מרקסיזם 101: הקדמה ומטריאליזם

המועצה ע"ש וולטון הקדוש היא המקום בו תוכלו לדבר על כל נושא שהקשר בינו לבין כדורגל קלוש עד לא קיים בכלל
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

כמה דיונים בתקופה האחרונה הביאו אותי למסקנה ששווה לשתף פה בפורום רעיונות בסיסיים במרקסיזם (בכל זאת, הפועל, פטיש ומגל, הדגל האדום וכו'). הסיבה העיקרית היא כמובן שמדובר בתיאוריה פוליטית שמסבירה את רוב ההתפתחויות הפוליטיות בימינו ועשויה להעניק תובנות הן עבור התפתחויות אלו וכמובן גם עבור ההיסטוריה האנושית הרלוונטית. ספציפית, כל מי שמתעניין בנושאים הנידונים בפורום, כגון "אלימות תרבותית", ציונות/קולוניאליזם, הפלישה הרוסית לאוקראינה וכו' יכול להרוויח מהפרספקטיבה המרקסיסטית בנושאים אלו. בנוסף, בגלל שאנחנו חיים בעולם קפיטליסטי שמושפע בעיקר מארה"ב ומדינות האיחוד האירופי, לרוב האנשים אין כמעט היכרות בכלל עם הרעיונות המרקסיסטים, מה שמוביל לתפישות שגויות של התאוריה (למשל מה משמעות המילה "סוציאליזם" בהקשר המרקסיסטי, מה הכוונה בביטויים כמו "בורגנות", "דיקטטורה של הפרולטריון", וכו').

חשוב להגיד שמרקסיסטים פיתחו עם השנים מעין שפה משלהם, שלא תמיד תואמת 1 ל-1 למשמעות הנפוצה של המילים בהם הם משתמשים. הסיבה העיקרית לכך היא הניסיון להגדיר דברים במדויק, מה שהוביל עם השנים לכך שביטויים מסויימים השתמרו בקרב מרקסיסטים בעוד באוכלוסיה הכללית המשמעות שלהם השתנתה. אין ספק שיש בכך חסרון משמעותי, אבל זו המציאות כרגע ולכן לדעתי חשוב להבהיר למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו, כמרקסיסטים, משתמשים בביטויים האלו.

הרעיון הכללי הוא לכתוב את הטקסטים במבנה של נושאים מרמת הבסיס ועד ניתוחים מודרנים יותר (כאמור הנושאים שהזכרתי), כשכל נושא מקבל אשכול משלו.

אז קודם כל, לפני שנכנסים לנושאים ספציפיים - מה זה בכלל מרקסיזם? בסופו של יום, מדובר בתיאוריה רחבה (הנבנית ונידונה לאורך מעל ל-150 שנה ע"י אלפי, ואף יותר, חוקרים שונים בתקופות שונות ומקומות שונים), בעלת ענפים רבים ואסכולות שונות, שמטרתה להסביר את התפתחות ההיסטוריה האנושית. ספציפית, התיאוריה המרקסיסטית מבקשת לנתח את המבנה הפוליטי-כלכלי בחברות שונות, כלומר - מדובר בתיאוריה שנמצאת בצומת בין פילוסופיה, היסטוריה, סוציאולוגיה וכלכלה. ברמת העיקרון, התיאוריה המרקסיסטית מנסה להיות, עד כמה שניתן, מדעית ולכן אמפירית. במגבלות הברורות, מרקסיסטים חייבים להיות מסוגלים להתאים את התאוריה למציאות ולשנות אותה בהינתן עדויות חדשות (כמובן שאי אפשר לצפות לרמת דיוק של המדעים המדויקים, בכל זאת מדובר בתחום שקשה מאד לבחון דרך ניסויים). עם זאת, חשוב להבין שהתיאוריה המרקסיסטית בוודאי לא מהווה איזשהן הוראות ביצוע מדוייקות לשינוי חברתי, ספר הדרכה בנושא או אפילו הצהרת עקרונות. מדובר, בפשטות, במודל לניתוח תהליכים חברתיים עליו אפשר להתבסס על-מנת לפתח רעיונות פרקטיים לשינוי חברתי.

התאוריה המרקסיסטית כולה מתבססת על שני עקרונות פשוטים:
  • מטריאליזם (תנאים חומריים).
  • דיאלקטיקה בין מעמדית.
במובן מסויים, אפשר לראות במטריאליזם דרישת בסיס לתאוריה, ובדיאלקטיקה המודל העיקרי בתאוריה.

אני אתחיל בהסבר של התפישה המטריאליסטית: קודם כל, חשוב להבהיר שבניגוד לשימוש הנפוץ במילה, בהקשר המרקסיסטי משמעותה אינה חיבה לכסף ורכוש, אלא כלי לניתוח חברתי שמסביר את הגורמים להתנהלות של קבוצות שונות של בני-אדם וכן הליכים היסטוריים המובילים להתפתחויות פוליטיות כאלה ואחרות. על-מנת להבין את ההליכים הללו ואת הסיבות להתרחשותם אנו מביטים בתנאים החומריים (מטריאלים) בהם נמצאים בני-האדם בחברה אותה אנו מנתחים - ובראשם האינטרסים הכלכליים שלהם ושל הקבוצות השונות להן הם משתייכים. זאת בניגוד להסברים כמו "רוע", רצון האל, זכויות טבעיות ועוד אותן אנו מכנים הסברים אידיאליסטים.

לדוגמה, העבדות בצפון אמריקה לא התרחשה בגלל שבעלי העבדים ותומכי העבדות היו כולם אנשים מרושעים שרצו בהכרח לפגוע בשחורים מתוך גזענות עמוקה - אלא בגלל שלקבוצה של בעלי-הון מקרב המתיישבים הלבנים היה האינטרס הכלכלי לכוח אדם זול שיאפשר להם לעבד את האדמות שלהם באופן רווחי ככל שניתן. למעשה, האידיאולוגיה הגזענית שהצדיקה את העבדות נבעה מתוך המציאות הזו ולא להיפך. כלומר, הניתוח המטריאלי גורס כי המצב החומרי (קרי האינטרסים הכלכליים) של בעלי ההון בחברה ההיא הוביל ליצירת אידיאולוגיה גזענית שהצדיקה את הניצול של השחורים כעבדים. לעומת זאת, ניתוח אידיאליסטי עשוי לגרוס שבעלי העבדים היו מלכתחילה גזענים, ובסה"כ פעלו על-פי האמונה שלהם ששחורים הינם נחותים ולכן ניצולם הוא מוסרי.

דוגמה נוספת: האליטה הכלכלית בישראל של ימינו לא מחפשת לדפוק עובדים ועניים באופן אקטיבי כדי להתעלל בהם, מתוך איזו אמונה מרושעת שעניים הם אנשים נחותים שראויים לניצול. באופן כללי, בעלי ההון עצמם אינם אנשים מרושעים שנהנים לראות אחרים סובלים. הסיבה שהם בכל זאת מתנהלים בצורה כל-כך פוגענית כלפי רוב החברה היא שההתנהלות הזו מובילה אותם לשמור על ההון והכח הפוליטי שלהם. זו למעשה השיטה הכלכלית המודרנית כולה שמביאה להתנהלות בעלי ההון, ותחת שיטה אחרת אותם אנשים בדיוק היו מתנהלים אחרת (מכיוון שהאינטרסים הכלכליים שלהם היו שונים). למעשה, כל שיוך של ההתנהגות המנצלת לבעיות הנובעות מהאישיות או האופי של אדם זה או אחר לא תורם לנו להבנה של הבעיה באופן שיוביל לפתרונות פרקטיים. כמו-כן, שינוי ספציפי של אדם כזה (למשל מינוי מנכ"ל "נחמד" או מנכ"ליות שהן נשים, מיעוטים אתניים, להט"ב או כל דבר אחר) לא יביא לסיום הניצול, שכן הסיבה הבסיסית לקיומו היא המערכת עצמה והאינטרסים שהיא מכתיבה לקבוצות שונות של אנשים החיים תחתיה ולא ההתנהגות של אינדיוידואלים בתוך המערכת.

אני כנראה אוסיף עוד דוגמאות בהמשך, כתגובות להודעה הראשית, ובאשכול הבא אסביר את המודל הדיאלקטי הבין-מעמדי.
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
הפוסט קיבל לייק אחדיפתח16
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

מצאתי סרטון רלוונטי לפוסט:
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
סמל אישי של משתמש
בעל(ת) האוב
קיבל.ה  73 לייקים

הי, זה ההוא מהעטיפה של סרג'נט פפר
רינגו סטאר המלך
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

תמונה

יום פועלים שמח לכל עובדי ההייטק של הפורום.
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
מי שמאמין ולא מפחד, הריהו שקול למחבל מתאבד.
נא לא לצטט הודעות של אנשים לא ראויים, שיישאר מוסתר, תודה.
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

תמונה

סתם אהבתי את המם הזה.
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
סמל אישי של משתמש
De Niro
קיבל.ה  828 לייקים

הכלכלן הידוע תומאס סואל מי שבצעירותו האמין במרקסיזם מבחינה כלכלית אבל מהר מאד שינה את דעתו וגם את דעתם של רבים אחרים בעולם.ראיון מרתק.

