ההתחממות הגלובלית

המועצה ע"ש וולטון הקדוש היא המקום בו תוכלו לדבר על כל נושא שהקשר בינו לבין כדורגל קלוש עד לא קיים בכלל
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1631 לייקים

KingAlpaca כתב: 02 אוקטובר 2023, 18:08 טקנו, בשביל מה?
רפלקס
בעתיד אני אשתדל להתאפק במקרים אבודים
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
KingAlpaca
קיבל.ה  1100 לייקים

אני כל כך כל כך כל כך כל כך כל כך כל כך כל כך כל כך כל כך כל כך כל כך כל כך כל כך שונא את ההנהלה של הפורום הזה.
האדום הצורר:
גם הבוסטר שלא ניתן כמעט בשום מקום במערב וכבר ניתן לשליש מהאוכלוסייה כאן זה רק בגלל שישראל הצליחה להשיג את החיסונים לפני כולם? אתה מאמין לחרטוטים של עצמך?
D&3
קיבל.ה  828 לייקים

הטרלה נאה
El dudernio
קיבל.ה  1270 לייקים

teknoboy כתב: 02 אוקטובר 2023, 18:06
El dudernio כתב: 02 אוקטובר 2023, 18:01
KingAlpaca כתב: 02 אוקטובר 2023, 13:36 אמונה לא רלוונטית פה.
וגם בני האדם לא....
עוד אחד שיודע יותר טוב מהקונצנזוס המדעי ומכמאה אחוז מהעוסקים בתחום.
אב, שכחתי, יש לך תואר בגאוגרפיה מלפני כמה עשורים. אתה באמת מומחה יותר מכל השאר ביחד.
בקצרה, הם בהחלט רלוונטיים, מעבר לכל ספק. אין שום הבדל בין להכחיש את זה לבין להכחיש את עצם השינוי שהמערכת האקולוגית נמצאת בעיצומו.
א. אין לי תואר בגאוגרפיה אלא במדעי כדור הארץ.
ב. גם בדיון שניהלנו לפני עשור בערך לא חלקתי לרגע על העובדה שהאקלים משתנה ומשתנה לרעה מבחינת הסביבה האקולוגית והאורגניזמים הקיימים היום בעולם.
ג. אחרי שדיקנו בעובדות אסביר כי בני האדם לא רלוונטים לא מבחינת הנזק שהם גורמים לכוכב אלא מבחינת זה שלא יקרה כלום אם נכחד, האמת היא שזה עדיף לכדור.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1631 לייקים

El dudernio כתב: 02 אוקטובר 2023, 22:53
El dudernio כתב: 02 אוקטובר 2023, 18:01

וגם בני האדם לא....
אב, שכחתי, יש לך תואר בגאוגרפיה מלפני כמה עשורים. אתה באמת מומחה יותר מכל השאר ביחד.
בקצרה, הם בהחלט רלוונטיים, מעבר לכל ספק. אין שום הבדל בין להכחיש את זה לבין להכחיש את עצם השינוי שהמערכת האקולוגית נמצאת בעיצומו.
ב. גם בדיון שניהלנו לפני עשור בערך לא חלקתי לרגע על העובדה שהאקלים משתנה ומשתנה לרעה מבחינת הסביבה האקולוגית והאורגניזמים הקיימים היום בעולם.
ג. אחרי שדיקנו בעובדות אסביר כי בני האדם לא רלוונטים לא מבחינת הנזק שהם גורמים לכוכב אלא מבחינת זה שלא יקרה כלום אם נכחד, האמת היא שזה עדיף לכדור.
תודה על ההבהרה, כי קודם כתבת משהו שאי אפשר בשום צורה להבין כמו שאתה מסביר פה.

כמו שכתבתי לך בפעם שעברה, אם המין האנושי היה פשוט נעלם זה אולי באמת לא היה נורא. הבעיה היא שאנחנו מורידים איתנו לא מעט מערכות אקולוגיות עצומות, שלא לדבר על אחוז די גדול מהמינים הקיימים בכדור הארץ כיום.

