיות שיש בארהב נובעות מבעיות בישום השיטה בארהב שכולנו מסכימים עליהם
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

D&3 כתב: 05 יולי 2023, 07:10 כל ציטוט שדוחף את ארה"ב הוא לא לעניין, כי רוב הבעיות שיש בארהב נובעות מבעיות בישום השיטה בארהב שכולנו מסכימים עליהם
1. המשפט "אלה בעיות ביישום" אמנם נשמע קצת כמו תמונת מראה של המשפט שאיציק אוהב ללעוג לו, אבל הוא כן מעלה שאלה מעניינת.
איפה יש קפיטליזם בלי "בעיות ביישום"?

2. יש לי הודאה.
חשבתי שארה"ב מייצגת את העולם המערבי נאמנה, ושבכל העולם שאנחנו מתייחסים אליו כאל מערבי\קפיטליסטי הייתה פגיעה בביטחון התזונתי בעקבות המשבר הכלכלי ההוא.
מתברר שלא (לפחות לא מצאתי עדות לזה בחיפוש קליל).
בדקתי את מדינות סקנדינביה (אולי צפוי שיהיה יותר טוב) ואת בריטניה (לא הצלחתי למצוא מספרים ברורים לאורך השנים).
עריכה: קצת קשה לי לסמוך על נתוני התזונה\רעב שמצאתי, כי בכל אתרי הסטטיסטיקה למיניהם לא רואים את הירידה בבטחון התזונתי בארה"ב שהממשלה האמריקאית מעידה עליה.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1240 לייקים

תמונה
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

כמה אנשים נעצרו על חווארה?
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1240 לייקים

שמונה
لا إله
הפוסט קיבל לייק אחדteknoboy
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  830 לייקים

לא ברור שהחלק הכי גרוע פה זה התשאול

וכל הכבוד למארגני המחאה בירושלים
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1634 לייקים

הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
שליחת תגובה