ארז שדה
קיבל.ה  629 לייקים

De Niro כתב: 09 יוני 2023, 17:31 הכלכלן הידוע תומאס סואל מי שבצעירותו האמין במרקסיזם מבחינה כלכלית אבל מהר מאד שינה את דעתו וגם את דעתם של רבים אחרים בעולם.ראיון מרתק.
גם לי יש ביקורת על המרקסיזם אבל הקפיטליזם הוא הבעיה לא הפתרון.
סמל אישי של משתמש
De Niro
קיבל.ה  828 לייקים

ארז שדה כתב:
De Niro כתב: 09 יוני 2023, 17:31 הכלכלן הידוע תומאס סואל מי שבצעירותו האמין במרקסיזם מבחינה כלכלית אבל מהר מאד שינה את דעתו וגם את דעתם של רבים אחרים בעולם.ראיון מרתק.
אז מה הפתרון?
ארז שדה
קיבל.ה  629 לייקים

De Niro כתב: 09 יוני 2023, 18:12
ארז שדה כתב:
אז מה הפתרון?
אם היית שואל אותי לפני 10 שנים ומעלה הייתי עונה לך שהפתרון הוא סוציאל דמוקרטיה, שוק חופשי עם מדינת רווחה מתקדמת כמו בסקנדינביה. הבעיה בסוציאל דמוקרטיה היא שהיא אינה מהווה חלופה לקפיטליזם אלא היא מציעה קפיטליזם מרוכך ומתוקן אך היא אינה פותרת את הבעיה העיקרית בקפיטליזם שהיא השליטה של בעלי ההון והפוליטיקאים בכלכלה ובחברה באופן שישקף את האינטרס של האלפיון העליון על חשבון שאר האזרחים. כדי לחיות בעולם טוב יותר , לא מושלם ולא אוטופי מכיוון שהחיים לא מושלמים, לכלל הציבור ולא רק לתאגידים ולמיליונרים צריכה להיות מהפכה.
בניגוד למהפכה הבולשביקית שבה המצב השתנה משליטה של רודנות של הצאר ומקורביו לשליטה של חברי המפלגה בראשות דיקטטור שהוא יושב ראש המפלגה וחברי המפלגה, המהפכה צריכה לתת יותר חופש לבני האדם ולא לחיות תחת דיקטטורה אדומה כמו בברית המועצות לשעבר או בצפון קוריאה. המהפכה צריכה להגשים את עקרונות המהפכה הצרפתית של: שוויון, חרות ואחווה ללא עריפת ראשים אך במאבק בלתי מתפשר. מה שאני מציע זאת חלופה ל"דמוקרטיה" הפרלמנטרית העקיפה שקיימת היום שמשרתת את בעלי הכוח להחליט בשבילנו ולעבור למשטר של דמוקרטיה ישירה אמיתית שבה האזרחים הם אלו שמחליטים, כל אזרח יכול להציע הצעת חוק לפי העיקרון הדמוקרטי של הכרעת הרוב, בדרך כזו הכוח יעבור לידי האזרחים ולא לידי בעלי ההון והפוליטיקאים. אם זה מעניין אותך מה שכתבתי אתה יכול לחפש באינטרנט את המאמר: פוליטיקה ללא פוליטיקאים.
הפוסט קיבל לייק אחדDe Niro
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

הרבה יותר פשוט זה חוקה שמגבילה את העשירים מלשחד פוליטיקאים.
כי עם כל חסרונות הקפיטליזם, הוא כן מביא קדמה, וקשה לי לדמיין תחליף.
מיסוי כבד של 80-90 אחוז למיליארדרים, חיובם בפירוט הוצאותיהם כדי לבדוק שהם לא משחדים, עונשי מאסר כבדים הן לפוליטיקאי והן לעשיר במקרה של מעבר כספים ביניהם.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 10 יוני 2023, 10:58 1. הרבה יותר פשוט זה חוקה שמגבילה את העשירים מלשחד פוליטיקאים.
2. כי עם כל חסרונות הקפיטליזם, הוא כן מביא קדמה, וקשה לי לדמיין תחליף.
3. מיסוי כבד של 80-90 אחוז למיליארדרים, חיובם בפירוט הוצאותיהם כדי לבדוק שהם לא משחדים, עונשי מאסר כבדים הן לפוליטיקאי והן לעשיר במקרה של מעבר כספים ביניהם.
1. כבר יש איסור חוקי על שיחוד פוליטיקאים.
2. חוסר דמיון זאת לא סיבה לתמוך בשיטה כלכלית שהורסת לכולנו את החיים ואת הפלנטה היחידה שיש לנו לחיות עליה. בתכלס, גם קדמה לא,
3. מיסוי כבד זה מעולה, אני בעד.
רק להגדיל את ההוצאה הציבורית בהתאם, אם יש מספיק אז אפילו לחלק לאנשים כסף על זה שהם חיים.
ולא להקשיב לאלה שאומרים שזה יאט את הקדמה ושרמת החיים תרד. אז מה? היא תרד יותר כשהקפיטליזם יחריב את העולם (שזה עוד כמה עשרות שנים ספורות, לא אי שם בעתיד רחוק אפשרי כלשהו).
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
אמה גולדמן
קיבל.ה  392 לייקים

אנטי ביתר לשעבר
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

סוציאל דמוקרטיה תמיד הייתה ותמיד תהיה פשרה זמנית של ההון עם העובדים כדי לסכל נטיות מהפכניות ולהבטיח המשך של השיטה הקפיטליסטית. כשלא צריך יותר לשחד את מעמד העובדים, מדינת הרווחה מתפוררת (וזה בדיוק מה שקורה מאז שנות התשעים במדינות מערב וצפון אירופה, יחד עם עליה צפויה של הימין הקיצוני בהיעדר שמאל מהפכני).

אבל מעל להכל, סוציאל דמוקרטיה מחייבת ניצול מחפיר של מדינות העולם השלישי. בעצם, הבורגנות אומרת לעובדים "בואו נתחלק קצת בשלל שאנחנו גונבים משאר העולם: אתם תקבלו איכות חיים קצת יותר גבוהה ואנחנו נגרוף את רוב ההון". מילא שזו הבטחה ריקה שכאמור מתבטלת ברגע שאין בה צורך (וגם כאמור תיקון קוסמטי שלא משנה שום דבר מהותי בשיטה עצמה), מדובר בחוסר הגינות בסיסי וזריקה של הרוב המוחלט של מעמד העובדים העולמי אל מתחת לגלגלי האוטובוס.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

אולי זה מין דקדוק שעובד רק אצלי, אבל לדעתי הקפיטליזם מבטיח לנו רק *רמת* חיים גבוהה (או משתפרת), כלומר מקרר יותר יפה, מבחר גדול יותר של מותגים לבחור מהם, עושר של תכנים בטלוויזיה, כאלה דברים.
לחם ושעשועים, כדי שהייאוש יהיה נוח.
הוא בהחלט *לא* מבטיח לנו *איכות* חיים - דברים כמו זמן לעשות מה שאנחנו אוהבים (בלי שזה יפרק אותנו כלכלית) או הידיעה שיעזרו לנו כשיהיה לנו קשה.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

הוא בעיקר מבטיח את זה לקבוצה יחסית מצומצמת של אנשים: חלק נכבד באוכלוסיה בארצות העשירות והטופ בארצות העניות (בתנאי שהם משתפים פעולה עם גזל המשאבים וניצול כח האדם במדינות שלהם).
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

"מבטיח" במובן של זורק הבטחות כדי לקנות שקט ותמיכה, לא "מבטיח" במובן של דואג שזה יקרה.
אולי "מנפנף בפיתוי של" היה יותר מתאים.
בכל מקרה הנקודה היא שכל ההבטחות והפיתויים של הקפיטליזם הם סוג של ציפוי מתוק (ודק מאוד, אם אתה שואל אותי) על החרא שהשיטה הזאת מאכילה אותנו, וקצת מגוחך להתרפק עליהם בנחת ולהגיד שניצחנו.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
הפוסט קיבל לייק אחדpelegs
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

