חדשות מהזווית הפלסטינית

המועצה ע"ש וולטון הקדוש היא המקום בו תוכלו לדבר על כל נושא שהקשר בינו לבין כדורגל קלוש עד לא קיים בכלל
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

וסליחה על גניבת התרד, אספר חצי בהקשר המקורי שקראתי לאחרונה שכל אירועי הלינץ שבוצעו במבצע האחרון ע"י יהודים, והיו לא מעט, פוענחו.
אז לפחות בנתיים הבאמת יודונאצים עדיין לא מקבלים תמיכה ממוסדות המדינה.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

D&3 כתב: 06 אוקטובר 2021, 11:27 וסליחה על גניבת התרד, אספר חצי בהקשר המקורי שקראתי לאחרונה שכל אירועי הלינץ שבוצעו במבצע האחרון ע"י יהודים, והיו לא מעט, פוענחו.
אז לפחות בנתיים הבאמת יודונאצים עדיין לא מקבלים תמיכה ממוסדות המדינה.
מעניין באמת.
איזה עונשים נגזרו עליהם? או לחילופין, במה הם מואשמים?
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

מודה שהייתי צריך לבדוק.
בת ים- https://www.haaretz.co.il/news/law/1.10019159
אור עקיבא -
https://www.ynet.co.il/news/article/HyNQQioK00
אשדוד -
https://www.kan-ashdod.co.il/law/107653

זכור לי גם משהו מהקריות
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

D&3 כתב: 06 אוקטובר 2021, 12:35 מודה שהייתי צריך לבדוק.
בת ים- https://www.haaretz.co.il/news/law/1.10019159
אור עקיבא -
https://www.ynet.co.il/news/article/HyNQQioK00
אשדוד -
https://www.kan-ashdod.co.il/law/107653

זכור לי גם משהו מהקריות
יפה, אז עד שלב כתבי האישום המצב טוב.
עכשיו רק צריך לקוות שהענישה תהיה בהתאם לסעיפי האישום, בלי 90% הנחת יהודים (או כמה שלא יוצא הפער בין העונש שמקבל מחבל ערבי לזה שמקבל מחבל יהודי. דוגמה אחרונה שאני זוכר: אלאור אזריה שהורשע בהריגה וישב קצת יותר מחצי שנה).
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

זה לא יפה להסיט את התרד שוב אבל אתעלם באלגנטיות.

וזה די מדהים המרחק בין היחס שאתם חושבים שהמדינה נותנת ליודונאצים ליחס שהם עצמם חושבים שהם מקבלים מהמדינה.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

D&3 כתב: 06 אוקטובר 2021, 12:45 זה לא יפה להסיט את התרד שוב אבל אתעלם באלגנטיות.

וזה די מדהים המרחק בין היחס שאתם חושבים שהמדינה נותנת ליודונאצים ליחס שהם עצמם חושבים שהם מקבלים מהמדינה.
לא מסיט שום דבר.
אני מברך על זה שהאישומים ראויים למעשים ולא מנסים לטשטש את לב העניין, ומקווה שהיחס הענייני והרציני ימשיך ונראה אותו גם בהחלטות השופטים (במקרים שבהם תהיה הרשעה, כמובן. יכול להיות שחלק מהנאשמים לא צריך\אי אפשר להרשיע).
לדעתי, תקן אותי אם אני טועה, היסטורית, עד היום, מדינת ישראל אכן הגישה כתבי אישום ראויים, אבל גם כשאלה הסתיימו בהרשעה, לא בכל המקרים הייתה גם ענישה ראויה (או שנגזרו עונשים מצחיקים, או שהיו המתקות וחנינות, למשל אסירי העולם של המחתרת היהודית ישבו פחות משבע שנים, אזריה ישב תשעה חודשים, וכו' וכו'), אז יש מקום להביע תקווה כזאת.