וכדאי גם לא לשכוח שבתרחיש הכי גרוע (שהוא לא הכי סביר כרגע, אבל לך תדע מה יהיה מחר) אנחנו עלולים להפוך את כדה"א למקום שחיים כמו שאנחנו מכירים לא יכולים בכלל להתקיים בו (משהו בסגנון נוגה).
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
El dudernio
קיבל.ה  1270 לייקים

teknoboy כתב: 02 אוקטובר 2023, 23:00

כמו שכתבתי לך בפעם שעברה, אם המין האנושי היה פשוט נעלם זה אולי באמת לא היה נורא. הבעיה היא שאנחנו מורידים איתנו לא מעט מערכות אקולוגיות עצומות, שלא לדבר על אחוז די גדול מהמינים הקיימים בכדור הארץ כיום.

וכדאי גם לא לשכוח שבתרחיש הכי גרוע (שהוא לא הכי סביר כרגע, אבל לך תדע מה יהיה מחר) אנחנו עלולים להפוך את כדה"א למקום שחיים כמו שאנחנו מכירים לא יכולים בכלל להתקיים בו (משהו בסגנון נוגה).
לא מכיר תרחיש כזה....

כבר היו תקופות בהיסטוריה של הכדור שריכוז הפד"ח היה גבוה יותר... לא ניכנס שוב לדיון אבל לדעתי יש תמימות דעים שעוד כמה מליוני שנה כדור הארץ יתייצב ומערכות אקולוגיות חדשות ישגשגו... רק שאנחנו, בני האדם ועוד מאות אורגניזמים אחרים, כנראה לא נהיה חלק מהעולם הטוב הזה... התהליך הזה נקרא אבולוציה....

ללא קשר אני חושב שחשוב וכדאי למעט בפליטות גזי חממה וצריך לשמור על הכוכב, זה גם דבר שהסכמנו עליו לפני עשור.

נ.ב.
אני יודע שאני קשה לעיכול לפעמים והיה לי ברור שמדובר בחוסר הבנה... הכל טוב.
סמל אישי של משתמש
פרימו לוי
קיבל.ה  775 לייקים

El dudernio כתב: 02 אוקטובר 2023, 23:06 רק שאנחנו, בני האדם ועוד מאות אורגניזמים אחרים, כנראה לא נהיה חלק מהעולם הטוב הזה... התהליך הזה נקרא אבולוציה....
זה לא נקרא אבולוציה, זה נקרא הכחדה המונית
El dudernio
קיבל.ה  1270 לייקים

פרימו לוי כתב: 02 אוקטובר 2023, 23:32
El dudernio כתב: 02 אוקטובר 2023, 23:06 רק שאנחנו, בני האדם ועוד מאות אורגניזמים אחרים, כנראה לא נהיה חלק מהעולם הטוב הזה... התהליך הזה נקרא אבולוציה....
הכחדה המוניץ היא זרז להתפתחות מינים חדשים...
סמל אישי של משתמש
פרימו לוי
קיבל.ה  775 לייקים

El dudernio כתב: 02 אוקטובר 2023, 23:33
פרימו לוי כתב: 02 אוקטובר 2023, 23:32
הכחדה המוניץ היא זרז להתפתחות מינים חדשים...
כן אבל זה שיש קשר בין הכחדה המונית לאבולוציה לא אומר שהכחדה המונית זה אותו דבר כמו אבולוציה. יש לך נטייה לבלבל בין מושגים מדעיים בצורה שמעקרת את הדברים שלך מתוכן. אבולוציה נשמע כמו דבר טבעי ורצוי, הכחדה המונית קצת פחות.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1631 לייקים

El dudernio כתב: 02 אוקטובר 2023, 23:06

1. לא מכיר תרחיש כזה....