כן, כמובן.
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

teknoboy כתב: 10 יוני 2023, 11:29
its-sick כתב: 10 יוני 2023, 10:58 1. הרבה יותר פשוט זה חוקה שמגבילה את העשירים מלשחד פוליטיקאים.
3. מיסוי כבד של 80-90 אחוז למיליארדרים, חיובם בפירוט הוצאותיהם כדי לבדוק שהם לא משחדים, עונשי מאסר כבדים הן לפוליטיקאי והן לעשיר במקרה של מעבר כספים ביניהם.
2. חוסר דמיון זאת לא סיבה לתמוך בשיטה כלכלית שהורסת לכולנו את החיים ואת הפלנטה היחידה שיש לנו לחיות עליה. בתכלס, גם קדמה לא,
רק להגדיל את ההוצאה הציבורית בהתאם, אם יש מספיק אז אפילו לחלק לאנשים כסף על זה שהם חיים.
ולא להקשיב לאלה שאומרים שזה יאט את הקדמה ושרמת החיים תרד. אז מה? היא תרד יותר כשהקפיטליזם יחריב את העולם (שזה עוד כמה עשרות שנים ספורות, לא אי שם בעתיד רחוק אפשרי כלשהו).
1) לא, במדינה שבה הקפיטליזם הכי מטורף והרסני אין איסור על תרומות אינסופיות לפוליטיקאים. לדוגמא, שלדון אדלסון תרם 2 מיליארד דולר לקמפיין של טראמפ ב 2016.
2) במקום הערה כללית, אתה מוזמן לעורר את דמיוני ולהראות לי איך מעודדים יזמות של טכנולוגיות חדשות בלי תחרות ובלי גיוס הון מהציבור. תמיכה ממשלתית היא בדיחה, היא ההיפך מיזמות.
3) ברמת העקרון אני די נגד קצבת מחיה, כי מבחינתי אין שום סיבה לעודד אנשים לשבת על הספה ולהתמסטל שנים במקום לעשות משהו.
אבל מעשית, כנראה שלא תהיה ברירה. המין האנושי לא יצטרך את רוב העובדים מתישהו בהמשך, ורוב בני האדם לא באמת יצירתיים ואנחנו בטח שלא רוצים להרוג את כולם... אז כנראה שגזע של מסטולים זה העתיד.
מצד שני, יהיה עצוב אם גם האנשים הכי מוכשרים שיש למין האנושי יעדיפו להתבטל במקום לעזור לרפא מחלות או לנקות את הסביבה או להביא אותנו לחלל.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 10 יוני 2023, 20:20
teknoboy כתב: 10 יוני 2023, 11:29
1) לא, במדינה שבה הקפיטליזם הכי מטורף והרסני אין איסור על תרומות אינסופיות לפוליטיקאים. לדוגמא, שלדון אדלסון תרם 2 מיליארד דולר לקמפיין של טראמפ ב 2016.
2) במקום הערה כללית, אתה מוזמן לעורר את דמיוני ולהראות לי איך מעודדים יזמות של טכנולוגיות חדשות בלי תחרות ובלי גיוס הון מהציבור. תמיכה ממשלתית היא בדיחה, היא ההיפך מיזמות.
3) ברמת העקרון אני די נגד קצבת מחיה, כי מבחינתי אין שום סיבה לעודד אנשים לשבת על הספה ולהתמסטל שנים במקום לעשות משהו.
אבל מעשית, כנראה שלא תהיה ברירה. המין האנושי לא יצטרך את רוב העובדים מתישהו בהמשך, ורוב בני האדם לא באמת יצירתיים ואנחנו בטח שלא רוצים להרוג את כולם... אז כנראה שגזע של מסטולים זה העתיד.
מצד שני, יהיה עצוב אם גם האנשים הכי מוכשרים שיש למין האנושי יעדיפו להתבטל במקום לעזור לרפא מחלות או לנקות את הסביבה או להביא אותנו לחלל.
1. הכסף הזה לא הולך לכיס של המועמד (יותר נכון דבר כזה מהווה עבירה פלילית, כאמור).
2. למה אתה חושב שתאוות בצע היא המניע היחיד של אנשים? אנשים (היזמים שאתה מדבר עליהם) עושים דברים כדי להגשים חלומות, כי יש להם עניין בתחום מסוים, כי הם רוצים לעזור לאנושות.
לא כולם כמובן, ואולי אלה שמצליחים הם דווקא תאבי הבצע, אבל לאנשים לא חסרות מוטיבציות לעשות דברים.
יש עוד סיבות להמציא מזגן יותר חסכוני מלבד הרצון לגרוף מיליונים, למשל הרצון שיהיה לך, לשכנים שלך, לסבתא שלך ולכולם מזגן יותר חסכוני.
אני לא אומר שצריך מחר לבטל את כל העקרון של תגמול, אבל באמת שיש עוד סיבות לעשות דברים (גם לשכירים וגם ליזמים וגם לכולם).
3. עד כמה שאני רואה סביבי, מעטים האנשים שרוצים להתבטל מאה אחוז מהזמן.
יש גם לא מעט אנשים שהיו שמחים להשקיע את זמנם הפנוי בפיתוח של מזגנים יעילים יותר, למשל.

עריכה: הקטע של לתת לאנשים כסף לא באמת קריטי לי (אין לי איזו דעה מבוססת בנושא).
בתור התחלה אני מוכן להסתפק בזה שאנשים עובדים יוכלו להקדיש גם זמן משמעותי למה שבא להם להקדיש לו זמן (מי שרוצה לשבת על הספה ולצפות בטלוויזיה יוכל לעשות את זה, כנ"ל מי שרוצה לגדל ערוגת ירקות, כנ"ל מי שרוצה לנסוע באופניים, כנ"ל מי שרוצה לפתח מזגנים יעילים).
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

1) מה זה לא הולך לכיסו? לנצחון בבחירות יש ערך כלכלי עצום עבור מועמד, אי אפשר להיבחר בלי התרומות האלה. זו הסיבה שהעשירים שולטים בפוליטיקאים באמריקה.
2) כשמישהו רוצה לייצר מזגנים חדשניים, מי אמור לממן את הפיתוח והייצור והשיווק? היום מגייסים כסף מ"תאבי בצע" כלשונך. אם תתן לפקידים לממן כאלה דברים מכספים ממשלתיים לא נגיע לשום מקום.
3) לרוב האנשים היום אין אופציה להתבטל. חייבם לעבוד כדי להתפרנס. בציבורים שלא חייבים לעבוד רואים אחוז בטלנות לא מבוטל.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 10 יוני 2023, 21:36 1) מה זה לא הולך לכיסו? לנצחון בבחירות יש ערך כלכלי עצום עבור מועמד, אי אפשר להיבחר בלי התרומות האלה. זו הסיבה שהעשירים שולטים בפוליטיקאים באמריקה.
2) כשמישהו רוצה לייצר מזגנים חדשניים, מי אמור לממן את הפיתוח והייצור והשיווק? היום מגייסים כסף מ"תאבי בצע" כלשונך. אם תתן לפקידים לממן כאלה דברים מכספים ממשלתיים לא נגיע לשום מקום.
3) לרוב האנשים היום אין אופציה להתבטל. חייבם לעבוד כדי להתפרנס. בציבורים שלא חייבים לעבוד רואים אחוז בטלנות לא מבוטל.
1. אני מבין את המילה "שוחד" קצת אחרת.
2. מהקרן הממשלתית לפיתוח מזגנים יעילים, למשל.
אתה חייב לצאת מהלך הרוח של "אין כסף", כי הסיבה שאין כסף היא שכולו נגנב על ידי משהו כמו אלפית מהאוכלוסיה. שים אותם בבית סוהר, קח את מה שהם גנבו, את מה שהם התכוונו לגנוב תפנה למקומות אחרים.
יהיה לך כסף לפתח.
וכאמור, לא דרשתי ביטול של עקרון התגמול באופן גורף.
כל הסיפורים האלה של השקעות ויזמים יכולים להמשיך להתקיים גם אם יש מנגנונים שמרחיבים אותם לכלל האוכלוסיה ולא רק למי שבמקרה נולד לאלפיון הנכון.
3. לדעתי, מניסיוני וממה שאני רואה סביב - אתה טועה. מעטים מאוד האנשים שמסתפקים בלבלות את כל זמנם הפנוי בישיבה על ספות. אלה שכן עושים את זה, עושים את זה כי אין להם זמן ואנרגיה לעשות דברים אחרים, כי אלה נשדדו מהם על ידי אותם אנשים ששדדו מהם את פירות עבודתם.
אנשים עייפים באמת נוטים "להתבטל" בזמנם הפנוי, או מה שאנשים כמוני קוראים לו "לנוח". מי שלא עייף בדרך כלל עושה דברים שהוא אוהב, ומעטים מאוד האנשים שמה שהם אוהבים זה לשבת וכאלה.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

