אוסישקין

קנסו דחוף, עכשיו יותר מתמיד! פתוח 24 שעות! משקה ראשון חינם! הנחה לפוחדים מ-5G!
שליחת תגובה
קומוניסים
קיבל.ה  34 לייקים

היה מראשי הציונות, איש חובבי ציון וראש לקבוצה שכונתה ציוני ציון, אשר פעל רבות בקונגרסים הציוניים, יזם וניהל את "הכנסייה הארצישראלית" והקים מוסדות שונים של התנועה הציונית, ועמד בראש קרן קיימת לישראל.

כאשר התפרסמה תוכנית אוגנדה ביוזמתו של הרצל, עמד אוסישקין בראש מתנגדיה ונאבק כדי לסכלה. קריאתו להתיישבות יהודית בארץ ישראל בלבד התקבלה לבסוף בקונגרס הציוני העולמי השביעי ב-1905. בתקופה זו פרסם את חיבורו החשוב "הפרוגרמה שלנו". חיבור זה תרם להתעוררות לפעולה מעשית ולהתיישבות בארץ, ובו הונחו היסודות לזרם הציונות הסינתטית, שעיקרה שילוב בין פעילות מעשית לפעילות מדינית כדי להגשים את הציונות בארץ-ישראל.

בפברואר 1919 ייצג את התנועה הציונית בועידת ורסאי בפריז, שם נשא נאום בעברית שעורר הד רב, בו קרא להקמת מדינה יהודית. באותה שנה עלה לארץ ישראל. ביוני 1920, בקבלת פנים רשמית לנציב העליון הרברט סמואל, סירב אוסישקין ללחוץ את ידו של המופתי של ירושלים, כאמל אל-חוסייני, ויצר בכך תקרית דיפלומטית שהוזכרה לימים כמה פעמים מפיו של אמין אל-חוסייני. אוסישקין הסביר את סירובו לגד פרומקין בנימוק "איך יכולתי להושיט ידי לשלום לראש הדת שבניה אנסו בנות ישראל".

(ויקיפדיה)
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7 ... 7%99%D7%9F

הו הפועל, זה החיים
ולנצח עוד נהיה ביחד
לא משנה, מה שאומרים
אני תמיד אוֹהב אותך :heart:
Ron.T
קיבל.ה  261 לייקים

המופתי הקים את מכבי
הפוסט קיבל לייק אחדpelegs
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1217 לייקים

Ron.T כתב: 17 נובמבר 2022, 00:19 המופתי הקים את מכבי
הוא לא הקים את מכבי בעצמו, אבל הוא זה שנתן להיטלר את הרעיון
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
אַל תַּעַן כְּסִיל כְּאִוַּלְתּוֹ פֶּן תִּשְׁוֶה לּוֹ גַם אָתָּה (note to self)
* המציג אינו רופא
הפוסט קיבל 5 לייקיםסומךRon.TKingAlpacapelegsיפתח16
אמה גולדמן
קיבל.ה  246 לייקים

כן כל הציונים היו חלאות אף אחד לא חושב אחרת
אנטי ביתר לשעבר
סמל אישי של משתמש
KingAlpaca
קיבל.ה  625 לייקים

teknoboy כתב: 17 נובמבר 2022, 02:14
Ron.T כתב: 17 נובמבר 2022, 00:19 המופתי הקים את מכבי
הוא לא הקים את מכבי בעצמו, אבל הוא זה שנתן להיטלר את הרעיון
הודעה אדירה
האדום הצורר:
גם הבוסטר שלא ניתן כמעט בשום מקום במערב וכבר ניתן לשליש מהאוכלוסייה כאן זה רק בגלל שישראל הצליחה להשיג את החיסונים לפני כולם? אתה מאמין לחרטוטים של עצמך?
אדום מטלי
קיבל.ה  429 לייקים

מעולם לא כתבתי בקנסו דחוף, נדיר שאני נכנס לכאן, אבל ברגע של שיעמום נכנסתי היום וראיתי את אוסישקין, אז לא התאפקתי.

הנה כמה ציטוטים מפיו, למי שרוצה להבין מהו קולוניזטור, או למי שחושב שבן גוריון המציא את הטיהור האתני:

מתוך הקלטה על גבי תקליט שנשלחה ליהודים בגולה, 1929: "והדבר הראשון, העקרי והמכריע במלחמתנו כאן, הוא – גאולת הקרקע של ארץ-ישראל, בשלימותה ובגבולותיה ההיסטוריים. לפני כבוש הקרקע צריכה לבוא גאולתה מידי זרים"

בנאום שנשא ב-1930:
"עלינו היה להכריז תמיד, כי אנו דורשים את ארצנו חזרה לרשותנו. אם פנויה הארץ מתושבים – מה טוב! ואם ישנם כאן תושבים, הרי יש להעבירם לכל מקום אחר, איזה שיהיה, אבל עלינו לקבל את הארץ."