2. כבר היו תקופות בהיסטוריה של הכדור שריכוז הפד"ח היה גבוה יותר... לא ניכנס שוב לדיון אבל לדעתי יש תמימות דעים שעוד כמה מליוני שנה כדור הארץ יתייצב ומערכות אקולוגיות חדשות ישגשגו... רק שאנחנו, בני האדם ועוד מאות אורגניזמים אחרים, כנראה לא נהיה חלק מהעולם הטוב הזה... התהליך הזה נקרא אבולוציה....

3. ללא קשר אני חושב שחשוב וכדאי למעט בפליטות גזי חממה וצריך לשמור על הכוכב, זה גם דבר שהסכמנו עליו לפני עשור.

נ.ב.
4. אני יודע שאני קשה לעיכול לפעמים והיה לי ברור שמדובר בחוסר הבנה... הכל טוב.
1. אולי טעיתי. אני מכיר תרחיש שבו אנחנו חוצים כל מיני tipping points שגם משחררות לאטמ' כמויות אדירות של מתאן וכו', וגם מקריסות את רוב המינים הקיימים, שאמורים להוות איזונים ובלמים לכל העסק הזה.
2. בהיסטוריה של כדה"א היו גם תקופות שהוא היה נראה כמו הגיהינום בסרטים הוליוודיים. אז מה? השאלה פה היא לא מה היה לפני מיליארד שנה או ממה החיים יצליחו להתאושש, אלא באיזה עולם אתה רוצה שהילדים שלך (והילדים שלהם) יחיו.
3. מה עשור, פעם אחרונה הייתה לפני חודש-חודשיים
4. במקרה הזה פשוט כתבת משהו שאי אפשר להבין ממנו את מה שאתה כותב עכשיו שהתכוונת אליו. זה לא "קשה לעיכול" או מיוחד או בעל מחשבה יוצאת דופן, אלא "לא יודע להתנסח". :smoke:
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
El dudernio
קיבל.ה  1270 לייקים

teknoboy כתב: 02 אוקטובר 2023, 23:56

1. לא מכיר תרחיש כזה....

2. כבר היו תקופות בהיסטוריה של הכדור שריכוז הפד"ח היה גבוה יותר... לא ניכנס שוב לדיון אבל לדעתי יש תמימות דעים שעוד כמה מליוני שנה כדור הארץ יתייצב ומערכות אקולוגיות חדשות ישגשגו... רק שאנחנו, בני האדם ועוד מאות אורגניזמים אחרים, כנראה לא נהיה חלק מהעולם הטוב הזה... התהליך הזה נקרא אבולוציה....

3. ללא קשר אני חושב שחשוב וכדאי למעט בפליטות גזי חממה וצריך לשמור על הכוכב, זה גם דבר שהסכמנו עליו לפני עשור.