1) אז אני מניח שלדעתך נתניהו לא קיבל שוחד מאלוביץ. מוזר
2) קרן ממשלתית (מנסיונן של כל הממשלות אי פעם) אינה מצטיינת בבחירת היזמים המוצלחים. משקיעים שחוששים להפסיד את כספם הרבה יותר בררנים, הרבה יותר מסייעים והרבה יותר לוחצים.
לא אמרתי שאין כסף, אמרתי שכסף ממשלתי הוא טיפש ביחס לכספם של "תאבי הבצע". ההתפתחות המטורפת במיחשוב שהיתה ב 35 השנה האחרונות לא היתה קורית בשיטה אחרת.
3) אני מקווה שאתה צודק. כנראה נזכה לראות אם זה נכון עוד בחיינו (אם נזכה לחיות עוד 20 שנה).
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 10 יוני 2023, 22:24 1) אז אני מניח שלדעתך נתניהו לא קיבל שוחד מאלוביץ. מוזר
2) קרן ממשלתית (מנסיונן של כל הממשלות אי פעם) אינה מצטיינת בבחירת היזמים המוצלחים. משקיעים שחוששים להפסיד את כספם הרבה יותר בררנים, הרבה יותר מסייעים והרבה יותר לוחצים.
לא אמרתי שאין כסף, אמרתי שכסף ממשלתי הוא טיפש ביחס לכספם של "תאבי הבצע". ההתפתחות המטורפת במיחשוב שהיתה ב 35 השנה האחרונות לא היתה קורית בשיטה אחרת.
3) אני מקווה שאתה צודק. כנראה נזכה לראות אם זה נכון עוד בחיינו (אם נזכה לחיות עוד 20 שנה).
1. אני לא הכי מבין בתיקי נתניהו למיניהם. בכל מקרה, הייתי תחת הרושם שאתה מדבר על ארה"ב: דיברת על תרומות גדולות, דבר שבכלל אסור בישראל, ואפילו ציינת במפורש שבאמריקה העשירים שולטים בפוליטיקאים כי שם מותר תרומות.
לא מבין למה לעשות כזה סלט מהכול.
2. אז תמצא מנגנון שיאפשר לתאבי הבצע להיות גרידים כמה שבא להם. אבל שבנוסף יהיו גם מנגנונים שלא מניחים שבני האדם הם חיות אכזריות ומאפשרים להם להרוס את החיים של בני אדם אחרים ואת העולם (ובטח שלא בכספי ציבור).
אגב, פיתוח טכנולוגי בתחומים כאלה ואחרים היה גם בברית המועצות, וגם בגרמניה הנאצית וגם בעוד הרבה מאוד תקופות ומקומות שבהם הוא לא נעשה אך ורק בשביל בצע כסף.
3. לא צריך לחכות. אני אומר לך שסביבי כבר יש לא מעט אנשים שיש להם זמן פנוי, ואף אחד מהם לא יושב בבית רגל על רגל ולוגם תה. הם מזיעים הרבה יותר ממני (גם אני מזיע בזמני הפנוי הרבה הרבה יותר מאשר בעבודה).
בכל מקרה, כמו שכבר כתבתי, הקטע הכנסה אוניברסלית או איך שלא קוראים לזה מאוד לא קריטי לעמדה שלי או לטענה שאני מנסה לטעון פה.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

איציק, אני אתן לך דוגמה למה כוחות השוק, גם אם נניח שהם יעילים מאוד וכו' וכו', לא יפתרו לנו את כל הבעיות.
יש בעולם הרבה מאוד מחלות. בחלקן רבים חולים, בחלקן מעט מאוד.
יש מחלות שאפשר לפתח להן תרופה, אבל זה לא משתלם. בתנאי השוק הנוכחיים, המכירות לא יצדיקו את עלות הפיתוח.
יוצא שאם אנחנו מסתפקים בכוחות השוק, אנחנו דנים אנשים (לא רבים) למוות ו\או לחיים פחות טובים.
האם האנושות יכולה לעמוד בעלות הפיתוח של הדבר הזה? ודאי. יש לי תחושה שזה עולה פחות ממה שהמין האנושי מוציא בשנה על יאכטות בשווי של יותר ממיליון דולר, למשל.
האם כל כך נורא שהיאכטות ששוות מעל X דולר ימוסו כבדות, ובכסף הזה הציבור יממן פיתוח של תרופה ש"לא משתלם" לפתח?
מצדי שימכרו אחר כך את זכויות הייצור, היזמים האהובים שלך עדיין יוכלו לעשות קצת כסף על חשבון הציבור, כמו שהם רגילים.
למה בדיוק להתנגד לדבר כזה?
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
הפוסט קיבל לייק אחדאמה גולדמן
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

הפתרון לתרופות הוא פשוט מאד. פרסים ממשלתיים גדולים לתרופות למחלות ספציפיות.
זה לא קורה כי גם הממשלות מתעדםות לפי תקציב (ראה סל הבריאות).
لا إله
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

1) אתה זה שעשה סלט. אמרת ששוחד אסור, ושתרומה לקמפיין איננה שוחד.
אבל ברוב העולם המערבי תרומה לקמפיין היא כן שוחד, וגם בארה"ב היה אסור עד בית המשפט העליון של בוש השני.

2) צריכים חוקי עבודה קשוחים, פרו עובדים ונגד המעסיקים. זה ברור מאליו. הבעיה הפוליטית היא אותה אחת: הפוליטיקאים בכיס של העשירים. חוקי העבודה לא צריכים להיות לוקליים- חברה שרוצה למכור במדינה מערבית צריכה לשמור על זכויות עובדיה בעולם השלישי כאילו הם במערב. די קל לחוקק ולאכוף. הבעיה היא השוחד

2ב) היו פיתוחים בדיקטטורות במימון ממשלתי, אבל מעט מאד ובעיקר לשימושים צבאיים. הכח של מיליארדי לקוחות שיפר את החיים של האדם הקטן. כמעט כל מוצרי הבית גם חדשניים וגם מאד זולים. אני עוד זוכר את הילדות שלי בלי הדברים האלה, היו חיים הרבה יותר קשים להוריי מאשר חיי כיום.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 11 יוני 2023, 06:12 1) אתה זה שעשה סלט. אמרת ששוחד אסור, ושתרומה לקמפיין איננה שוחד.
אבל ברוב העולם המערבי תרומה לקמפיין היא כן שוחד, וגם בארה"ב היה אסור עד בית המשפט העליון של בוש השני.

2) צריכים חוקי עבודה קשוחים, פרו עובדים ונגד המעסיקים. זה ברור מאליו. הבעיה הפוליטית היא אותה אחת: הפוליטיקאים בכיס של העשירים. חוקי העבודה לא צריכים להיות לוקליים- חברה שרוצה למכור במדינה מערבית צריכה לשמור על זכויות עובדיה בעולם השלישי כאילו הם במערב. די קל לחוקק ולאכוף. הבעיה היא השוחד

2ב) היו פיתוחים בדיקטטורות במימון ממשלתי, אבל מעט מאד ובעיקר לשימושים צבאיים. הכח של מיליארדי לקוחות שיפר את החיים של האדם הקטן. כמעט כל מוצרי הבית גם חדשניים וגם מאד זולים. אני עוד זוכר את הילדות שלי בלי הדברים האלה, היו חיים הרבה יותר קשים להוריי מאשר חיי כיום.
1. כן, אני חושב שיש הבדל בין תמיכה בקמפיין (על רקע של תפיסת עולם משותפת או משהו כזה) לבין להכניס למישהו כסף לכיס כדי שידאג לך אישית.
בכל העולם מותר את הראשון, בכל העולם אסור את השני.
2. פעם שנייה כבר שהבעיה היא שיש אנשים כל כך עשירים שהם יכולים פשוט לקנות את המערכת.
אולי הפתרון הוא מניעה של צבירת עושר מופלג עד כדי כך? לא יודע, סתם זורק מחשבה לאוויר.
אולי אפילו יתגנב לליבנו החשד ששיטה כלכלית שכל המטרה שלה היא לייצר עושר מופלג אצל מיעוט זעיר של אנשים היא קצת בעייתית בהקשר הזה.
2ב. כן, אין ספק, בכלא הקפיטליסטי הרבה יותר כיף מאשר בכלא הסובייטי. יש לך מכשירי חשמל חדשים ואפילו נטפליקס להתפגר מולו בהפסקות שלך מהעבודת פרך.
וברצינות: אין ספק שהחיים שלנו קלים ונוחים יותר משל הסבים שלנו. אבל לצערי אני לא משוכנע שהנוחות הזאת משפרת את *איכות* החיים שלנו. היא מעלה את הרמה שלהם (זאת פחות או יותר ההגדרה של רמת חיים) אבל חוץ מהנעימות היא לא עוזרת לנו בכלום. כמו ציפוי סוכר על חתיכת חרא שאתה חייב לאכול. הציפוי לא מונע את אכילת החרא, זה פשוט פחות בלתי נעים ככה, ואם הוא מספיק טוב אז אולי אפילו נשכח לרגע שאנחנו בעצם אוכלים חרא (חלקנו ישכחו לגמרי, מתברר).
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