אגב, שלא יובן לא נכון, אני לא חושב שהמדינה מעודדת רשמית את היודו-נאצים, או שרוב היהודים בישראל הם יודו-נאצים.
יש לא מעט יודו-נאצים, ולפעמים המערכת אכן מעודדת רוצחי ערבים למיניהם, אבל אני באמת לא רואה קשר בין התופעות האלה לבין מה שאני מזהה עם המושג נאציזם (לפחות לא בהקשר המדינתי).
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

D&3 כתב: 06 אוקטובר 2021, 11:09 הציונות לא עונה להגדרה שהבאת אבל כמובן. והיא בהחלט דבר חיובי וטוב, אבל כמו כל דבר אחר היא לא מושלמת ויש הרבה בעיות.
אבל אני לא אפריע לך לחיות בעולמך, מציע אבל להיות קצת יותר צנוע ולא לחשוב שהנרטיב שמתאים לאידיאלוגיה שלך הוא ה "אמת", ושרק אתה באמת יודע ומכיר את ההיסטוריה וכל השאר עברו שטיפת מח.

D&3,
זה דיון שכבר היה כאן לפחות פעם אחת, לא יודע אם השתתפת בו. אבל אני בסדר עם לכתוב הכל מחדש, כי שמתי לב שחזרה על הדברים מחלחלת לאט לאט להכרה ולתובנה של חלק מהאנשים, והם מתחילים לחקור וללמוד יותר. לכן זה אולי יהיה קצת ארוך. ברור לי שלא תבוא מחר ותגיד לי שלא ידעת, או שאני צודק. לי בעצמי לקח המון שנים לעשות את הסיבוב הזה (חי נפשי, עוד הספקתי להצביע לתחיה של גאולה כהן... הייתי קצין גאה בצה"ל).
מה שאני רק מציע זה להתפלמס לעניין עצמו, ולא לגוף הכותב. אני לא רואה מה הקשר לצניעות. אני עברתי בדיוק את אותה שטיפת מוח שעובר כל מי שנולד בישראל, במקרה הנסיבות שלי גרמו לי לאורך זמן ללמוד, להקשיב ולקרוא המון, ולגלות תמונה מאד מאד שונה ממה שלמדנו מילדותינו, וממה שישראל רוצה שנדע ונחשוב. אני מנסה להעביר את זה לאנשים, ואני יודע שלפני 25 שנה הייתי מגיב בדיוק כמוך, אז אין לי זכות לשפוט אחרים באותו מצב.
עוד דבר אחד בהקדמה - לא מבין מה הקשר לאידאולוגיה. אין לי אידאולוגיה אחרת מלבד צדק, זכויות אדם ודמוקרטיה. אין כאן שום עניין באידאולוגיה*, מדובר בעניין היסטורי, עובדתי, ואני מציע להתייחס אליו כך, ולהביא עדויות והוכחות.

לעניין עצמו:
הציונות, למן הווסדה, הייתה בפועל תנועת קולוניאליזם מתיישבים: אנשים שבאו מאירופה לפלסטין, להקים בה מדינה לעצמם על חשבון הילידים המקומיים. זה מתועד היטב בנאומים שלהם, בכתבים שלהם, ובפעילות שלהם. זו הייתה כוונתם, גם אם היום זה נראה לא טוב.

הציונות, בהגדרתה את עצמה, פעלה ליצור מדינה יהודית. בניגוד ליהודים אחרים שהפתרון שלהם לצרות במזרח אירופה היה הגירה לארצות מערב אחרות, והשתלבו באוכלוסיה המקומית (אגב, רוב עצום של היהודים בחר בדרך ההיא, ובחר לא להיות ציוני, הרבה יותר מאשר אלה שבחרו בציונות), הציונים לא רצו להשתלב בפלסטין עם האזרחים המקומיים, אלא רצו מדינה יהודית. מדינה יהודית לא יכולה להיות מדינה שיש בה רוב לא יהודי, וכאשר באים לארץ שכבר יש בה אוכלוסיה ילידית, זה מצריך טיהור אתני.
כך פעלה הציונות למן תחילת המאה ה-20. כל השפה הייתה כזו: "קולוניזציה", "גאולת אדמות", "ייהוד", "נישול" "טראנספר", הם מושגים שחוזרים בפיהם של כל מנהיגי הציונות מראשיתה. לא אכפת לי לחפור לכל הפורום ולהביא פה אינספור מקורות שיראו לך את זה. מי שמוכן לבדוק ולעמוד מול האמת המחורבנת הזו, יכול למצוא את זה בעצמו. אבל בשביל זה אתה צריך קודם להגיד לעצמך שאולי מה שאתה חושב ומאמין, הוא פשוט לא נכון. זה לא דבר פשוט לרוב האנשים. אם תבקש אביא את הדברים לכאן.