נ.ב.
1. אולי טעיתי. אני מכיר תרחיש שבו אנחנו חוצים כל מיני tipping points שגם משחררות לאטמ' כמויות אדירות של מתאן וכו', וגם מקריסות את רוב המינים הקיימים, שאמורים להוות איזונים ובלמים לכל העסק הזה.
2. בהיסטוריה של כדה"א היו גם תקופות שהוא היה נראה כמו הגיהינום בסרטים הוליוודיים. אז מה? השאלה פה היא לא מה היה לפני מיליארד שנה או ממה החיים יצליחו להתאושש, אלא באיזה עולם אתה רוצה שהילדים שלך (והילדים שלהם) יחיו.
4. במקרה הזה פשוט כתבת משהו שאי אפשר להבין ממנו את מה שאתה כותב עכשיו שהתכוונת אליו. זה לא "קשה לעיכול" או מיוחד או בעל מחשבה יוצאת דופן, אלא "לא יודע להתנסח". :smoke:
1. לא אומר שאין תרחישי, אבל זה תרחיש קיצון שאני חושב שהוא לא ריאלי.
2. היה נראה כמו גיהנום ועכשיו אנחנו... כלומר כדור הארץ ישתקם זאת הנקודה שלי. אנחנו לא. מעולם גם לא טענתי שצריך להמשיך לזהם אותו אבל כנראה קשה לך להתנתק מהאנושות במרכז היקום... הילדים שלי הנינים שלי ושל כולנו הם פחות מפסיק בהיסטוריה של הכדור.
3. תחפש שוב את ההודעות מלפני חודשים תראה לי פעם אחת שציינתי משהו בסגנון של הדברים שאתה טוען, לא תמצא. אתה מתבסס עח דיון שהיה לי עם פרימו לוי שהוא ללא ספק מעודכן ומתמצא בזה יותר ממני לפני די הרבה שנים, שבו הצגתי טיעונין של שביב ופלדור לסיבות נוספות להתחממות כדור הארץ שהן לא מעשה ידי האדם... בסופו של אותו דיון גם אמרתי לפרימו תודה ושהסכלתי... כנראה שאתה עדין תקוע ברשיתו.
4. כשאתה קובע מראש מה שאתה רוצה להבין קשה להבין משהו אחר... אבל הנה למשל הודעה מלפני חודשיים
"שום אסון... סוף סוף המין האנושי יכחד... וכדןר הארץ יחזןר להיות ירוק / כחול ללא אורגניזמים מזיקים וטיפילים של הכדור עצמו."

כלומר בניגוד לדבריו הפעם באמת היה צריך לחזור חודשיים בלבד... דר"א גם על ההודעה הזאת הגבת בדאגה רבה לילדנו...
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1631 לייקים

El dudernio כתב: 03 אוקטובר 2023, 00:11
teknoboy כתב: 02 אוקטובר 2023, 23:56

1. לא מכיר תרחיש כזה....

נ.ב.
1. לא אומר שאין תרחישי, אבל זה תרחיש קיצון שאני חושב שהוא לא ריאלי.
2. היה נראה כמו גיהנום ועכשיו אנחנו... כלומר כדור הארץ ישתקם זאת הנקודה שלי. אנחנו לא. מעולם גם לא טענתי שצריך להמשיך לזהם אותו אבל כנראה קשה לך להתנתק מהאנושות במרכז היקום... הילדים שלי הנינים שלי ושל כולנו הם פחות מפסיק בהיסטוריה של הכדור.
3. תחפש שוב את ההודעות מלפני חודשים תראה לי פעם אחת שציינתי משהו בסגנון של הדברים שאתה טוען, לא תמצא. אתה מתבסס עח דיון שהיה לי עם פרימו לוי שהוא ללא ספק מעודכן ומתמצא בזה יותר ממני לפני די הרבה שנים, שבו הצגתי טיעונין של שביב ופלדור לסיבות נוספות להתחממות כדור הארץ שהן לא מעשה ידי האדם... בסופו של אותו דיון גם אמרתי לפרימו תודה ושהסכלתי... כנראה שאתה עדין תקוע ברשיתו.
4. כשאתה קובע מראש מה שאתה רוצה להבין קשה להבין משהו אחר... אבל הנה למשל הודעה מלפני חודשיים
"שום אסון... סוף סוף המין האנושי יכחד... וכדןר הארץ יחזןר להיות ירוק / כחול ללא אורגניזמים מזיקים וטיפילים של הכדור עצמו."