1) לא, בכל העולם יש מגבלות על כמות הכסף (די נמוכה) שאדם אחד יכול לתרום, וכמו שכבר כתבתי גם בארצות הברית זה היה ככה (2000 דולר) עד העליון של בוש השני שאז אושרו הסופרפאקס.
2) הבעיה היא לא הכסף שהם צוברים, אלא בזה שהם מנצלים את זה להטיות פוליטיות. צריך מיסוי כבד (זה סתם ענין של צדק) וצריך למנוע הטיות פוליטיות.
2א) זאת לא מטרת השיטה הכלכלית כלל וכלל. גם במדינות הכי קפיטליסטיות זה לא היה ככה לפני הגלובליזציה. העושר העצום נובע מזה שחברה שיש לה יתרון בשוק גלובלי עושה כמות אדירה של כסף.
מטרת השיטה היא שאנשים יממנו מכספם הפרטי (גם אתה ואני, דרך הבורסה) פעילות עסקית יזמית. השיטה גם מאפשרת לי ולך להרויח מרווחי החברות דרך הבורסה (הפנסיה שלי היתה ממש מצומקת בלי זה).
די ברור ששיטה שהותאמה למציאות בה לא היתה טכנולוגיה מתקדמת צריכה לעבור הרבה התאמות כשהעולם משתנה, ולצערנו היא משתנה לאט מדי.
ובכל זאת, אני לא מכיר (אמרת שדמיוני מוגבל, אני מחכה שתספר לי) דרך לעודד השקעות ויזמות בכל(!!!) פיתוח טכנולוגי עם סיכוי טוב להצליח ושיש לו ביקוש (הרבה אנשים רוצים אותו).
2ב) די כבר להתבכיין. החיים שלנו יפים ממש ביחס לחיים של הורינו. לא הייתי חוזר בזמן בשום מחיר. נוחות זה הכל. יש לי הרבה יותר זמן פנוי עם ילדיי משלהוריי היה (לאמא שלי היו המון מטלות שכבר אין היום).
גם עניי העולם מצבם הרבה הרבה הרבה יותר טוב משל הוריהם. בעיות התזונה כמעט ונעלמו לגמרי למרות שיאי אוכלוסין (תודה קפיטליזם) תוחלת החיים ארוכה (תודה קפיטליזם) ולכולם יש קשר עם אהוביהם בכל העולם.
החיים רק נהיים יפים יותר משנה לשנה. יש בעיות שצריך לטפל בהן, לא מעט בעיות, אבל גם איתן הרבה יותר טוב משהיה כשהייתי ילד.
אפילו לא הייתי רוצה לחזור אחורה 20 שנה, ללפני שהיו סמארטפונים. ממש לא הייתי רוצה. אני בקשר בלתי מוגבל עם אשתי והילדים, יכול לברר בכל רגע כל עובדה שמעניינת אותי, וגם יכול לשחק בכל מקום כדי להנות.
לא הייתי מוותר על זה.
لا إله
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

teknoboy כתב: 11 יוני 2023, 00:12 אגב, פיתוח טכנולוגי בתחומים כאלה ואחרים היה גם בברית המועצות, וגם בגרמניה הנאצית וגם בעוד הרבה מאוד תקופות ומקומות שבהם הוא לא נעשה אך ורק בשביל בצע כסף.
אגב קטן: גרמניה הנאצית לא הייתה מדינה עם שוק ממשלתי - היא הייתה הרבה יותר קרובה לקפיטליזם מאשר לסוציאליזם (אפשר לקרוא לזה קפיטליזם בהובלה ריכוזית). למעשה, אחת הפעולות הראשונות שהנאצים עשו הייתה הפרטה מאסיבית של משאבים וארגונים באחזקה ממשלתית/ציבורית. באופן כללי פאשיסטים תמיד משרתים את הבורגנות, או לכל הפחות חלק ממנה.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 11 יוני 2023, 13:00 1) לא, בכל העולם יש מגבלות על כמות הכסף (די נמוכה) שאדם אחד יכול לתרום, וכמו שכבר כתבתי גם בארצות הברית זה היה ככה (2000 דולר) עד העליון של בוש השני שאז אושרו הסופרפאקס.
2) הבעיה היא לא הכסף שהם צוברים, אלא בזה שהם מנצלים את זה להטיות פוליטיות. צריך מיסוי כבד (זה סתם ענין של צדק) וצריך למנוע הטיות פוליטיות.
2א) זאת לא מטרת השיטה הכלכלית כלל וכלל. גם במדינות הכי קפיטליסטיות זה לא היה ככה לפני הגלובליזציה. העושר העצום נובע מזה שחברה שיש לה יתרון בשוק גלובלי עושה כמות אדירה של כסף.
מטרת השיטה היא שאנשים יממנו מכספם הפרטי (גם אתה ואני, דרך הבורסה) פעילות עסקית יזמית. השיטה גם מאפשרת לי ולך להרויח מרווחי החברות דרך הבורסה (הפנסיה שלי היתה ממש מצומקת בלי זה).
די ברור ששיטה שהותאמה למציאות בה לא היתה טכנולוגיה מתקדמת צריכה לעבור הרבה התאמות כשהעולם משתנה, ולצערנו היא משתנה לאט מדי.
ובכל זאת, אני לא מכיר (אמרת שדמיוני מוגבל, אני מחכה שתספר לי) דרך לעודד השקעות ויזמות בכל(!!!) פיתוח טכנולוגי עם סיכוי טוב להצליח ושיש לו ביקוש (הרבה אנשים רוצים אותו).
2ב) די כבר להתבכיין. החיים שלנו יפים ממש ביחס לחיים של הורינו. לא הייתי חוזר בזמן בשום מחיר. נוחות זה הכל. יש לי הרבה יותר זמן פנוי עם ילדיי משלהוריי היה (לאמא שלי היו המון מטלות שכבר אין היום).
גם עניי העולם מצבם הרבה הרבה הרבה יותר טוב משל הוריהם. בעיות התזונה כמעט ונעלמו לגמרי למרות שיאי אוכלוסין (תודה קפיטליזם) תוחלת החיים ארוכה (תודה קפיטליזם) ולכולם יש קשר עם אהוביהם בכל העולם.
החיים רק נהיים יפים יותר משנה לשנה. יש בעיות שצריך לטפל בהן, לא מעט בעיות, אבל גם איתן הרבה יותר טוב משהיה כשהייתי ילד.
אפילו לא הייתי רוצה לחזור אחורה 20 שנה, ללפני שהיו סמארטפונים. ממש לא הייתי רוצה. אני בקשר בלתי מוגבל עם אשתי והילדים, יכול לברר בכל רגע כל עובדה שמעניינת אותי, וגם יכול לשחק בכל מקום כדי להנות.
לא הייתי מוותר על זה.
1. לא אמרתי שאין מגבלה.
אבל תראה מה אתה אומר לנו בעצם: כשנותנים לקפיטליסטים לעשות מה שהם רוצים - הם משחיתים את הפוליטיקה.
לא מבין איך זה מסתדר עם הניסיון שלך להגן על הקפיטליזם, זה דווקא נראה לי כמו סעיף מרכזי בכתב האישום.
2. אם אפשר למנוע הטיה פוליטית, ואנחנו ממסים מספיק כדי שהחזירים למיניהם יתרמו קצת לחברה אגב אגירה ניירות וחתיכות מתכת - אז בסדר, שיתחזרו.
אה, שכחתי, אסור להם גם להרוס את העולם בשביל להגדיל כל מיני מספרים על מסך המחשב שלהם,
2א. סליחה, לא הבנתי בדיוק למה אתה מגיב.
לגבי הבקשה שלך לעורר את הדמיון: מוזר, כבר נתתי לך דוגמה למנגנון כזה (קרן ממשלתית). רוצה עוד אחד? הציבור יקצה כספים לקהילות של אנשי מקצוע, שיחליטו מה לעשות איתו כדי לקדם את התחום שלהם.
כמו שאמרתי, חוסר דמיון של פלוני הוא לא סיבה לדבוק בשיטה מטומטמת ואכזרית. מי שמתקשה לדמיין, שייעזר במישהו שיש לו דמיון.
2ב. לרגע לא הצעתי שנחזור אחורה בזמן, זאת מתקפת איש קש. וגם לי יש יותר זמן פנוי מאשר להורים שלי, אבל לא כי אני עשיר יותר, אלא כי קיבלתי החלטות אחרות (בסיטואציה אחרת, כמובן).
יש שני דברים שאני לא מסכים איתך עליהם. הראשון הוא "נוחות זה הכול", כי זה ממש לא. הנוחות הזאת לא תעזור לך אם בגיל 75 תמצא את עצמך מופקר על ידי המדינה, ובגיל 75.5 השכנים ימצאו אותך בגלל הסירחון.
השני הוא ההנחה המוזרה שלך שכל זה לא היה מתאפשר בשום דרך אחרת. לדעתי אתה מתכוון להגיד שאתה לא מכיר דרך אחרת ולא מצליח לחשוב על דברים שאתה לא מכיר, ולכן זה נראה לך כמו חידה שאי אפשר לפתור.