בישיבת הנהלת הסוכנות ב-12 ביוני 1938: "אם תשאלו אותי, האם זה מוסרי להוציא 60,000 משפחות מן המקומות שהם יושבים בהם ולהעביר אותם למקום אחר ולתת להם כמובן את האמצעים בשביל התיישבות – הרי אגיד לכם שזה מוסרי;"
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  678 לייקים

כן, כבר מזמן השם "אוסישקין" מוכר בקרב אוהדי הפועל כשם של האולם המיתולוגי ולא של הקולוניאליסט החלאה.
האם זה שם מושלם? לא, כי כאמור הוא מקושר לאדם ההוא. האם זה משנה? בסופו של יום, לא במיוחד - זה רק שם.
לנסות לקחת את השם הזה ולדחוף תחתיו לאידיאולוגיה נישולית זו בחירה מאד שרירותית. אפשר במקום להשץמש בשם כדי ללמד על הפשעים שנעשו במסגרת הציונות, ולהיות נאמנים למהות "הפועל" והפטיש והמגל - קרי סוציאליזם, אינטרנאציונליזם, התנגדות לאימפריאליזם וקולוניאליזם וכו'.
🇵🇸 נגד הציונות, האימפריאליזם והריאקציה הערבית :hammersickle:
Ron.T
קיבל.ה  261 לייקים

pelegs כתב: 18 נובמבר 2022, 21:27 כן, כבר מזמן השם "אוסישקין" מוכר בקרב אוהדי הפועל כשם של האולם המיתולוגי ולא של הקולוניאליסט החלאה.
האם זה שם מושלם? לא, כי כאמור הוא מקושר לאדם ההוא. האם זה משנה? בסופו של יום, לא במיוחד - זה רק שם.
לנסות לקחת את השם הזה ולדחוף תחתיו לאידיאולוגיה נישולית זו בחירה מאד שרירותית. אפשר במקום להשץמש בשם כדי ללמד על הפשעים שנעשו במסגרת הציונות, ולהיות נאמנים למהות "הפועל" והפטיש והמגל - קרי סוציאליזם, אינטרנאציונליזם, התנגדות לאימפריאליזם וקולוניאליזם וכו'.
התנגדות לאימפריאליזם וקולוניאליזם? נו באמת הציונות הסוציאליסטית עשתה בסוף אותו דבר
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  678 לייקים

אתה רציני?
Ron.T
קיבל.ה  261 לייקים

מפ״ם, מפ״י וחלקים במק״י היו מעורבים בנקבה ועשו פחות או יותר את מה שמנחם אוסישקין אמר.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  678 לייקים

אה, אוקי - חשבתי שהתכוונת הפוך, כלומר שהציונות הסוציאליסטית התנגדה לאימפריאליזם וקולוניאליזם.

אבל עכשיו אני לא מבין את התגובה - ברור שהציונות ה"סוציאליסטית" ביצעה את הפשעים הללו (על החלק של מק"י אפשר להתווכח, אלא אם אתה מתכוון לתמיכה של הפלג בראשות משה סנה בכיבושי 67', ובמקרה הזה ראוי לציין שאני עם רק"ח). אני מדבר על לנסות לתקן את הפשעים מתוך נקודת מבט סוציאליסטית, אנטי-קולוניאלית וכו', שרואה בציונות ובפשעים שנעשו במסגרתה חלק בלתי-נפרד מההתנהלות האימפריאליסטית האירופאית (ואח"כ האמריקאית).
Ron.T
קיבל.ה  261 לייקים

pelegs כתב: 19 נובמבר 2022, 05:00 אה, אוקי - חשבתי שהתכוונת הפוך, כלומר שהציונות הסוציאליסטית התנגדה לאימפריאליזם וקולוניאליזם.

אבל עכשיו אני לא מבין את התגובה - ברור שהציונות ה"סוציאליסטית" ביצעה את הפשעים הללו (על החלק של מק"י אפשר להתווכח, אלא אם אתה מתכוון לתמיכה של הפלג בראשות משה סנה בכיבושי 67', ובמקרה הזה ראוי לציין שאני עם רק"ח). אני מדבר על לנסות לתקן את הפשעים מתוך נקודת מבט סוציאליסטית, אנטי-קולוניאלית וכו', שרואה בציונות ובפשעים שנעשו במסגרתה חלק בלתי-נפרד מההתנהלות האימפריאליסטית האירופאית (ואח"כ האמריקאית).
הייתי קצת שיכור ולא הסברתי את עצמי נכון. אתה טענת שהפועל מייצגת אנטי אימפריאליזם וקולוניאליזם ואני מוצא את זה קצת לא מציאותי בהתחשב במעשים של מייסדי האגודה.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  678 לייקים

גם אני לא הייתי ברור מספיק. הכוונה שלי הייתה שאפשר להדגיש את החלקים החיוביים ברעיונות הסוציאליסטיים של תנועת הפועל, ולמנף אותם לקידום דברים חיוביים ולמידה מהעבר הבעייתי של התנועה.
שליחת תגובה