עד 48 הטיהור האתני לא נעשה בכוח הזרוע, כי המרחב היה היה בשליטה עותומנית ואח"כ בריטית, ואי אפשר היה בכח. ברגע שנתנה ההזדמנות, גורשה מהארץ 85% מהאוכלוסיה הילידית שלה, 750,000 איש, כמות אנשים יותר גדולה מאשר כל היהודים שהיו בה באותה תקופה. זה טיהור אתני, בהגדרה.
חייבים להבין: הטיהור האתני היה הכרחי. אם לא היו מגרשים את האוכלוסיה הילידית, המדינה החדשה שקמה זה עתה, הייתה בהגדרה לא יהודית, כי היו הרבה יותר מוסלמים מיהודים. לכן לציונות, ששאפה למדינה יהודית לא הייתה שום ברירה אלא לעשות את זה.
זו היסטוריה, אלו עובדות, זו לא אידאולוגיה.
אני כאמור יכול להביא את כל התימוכין הנדרשים למה שאני אומר, ממחקרים של היסטוריונים, מדברים שנאמרו ונכתבו על ידי מנהיגי הציונות עצמם, ומהארכיונים שהוסתרו – ולא בכדי על ידי המדינה עצמה (וחלק מהדברים מוסתרים גם היום).

כל תיאור אחר של מה שקרה יהיה מכבסת מילים, כדי להרגיש נוח עם הזוועות שהתחוללו ומתחוללות גם היום.
אגב, אם תבדוק טוב, כל אוכלוסיית מתיישבים מקבילה (אוסטרליה של העליונות הלבנה, ארה"ב של השמדת האינדיאנים, הבריטים בדרום אפריקה, צרפת בצפון אפריקה) יצרה לעצמה סיפורי 'עשינו משהו טוב' כדי לכבס את המציאות הנוראית שהם יצרו. זה לא ייחודי לציונות.
יום אחד, אולי הוא מאד רחוק, אנשים יסתכלו אחורה ויגידו "איך יכולנו לעשות דברים כאלה".

* אלא אם גם אתה תומך באידאולוגיה של עליונות יהודית, ואז זה יותר קל, אני אפילו לא מתחיל להתווכח איתך...
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

לא בא לי לחפור פה עוד בתרד הזה כי הוא באמת חשוב וחבל להרוס אותו, אבל ברור שאידיאולוגיה משפיעה על הנרטיב שבה אתה מתייחס להיסטוריה, זה מופיעה בפרטים הקטנים לכל אורך ההודעה שלך.
אם זה חשוב אשמח להגיב בצורה עניינית נפרד.
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

D&3 כתב: 06 אוקטובר 2021, 13:43 לא בא לי לחפור פה עוד בתרד הזה כי הוא באמת חשוב וחבל להרוס אותו, אבל ברור שאידיאולוגיה משפיעה על הנרטיב שבה אתה מתייחס להיסטוריה, זה מופיעה בפרטים הקטנים לכל אורך ההודעה שלך.
אם זה חשוב אשמח להגיב בצורה עניינית נפרד.

מסקרן אותי לדעת למה אתה כל הזמן משתמש במילה 'אידאולוגיה' במקום להתייחס לטיעונים עובדתיים. להיסטוריה.
אתה לא צריך לחפור, רק להגיד מה אתה חושב שהאידאולוגיה שלי, במה היא שונה משלך, ואיך כל זה משפיע על ראיית המציאות של 120 השנים האחרונות.