עוד שני דברים קטנים:
* נראה לי שאנחנו די מסכימים, מלבד זה שאתה אוהב את המצב הקיים (מן הסתם זה קשור לזה שכרגע נוח לך) יותר מאשר את מה שנתפס בעיניך כ"לא המצב הקיים".
אני דווקא מצליח די בקלות לדמיין מצבים אחרים, טובים יותר.
* הקטע של להגיב באופן מפורט משפט-משפט אבל בלי לצטט את המשפטים המאוד קונקרטיים וספציפיים שאתה מגיב עליהם קצת מעיק ומטריח.
אני לא מבטיח שכל פעם אטרח לגלול אחורה ולפענח למה בדיוק אתה מתייחס.
(אולי זה רמז מצדך שאפסיק לזיין לך את המוח?)
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

כשעונים הודעה אחת אחרי, אני באמת לא מבין מה הערך של ציטוט ההודעה הקודמת. סתם מעיק ומגיעים למצב של חמישה ציטוטים האחד בתוך השני. ציטוט יש לו ערך כשלא ברור למה ענו.

1) בני האדם הם אגואיסטים. בכל שיטה הם ידאגו לעצמם. למה בברית המועצות היתה דיקטטורה ולא "קומוניזם אמיתי"? כי כל כוח שתתן לאדם הוא ימנף אותו.
אז תמיד יהיו אנשים מושחתים, וזה לא קשור לשיטה. צריך להילחם בשחיתות, לא להשמיד את החברה כולה מהיסוד.
אני לא מגן על הקפיטליזם, אני מגן על הדמוקרטיה. השיטה הכלכלית שלנו היא היחידה שנותנת לאדם הקטן כוח לבחור איך לחיות את חייו. אולי אפשר לדמיין שיטה אחרת, אבל עד היום זו היחידה שהצליחה.
2) עצוב לי שאתה לא מבין את מהות הכסף, אבל לא זה המקום להתחיל להסביר. מה שכן, הבעיה האמיתית של כלכלה מבוססת רווח שעוד לא דיברנו עליה היא בזבוז המשאבים. זה דבר מטריד מאד, וגם דורש רגולציה והתערבות ממשלתית בפני עצמו.
אני בהחלט בעד המון רגולציה, שזה דבר שקפיטליסטים שונאים. אבל אין ברירה, חמדנות יכולה לגרום לפשעים נגד האנושות, וחייבים שיטור.
2א) יש לך אמונה במנגנונים ציבוריים, לי אין. הנסיון של המין האנושי הוא שמנגנונים ציבוריים לא מקבלים החלטות טובות כי אין להם מנגוני פידבק ראויים כמו רווחיות ויעילות (זוכר את הטבע האנושי מסעיף 1? זו למעשה אותה הבעיה).
זה לא שאני אדם חסר דמיון כמו שאני לומד מההיסטוריה. יש רק שיטה אחת שהראתה יעילות בפיתוח, ואני מאמין לנתונים יותר מאשר לפנטזיות של אידיאולוגים.
2ב) זו לא מתקפת איש קש. מדדי הג'יני התחילו להשתולל בעולם ב 1995 עם הגעת האינטרנט לציבור הרחב (תחילת הגלובליזציה), ומאז רק החמירו משנה לשנה. אם בשנת 2005 היית משמיד את הבורסה האמריקאית היינו היום בלי סמארטפונים.
מי יודע על מה אנחנו מוותרים אם נפסיק את הפיתוחים שיש היום. לא רוצה להפסיד קידמה.
אני לא קיבלתי החלטות שונות מההורים שלי וכך גם לא רוב האנושות. ועדיין בכל העולם יש יותר זמן פנוי. כן, גם במדינות לא מערביות.
גיל 75 זה גיל שאנשים מגיעים אליו בזכות הקפיטליזם. בודדים האנשים שהמדינה "מפקירה" אותם בגיל מבוגר. זה קורה מעט מאד במערב אירופה או בישראל. זה כן קורה באמריקה. אם הייתי אמריקאי הייתי רוצה מדינת רווחה, אבל רוב האמריקאים לא רוצים. ברור שאני בעד מדינת רווחה.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 11 יוני 2023, 13:59 כשעונים הודעה אחת אחרי, אני באמת לא מבין מה הערך של ציטוט ההודעה הקודמת. סתם מעיק ומגיעים למצב של חמישה ציטוטים האחד בתוך השני. ציטוט יש לו ערך כשלא ברור למה ענו.

1) בני האדם הם אגואיסטים. בכל שיטה הם ידאגו לעצמם. למה בברית המועצות היתה דיקטטורה ולא "קומוניזם אמיתי"? כי כל כוח שתתן לאדם הוא ימנף אותו.
אז תמיד יהיו אנשים מושחתים, וזה לא קשור לשיטה. צריך להילחם בשחיתות, לא להשמיד את החברה כולה מהיסוד.
אני לא מגן על הקפיטליזם, אני מגן על הדמוקרטיה. השיטה הכלכלית שלנו היא היחידה שנותנת לאדם הקטן כוח לבחור איך לחיות את חייו. אולי אפשר לדמיין שיטה אחרת, אבל עד היום זו היחידה שהצליחה.
2) עצוב לי שאתה לא מבין את מהות הכסף, אבל לא זה המקום להתחיל להסביר. מה שכן, הבעיה האמיתית של כלכלה מבוססת רווח שעוד לא דיברנו עליה היא בזבוז המשאבים. זה דבר מטריד מאד, וגם דורש רגולציה והתערבות ממשלתית בפני עצמו.
אני בהחלט בעד המון רגולציה, שזה דבר שקפיטליסטים שונאים. אבל אין ברירה, חמדנות יכולה לגרום לפשעים נגד האנושות, וחייבים שיטור.
2א) יש לך אמונה במנגנונים ציבוריים, לי אין. הנסיון של המין האנושי הוא שמנגנונים ציבוריים לא מקבלים החלטות טובות כי אין להם מנגוני פידבק ראויים כמו רווחיות ויעילות (זוכר את הטבע האנושי מסעיף 1? זו למעשה אותה הבעיה).
זה לא שאני אדם חסר דמיון כמו שאני לומד מההיסטוריה. יש רק שיטה אחת שהראתה יעילות בפיתוח, ואני מאמין לנתונים יותר מאשר לפנטזיות של אידיאולוגים.
2ב) זו לא מתקפת איש קש. מדדי הג'יני התחילו להשתולל בעולם ב 1995 עם הגעת האינטרנט לציבור הרחב (תחילת הגלובליזציה), ומאז רק החמירו משנה לשנה. אם בשנת 2005 היית משמיד את הבורסה האמריקאית היינו היום בלי סמארטפונים.
מי יודע על מה אנחנו מוותרים אם נפסיק את הפיתוחים שיש היום. לא רוצה להפסיד קידמה.
אני לא קיבלתי החלטות שונות מההורים שלי וכך גם לא רוב האנושות. ועדיין בכל העולם יש יותר זמן פנוי. כן, גם במדינות לא מערביות.
גיל 75 זה גיל שאנשים מגיעים אליו בזכות הקפיטליזם. בודדים האנשים שהמדינה "מפקירה" אותם בגיל מבוגר. זה קורה מעט מאד במערב אירופה או בישראל. זה כן קורה באמריקה. אם הייתי אמריקאי הייתי רוצה מדינת רווחה, אבל רוב האמריקאים לא רוצים. ברור שאני בעד מדינת רווחה.
1. אתה מגן על הדמוקרטיה ולא על הקפיטליזם, הבנתי. אבל לאורך כל הדיון יש בינינו הסכמה שצריך לרסן את הקפיטליזם כי אחרת הוא משחית את הפוליטיקה. אתה לא מצליח לעשות אחד ועוד אחד?
דבר שני, כל הדברים הטובים שאתה מייחס לקפיטליזם משום מה, ברגע שאתה מפרט עליהם טיפה מתברר שהם בעצם תוצר של שוק חופשי.
אולי זה ידהים אותך, אבל יכולה להיות שיטה כלכלית מבוססת שוק (או לפחות שיש בה מקום גדול לשוק) שלא מעודדת צבירה כל כך לא הגונה של עושר, שלא מתגמלת את מי שהורס את כדור הארץ וכו' וכו'.
שוק חופשי זה מנגנון שאפשר להשתמש בו בחלקים מסוימים של החיים שלנו. לא חייבים לגזור ממנו את הזכות להרוס את העולם ואת החיים של אנשים אחרים לטובת צבירת עושר של בודדים.
2. רגע, רגע, כלכלת שוק מבוססת רווח היא בכלל *בזבזנית*? כל הזמן כתבת שהיתרון שלה על פני הממשלה הוא היעילות שלה. עכשיו אתה מציע רגולציה וסוגים נוספים של *מעורבות ממשלתית* כדי לרסן טיפה את חוסר היעילות של כלכלת השוק.
אשמח אם תחליט האם אתה מאמין ביעילות של כלכלת השוק או לא, ואשמח גם להבין למה.
2א. כי מנגנוני הפידבק של הקפיטליזם ממש מוכיחים את עצמם.
אתה אומר שלמנגנונים שהציבור מפעיל יש בעיה מובנית של היעדר פידבק? אז תוסיף להם מנגנון פידבק. לא צריך להשמיד את החברה כולה מהיסוד.
2ב. לא הבנתי. שני דברים קרו בסמיכות זמנים, אז אנחנו מקישים שיש ביניהם קשר סיבתי?
ולגבי זה שהקפיטליזם מפקיר אותך: בתור מי שמנסה להגן על הקפיטליזם, קצת מוזר שאתה כל הזמן מסתייג מהמקום שבו הקפיטליזם באמת חופשי לעשות את שלו.
הנה, הם עשו מה שרצית: אין אצלם מערכת בריאות ממשלתית לא יעילה, רק תאגידים שפועלים בצורה יעילה למטרות רווח. והתוצאה? מיליוני שמופקרים למות טרם זמנם ו\או לחיות חיים פחות טובים ממה שהמדינה שלהם יכולה בקלות לתת להם.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