כלומר בניגוד לדבריו הפעם באמת היה צריך לחזור חודשיים בלבד... דר"א גם על ההודעה הזאת הגבת בדאגה רבה לילדנו...
1. נכון, ומההתחלה כתבתי שהוא לא סביר.
2. אתה עדיין מתעלם מהעובדה הפשוטה שהמין האנושי לא הולך להיכחד לבדו בתרחיש הזה. לא מעט מינים כבר נכחדו, המון מינים נמצאים בדרך למקום מסוכן מאוד, ומערכות אקולוגיות שלמות (למשל האוקיינוסים) נראות כאילו שהן על סף קריסה.
3 +4. על כל הכבוד למה שהגבת לפרימו לפני חודשיים, אני הגבתי על משהו מאוד ברור שכתבת *היום*, ומאז כבר הספקת להבהיר שבכלל לא התכוונת לזה.
גם היומרה שלך לנבא איך ייראה כדה"א בעוד נניח מאתיים או אלפיים או 10,000 שנה ("ירוק\כחול") היא קצת מוזרה, ובבחינת הנחת המבוקש.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
El dudernio
קיבל.ה  1270 לייקים

2. אני לא מתעלם... אני פשוט מציין שהכחדה גדולה ככל שתהיה היא לא חורבן הכדור. ההתיחסות לחורבן ולאסון היא לציבלזציה האנושית. אם מנתקים את זה מהדיון אז כדור הארץ עוד מליוני שנים ישתקם ויחזרו להתקיים בו מערכות אקולוגיות משגשגות

3. אף אחד לא יודע מה יקרה עוד 50 שנה ובטח לא עוד 50 מליון... אבל ההיסטוריה של הכדור מרמזת לפחות שמצבו יהיה טוב בהרבה ממצב האנושות
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1631 לייקים

El dudernio כתב: 03 אוקטובר 2023, 01:06 2. אני לא מתעלם... אני פשוט מציין שהכחדה גדולה ככל שתהיה היא לא חורבן הכדור. ההתיחסות לחורבן ולאסון היא לציבלזציה האנושית. אם מנתקים את זה מהדיון אז כדור הארץ עוד מליוני שנים ישתקם ויחזרו להתקיים בו מערכות אקולוגיות משגשגות

3. אף אחד לא יודע מה יקרה עוד 50 שנה ובטח לא עוד 50 מליון... אבל ההיסטוריה של הכדור מרמזת לפחות שמצבו יהיה טוב בהרבה ממצב האנושות
2. מה זה "גדולה ככל שתהיה"? אם כדור הארץ יהפוך למשהו דמוי נוגה אז שום דבר לא ישתקם, למשל. ולא חייב להגיע עד הקיצוניות הזאת כדי שהאופטימיות שלך תתברר כמוגזמת. גם אם התנאים בכדור הארץ יאפשרו רק חיים חד-תאיים, למשל, הוא לא יהיה כזה ירוק\כחול כמו שאתה רוצה להאמין.
אני מסכים שאלה תרחישים הרבה פחות סבירים, אבל ברמת העיקרון התוצאות שאתה מתאר הן של הכחדה עד סדר גודל מסוים, ולא "גדולה ככל שתהיה".
3. זה ברור, אבל זאת הסתכלות קצת מצומצמת. לדעתי להחזיר את האבולוציה איזה חצי מליארד שנה אחורה (או אפילו חמישה מיליון) זה לא עניין של מה בכך.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
El dudernio
קיבל.ה  1270 לייקים

teknoboy כתב: 03 אוקטובר 2023, 02:00
El dudernio כתב: 03 אוקטובר 2023, 01:06 2. אני לא מתעלם... אני פשוט מציין שהכחדה גדולה ככל שתהיה היא לא חורבן הכדור. ההתיחסות לחורבן ולאסון היא לציבלזציה האנושית. אם מנתקים את זה מהדיון אז כדור הארץ עוד מליוני שנים ישתקם ויחזרו להתקיים בו מערכות אקולוגיות משגשגות

2. מה זה "גדולה ככל שתהיה"? אם כדור הארץ יהפוך למשהו דמוי נוגה אז שום דבר לא ישתקם, למשל. ולא חייב להגיע עד הקיצוניות הזאת כדי שהאופטימיות שלך תתברר כמוגזמת. גם אם התנאים בכדור הארץ יאפשרו רק חיים חד-תאיים, למשל, הוא לא יהיה כזה ירוק\כחול כמו שאתה רוצה להאמין.
אני מסכים שאלה תרחישים הרבה פחות סבירים, אבל ברמת העיקרון התוצאות שאתה מתאר הן של הכחדה עד סדר גודל מסוים, ולא "גדולה ככל שתהיה".
3. זה ברור, אבל זאת הסתכלות קצת מצומצמת. לדעתי להחזיר את האבולוציה איזה חצי מליארד שנה אחורה (או אפילו חמישה מיליון) זה לא עניין של מה בכך.
אני חושב שלפני 4.3 מליארד שנה היו כאן רק חיים חד תאיים... ככה שהחיים בכדור יכולים להתפתח לא רע מהנק הזאת. אני לא מדבר על זה שלהחזיר את האבולוציה חצי מליארד שנה אחורה זה דבר טוב. באבולוציה אין דבר טוב. אבולוציה כפי שאתה בטח יודע זה המתאים שורד... אם משפחת היונקים ( למשל) לא תתאים אז היא תכחד אבל את הואקום יתפוס אורגניזם אחר. וכן יכול להיות שמ 10 מליארד מינים וזנים נרד ריגעית למליארד, אבל זאת ירידה זמנית, וכן הזמנית זה יכול להיות חצי מליארד, למשל בהכחדת הדיזונאורים הוכחדו כ 50% מהמינים הידועים, והנה אנחנו אחרי ששעשרית מליארד שנה...

דר"א לזכרוני פרם-טריאס היא ההכחדה הגדולה ביותר שיש עליה עדויות ונכחדו שם מעל ל 80% מהמינים. בנוסף ההכחדה הראשונה היתה בשל עליית ריכוז החמצן באטמוספירה.. נכון שיברו מאז 2.5 מליון שנה אבל זה שינוי דרסטי לא פחות מזה שאלצנו.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1631 לייקים

אני בטוח שכשהילדים שלך יסתכלו מסביבם ויחשבו אם יש טעם להביא ילדים לעולם אז ממש ירגיע אותם שבעוד 1.8 מיליארד שנה או משהו כזה "הכול יהיה בסדר" (מה גם שאף אחד לא הבטיח לך את זה, כאמור).
וגם שאם כשאתה תהיה בן שבעים לא יהיה כסף לממן לך רפואה זה בטח ירגיע אותך שבPTE היה יותר גרוע.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1631 לייקים

@El dudernio
סקרנת אותי עם ה-PTE אז הצצתי רגע פה ושם.
מדובר למעשה על סדרת אירועים שנמשכה מיליוני שנים, אבל באמת היה קטע של קריסה מהירה, שנמשך כ-200,000 שנה, ורוב המינים נכחדו בתקופה קצרה יותר של כ-20,000 שנה (הכול הערכות, מן הסתם).
לאורך התקופה הזאת, טמפ' מי הים ירדה בכשלוש מעלות (אם הבנתי נכון, מעריכים שזאת הסיבה לאירוע ההכחדה).
כרגע אנחנו מדברים על מצב שבו ייתכן שטמפ' מי הים תעלה בסדר גודל דומה תוך מאה-מאתיים שנה. אתה באמת חושב שזה הולך להיות מחזה נאה לעין? שיהיה נעים למישהו?
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
El dudernio
קיבל.ה  1270 לייקים

טכנו אני לא חושב שזה יהיה כיף למישהו שחיי על הכדור.... וגם כתבתי עשרות פעמים שעבור החיים כאן צריך למצוא דרך לטפל בנושא, לזכרוני זה בדיוק הדיוק שניהלנו על המיסים בבורסה ירוקה וכו' לפני חודשיים....

עכשיו תחשוב שאתה לא חיי על בארץ אלא בפלנטה אחרת מליוני שנות אור מכאן, לא תסתכל על ההכחדה ההמונית כאן כאירוע מדעי מעניין?
שליחת תגובה