1) לא יודע למה אני טורח לכתוב כשאתה לא מקשיב. בכל מקום שיש אנשים יש השחתה של הפוליטיקה. אין מדינה שבה אנשים לא מנסים לנצל מצב לטובתם. הדרך היחידה שלא תהיה בכלל שחיתות היא להשמיד את המין האנושי. אין שום קשר לקפיטליזם עצמו.
עכשיו אתה פתאום בעד שוק חופשי? זה לא מה שאמרת קודם. אני בעד שוק חופשי שבו גם יש בורסה (שוק חופשי של בעלות על חברות). זה מה שאני קורא לו קפיטליזם.
2) כלכלת שוק היא יעילה בפיתוח דברים חדשים והבאתם לכלל הצרכנים בעולם. היא בזבזנית בכך שהיא גורמת להחלפת מוצרים ישנים ותקינים במוצרים יותר טובים. כשאין מיחזור של החומרים (ולרוב אין) זה בזבוז. בשביל מיחזור צריך רגולציה.
אמרתי כבר שאני בעד המון רגולציה?
2א) כן, מגנוני הפידבק של השקעות ההון סיכון מוכיחים את עצמם יפה מאד. עובדתית, 99.9% מהדברים בהם אתה משתמש ביום יום ולא היית רוצה לוותר עליהם פותחו ע"י חברות "קפיטליסטיות".
למנגנונים ביורוקרטיים ציבוריים אין תקומה. ניסית פעם להתנהל מול ועדה ציבורית כלשהו? הן מקרה אבוד. אין שום סיכוי שמהשיטה הזו ייצא משהו טוב.

2ב) זה לא סמיכות זמנים עם קורולציה מקרית. השוק הגלובלי והאינטרנט עלו ביחד לא במקרה, אלא מסיבתיות. האינטרנט איפשר השוואות מחירים גלובליות ותקשורת מיידית בין מוכרים וקונים בכל העולם.
המכירות של חברות עולמיות עלו כתוצאה (אשכרה סיבתיות) בפקטורים מטורפים וזה הביא לעליית האי שוויון הן בין מדינות והן בתוך המדינות. אל תאמין לי, לך למד היסטוריה של הכלכלה. זה לא כזה מסובך.
ואני לא מגן על השיטה האמריקאית. אני בעד מדינת רווחה. מישהו אמר איש קש?
אני בעד שוק חופשי ,הון סיכון ושוק גלובלי, זה הקפיטליזם שאני מגן עליו. נשמע שגם אתה בעד? קשה לדעת איתך.
כבר כתבתי שאני בעד זכויות עובדים, מיסוי כבד מאד על עשירים וחברות גדולות, ורגולציה כבדה שתפקח על החברות כולל מה שהן עושות בשאר העולם.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 11 יוני 2023, 15:09 1) לא יודע למה אני טורח לכתוב כשאתה לא מקשיב. בכל מקום שיש אנשים יש השחתה של הפוליטיקה. אין מדינה שבה אנשים לא מנסים לנצל מצב לטובתם. הדרך היחידה שלא תהיה בכלל שחיתות היא להשמיד את המין האנושי. אין שום קשר לקפיטליזם עצמו.
עכשיו אתה פתאום בעד שוק חופשי? זה לא מה שאמרת קודם. אני בעד שוק חופשי שבו גם יש בורסה (שוק חופשי של בעלות על חברות). זה מה שאני קורא לו קפיטליזם.
2) כלכלת שוק היא יעילה בפיתוח דברים חדשים והבאתם לכלל הצרכנים בעולם. היא בזבזנית בכך שהיא גורמת להחלפת מוצרים ישנים ותקינים במוצרים יותר טובים. כשאין מיחזור של החומרים (ולרוב אין) זה בזבוז. בשביל מיחזור צריך רגולציה.
אמרתי כבר שאני בעד המון רגולציה?
2א) כן, מגנוני הפידבק של השקעות ההון סיכון מוכיחים את עצמם יפה מאד. עובדתית, 99.9% מהדברים בהם אתה משתמש ביום יום ולא היית רוצה לוותר עליהם פותחו ע"י חברות "קפיטליסטיות".
למנגנונים ביורוקרטיים ציבוריים אין תקומה. ניסית פעם להתנהל מול ועדה ציבורית כלשהו? הן מקרה אבוד. אין שום סיכוי שמהשיטה הזו ייצא משהו טוב.

2ב) זה לא סמיכות זמנים עם קורולציה מקרית. השוק הגלובלי והאינטרנט עלו ביחד לא במקרה, אלא מסיבתיות. האינטרנט איפשר השוואות מחירים גלובליות ותקשורת מיידית בין מוכרים וקונים בכל העולם.
המכירות של חברות עולמיות עלו כתוצאה (אשכרה סיבתיות) בפקטורים מטורפים וזה הביא לעליית האי שוויון הן בין מדינות והן בתוך המדינות. אל תאמין לי, לך למד היסטוריה של הכלכלה. זה לא כזה מסובך.
ואני לא מגן על השיטה האמריקאית. אני בעד מדינת רווחה. מישהו אמר איש קש?
אני בעד שוק חופשי ,הון סיכון ושוק גלובלי, זה הקפיטליזם שאני מגן עליו. נשמע שגם אתה בעד? קשה לדעת איתך.
כבר כתבתי שאני בעד זכויות עובדים, מיסוי כבד מאד על עשירים וחברות גדולות, ורגולציה כבדה שתפקח על החברות כולל מה שהן עושות בשאר העולם.
1. אבל יש מדינות שבהן זה יותר קל לקנות פוליטיקאים. "במקרה" אלה בדיוק המקומות שבהם משחררים את השוק לפעול את פעולתו היעילה.
ולרגע לא כתבתי שאני נגד שוק חופשי. כפרתי בטענה הלא מבוססת שלך שזאת הדרך היחידה לפיתוחים טכנולוגיים ובטענה המופרכת שזאת שיטה יותר יעילה מכל שיטה אחרת.
אם כבר: לי אין בעיה עם שוק חופשי של סחורות. עם שוק של בעלויות אני חושב שדווקא יש בעיות.
2. אבל אם תטיל רגולציה שלא תאפשר לאנשים למכור לנו זבל היום כדי למכור לנו את אותו זבל מחר אחרי שהקודם התקלקל, הרי שבאותו רגע שמטת את הקרקע מתחת לצמיחה האינסופית שבלעדיה הקפיטליזם הופך בין רגע לדיסטופיה מסרטי מדע בדיוני.
למשל, זאת רק דוגמה.
הקפיטליזם הצרכני לא יוכל להתקיים תהיה רגולציה כזאת, לא יהיה לך את מבחר המותגים שכל כך חשוב לך, וכו' וכו'.
אני מאוד בעד לאלץ את היצרנים לייצר מוצרים שמחזיקים מעמד ושאפשר לתקן (כולל לבד בבית), אבל זה גם מסתדר עם שאר העמדות שלי, ככה שאני רגוע.
2א. זה שמשהו פותח במסגרת מסוימת לא אומר שהוא לא היה יכול להיות מפותח במסגרת אחרת, נכון?
ונראה לי שהייתי מוותר בשמחה על חצי מהדברים שאתה חושב שלא הייתי רוצה לוותר עליהם אם בתמורה הייתי מקבל דברים שחשובים לי, כמו זמן וכדומה.
2ב. אוקיי

עכשיו שאלה: אם אתה בעד רגולציה כבדה ומיסוי כבד, בעד מדינת רווחה וחלוקה צודקת יותר של ההון שהחברה האנושית מייצרת, נגד התערבות של כסף בפוליטיקה וכו' וכו' וכו' - למה כל כך חשוב לך לטרוח ולהדגיש שוב ושוב שאתה רוצה קפיטליזים-שוק-חופשי? בשביל שיהיה מבחר מותגים? שתוכל לבחור בין כמה שירותי סטרימינג?
כשיורדים לפרטים, אתה הרי לא באמת תומך בקפיטליזם נטול כל רסן, אבל משום מה אתה ממש תוקף כל מי שמתנגד לקפיטליזם נטול רסן, ואז גם מתחפר בעמדה הזאת אפילו כשאתה מסכים איתו.
אני שואל באמת, למה? כי יש אלטרנטיבה מסוימת שאתה מכיר והיא לא מוצאת חן בעיניך?
מה כל כך מפריע לך בזה שיש אנשים שחושבים שהשיטה הקיימת נוראית, הורסת את החיים שלנו ואת העולם, ושעדיף להחליף אותה במשהו טיפה יותר אנושי? הרי אתה בעצמך חושב ככה, למה זה כל כך מרגיז שמישהו אחר אומר את זה? מה כל כך קדוש ב"קפיטליזם" שאתה מאמין בו (במרכאות, כי אתה מאמין בקפיטליזם לא הכי קפיטליסטי)?
ואם כבר נכנסים לרזולוציות, מה כל כך קריטי בזה שתהיה לך זכות לקנות מניה של תאגיד? מה כל כך נורא אם התאגידים יהיו שייכים לעובדים שלהם, או למדינה, או לאזרחים שיקבלו תיקי מניות (או זכות למניות שיחולקו בשיטת בידינג כמו ברישום לקורס באוניברסיטה, או בכל שיטה אחרת)?
שוק חופשי של סחורות יכול להתקיים יופי בכל אחת מהאפשרויות האלה. למה שיטה שמאפשרת למישהו לרכז בידיו עושר עצום יותר טובה מהאחרות?
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

אני רוצה קידמה. אין קידמה בלי שוק חופשי. קידמה רפואית וקידמה טכנולוגית יש לנו היום בזכות גיוסים של הון פרטי. לא סומך על ועדות שיצליחו בזה כמו שהשוק הפרטי מצליח.
אני בעד צמיחה שנובעת מחדשנות, לא מטריקים מלוכלכים (כמו אפל שהאיטה בכוונה טלפונים ישנים כדי לגרום לקניית חדשים).
אתה חושב על המותגים, אני לא קונה מותגים. בכל בעיה רפואית, יש כמה שיטות טיפול מתחרות. יש טלפונים זולים שהעולם השלישי יכול להרשות לעצמו.
שוב, אתה לא זוכר, אבל כשהייתי ילד מדינת ישראל היתה מדינה עניה ולא היה לנו כלום. לא היה מבחר באוכל, לא בצעצועים, לבודדים היו מכוניות. העושר שיש לנו היום הוא בזכות פתיחת הכלכלה שהיתה קודם סוציאליסטית.
המבחר חשוב כי הוא נותן לאנשים בחירות. יש אנשים שמאד חשובה להם המוזיקה בחיים, יש שהטלויזיה, יש שמשחקי המחשב. אם לך הם לא חשובים אז אתה יכול לזלזל, אבל אני בעד שלכולם יהיה טוב. את זה אפשר רק עם מבחר.

אני גם בעד חופש. אם החברה היא בבעלות העובדים, אז העובדים כבולים לחברה. זה מביא לגילדות ולנפוטיזם. אם העובדים רוצים שיקנו וימכרו מניות של החברה כרצונם.
חופש הבעלות הוא חלק חשוב מהחופש של האזרחים. אתה אולי שכחת וצריך שאזכיר לך, אבל לפני הבורסות היה לנו פיאודליזם והיו גילדות. מי שנולד עשיר נשאר עשיר ומי שנולד עני לא יכל להתעשר.
השיטה הנוכחית היא שהביאה למוביליות חברתית. אנשים מוכשרים עולים למעלה גם כשהם נולדים עניים, מה שלא היה מעולם קודם לכן. ולא, זו לא קורולציה מקרית, זו סיבתיות. זו משמעות החופש.
לא השוק החופשי של הסחורות הוא העיקר, אלא החופש להקים עסקים, החופש ליצור דברים חדשים. את זה אי אפשר בלי הון פרטי (אתה טוען שאפשר, אבל העובדות מראות אחרת).
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

תשמע, אני מרים ידיים.
לא צריך דמיון כדי לדעת שהייתה קדמה גם בלי שוק חופשי, מספיק לפתוח ספר.
זה הרי לא משנה מה אני אכתוב (או מה המציאות), אתה תמשיך לחזור כמו תוכי על אותן מנטרות, ואפילו לא תבין שהן עומדות בניגוד מוחלט לכל הדברים שאתה חושב (לפחות אלה שאתה מנסח במילים שלך).

בתור נקודה אקראית להתעכב עליה, בחרתי טלפונים זולים "לעולם השלישי" (כי חלילה שאנחנו נסתפק בטלפון שלא דפקו עליו כמה אלפי אחוזים של רווח בדרך, למשל).
אתה באמת לא יכול לדמיין מצב שבו מיוצרים הרבה טלפונים זולים "בשביל העולם השלישי" שלא למטרות רווח? הרי למה זאת בכלל בעיה לייצר טלפון זול? כי זה לא משתלם, אין שם איפה להרוויח. אבל אם רווח לא מעניין אותנו, פתאום אין שום בעיה לייצר טלפון זול. זה אפילו יותר קל וזול מלייצר טלפון יקר.
כל הבעיות שהשיטה שלך "פותרת" הן בעיות שהשיטה שלך יצרה.

והכי הזוי, כל פרט שאתה מסתכל עליו, אתה רואה שהשיטה שלך דפוקה בו ומציע הצעות לטלאים ותיקונים. זה אחלה, אבל אתה באמת לא רואה שיש מקור משותף לכל החוליים האלה?
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

לדמיין אני יכול. כמו שאתה מדמיין. אבל זה רק דמיון. זה לא מציאותי.
תכלס זה מתאים למרקסיזם שבשם האשכול: פנטזיה דמיונית.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 11 יוני 2023, 20:35 לדמיין אני יכול. כמו שאתה מדמיין. אבל זה רק דמיון. זה לא מציאותי.
תכלס זה מתאים למרקסיזם שבשם האשכול: פנטזיה דמיונית.
הדמיון הזה הוא מה שמאפשר לנו את הקדמה שאתה כל כך אוהב, לא מתאים שתזלזל בו.
בלי דמיון היינו עדיין חיים במערות.
קצת מפתיע שאתה נוקט עמדה כזאת.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

דמיון יכול לעצב אלגוריתמים או מכונות, לא אנשים. אנשים יישארו אגואיסטים ותחרותיים גם אם תדמיין שלא.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 12 יוני 2023, 00:38 דמיון יכול לעצב אלגוריתמים או מכונות, לא אנשים. אנשים יישארו אגואיסטים ותחרותיים גם אם תדמיין שלא.
אז למה לבנות מערכת שתאפשר להם לבטא את האגואיזם הזה בדרכים שליטרלי הורסות את העולם שאנחנו חיים בו תוך כדי שהן מעשירות אותם על חשבון מיליארדי אחרים?
למה לא לבנות מערכת שלא תסתפק בלרסן אותם במידת מה, אלא פשוט לא תיתן לזה לקרות?
הרי כל בעיה אחרת שאתה נתקל בה, אתה מניח שיש לה פתרון, אם לא מהשורש אז לפחות למנוע אותה בפועל.
דווקא על הבעיה הכי גדולה של האנושות, זאת שמחריבה את העולם ואת החיים של כולנו, אתה מחליט לוותר?
"בתאונות דרכים יהיו הרוגים, גם אם תדמיין שלא", אמר פעם מישהו כמוך.
אבל מישהו עם דמיון חשב על חוקי התנועה, אחד אחד עם דמיון חשב על חגורות בטיחות, וכו' וכו'.
אז כן, יש הרוגים בתאונות, אבל הרבה פחות.
עכשיו תדמיין שתעשה משהו דומה, אבל במקום לחסוך הרוגים בתאונות תחסוך את הניצול של כל המין האנושי ואת הרס כדור הארץ.
נראה לי לא כזה נורא.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
שליחת תגובה