זה בסדר מבחינתי גם אם לא תענה בכלל.
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

כותרת האשכול היא "חדשות מהזווית הפלסטינית".
אם את מישהו באמת מעניין מה קורה מהצד הפלסטיני, ועד היום ניזון מכלי התקשורת הביזיוניים של ישראל, אני מציע לעקוב אחרי האנשים הבאים בפייסבוק.
הם מביאים עדויות ישירות מהשטח, באופן יומיומי, חלקם נמצאים פיזית בשטח בעצמם. כל אחד מהם בנפרד, שווה מעקב, כל אחד נותן זווית קצת שונה.
כמות ההתעללות היומיומית, הן של המתנחלים בגיבוי ותמיכה של הצבא ומג"ב, והן של רשויות המדינה באופן ישיר, היא בלתי נתפסת ומעוררת חלחלה, בודאי עבור אנשים שחיים במציאות של תקשורת הקרקס הישראלית. עולם שלם ואפל של אכזריות, שנעלם מעיני הציבור.
Meir Baruchin
Yuval Abraham
Tamar Goldschmidt
תעאיוש
Guy Hirschfeld
Amir Pansky

תעקבו שבועיים רצוף אחרי נניח שניים מהם. מי שתהיה לו סבלנות לזה, לא יתגאה יותר בכך שהמשטרה עצרה 3 ניאו נאצים ישראלים שעשו לינץ'. הכל יתגמד, האמינו לי.
הפוסט קיבל לייק אחדteknoboy
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

אני עדיין מנסה להבין מה בציונות סותר קולוניאליזם. התנועה הציונית עונה פחות או יותר על כל הנקודות של תנועות קולוניאליסטיות קלאסיות.
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

pelegs כתב: 06 אוקטובר 2021, 22:48 אני עדיין מנסה להבין מה בציונות סותר קולוניאליזם. התנועה הציונית עונה פחות או יותר על כל הנקודות של תנועות קולוניאליסטיות קלאסיות.
חוץ מהזיקה למדינת המוצא
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
מי שמאמין ולא מפחד, הריהו שקול למחבל מתאבד.
נא לא לצטט הודעות של אנשים לא ראויים, שיישאר מוסתר, תודה.
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

its-sick כתב: 06 אוקטובר 2021, 23:32
pelegs כתב: 06 אוקטובר 2021, 22:48 אני עדיין מנסה להבין מה בציונות סותר קולוניאליזם. התנועה הציונית עונה פחות או יותר על כל הנקודות של תנועות קולוניאליסטיות קלאסיות.
חוץ מהזיקה למדינת המוצא
מה הכוונה איציק? תוכל להסביר?
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

אדום מטלי כתב: 07 אוקטובר 2021, 00:40
its-sick כתב: 06 אוקטובר 2021, 23:32
חוץ מהזיקה למדינת המוצא
הקולוניות בקולוניאליזם היו אמורות, לפחות במקור, לפעול לטובת המדינה האם (הקולוניה הבריטית בהודו עסקה בשוד שיטתי של ההודים לטובת האליטות הבריטיות וכו' וכו').
במקרה הציוני אין מקבילה לדבר הזה.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

teknoboy כתב: 07 אוקטובר 2021, 00:47
its-sick כתב: 06 אוקטובר 2021, 23:32 חוץ מהזיקה למדינת המוצא
הקולוניות בקולוניאליזם היו אמורות, לפחות במקור, לפעול לטובת המדינה האם (הקולוניה הבריטית בהודו עסקה בשוד שיטתי של ההודים לטובת האליטות הבריטיות וכו' וכו').
הקולוניה הציונית הייתה אמורה לספק לכח המממן (בהתחלה האימפריה העות'מנית בתיווך גרמניה ובהשלכה כל אירופה, אח"כ בריטניה ואחריה וארה"ב) בסיס קידמי במזרח התיכון.

אם לצטט את הרצל בספרו "מדינת היהודים":

Papa Zionist כתב: Wenn Seine Majestät der Sultan uns Palästina gäbe, könnten wir uns dafür anheischig machen, die Finanzen der Türkei gänzlich zu regeln. Für Europa würden wir dort ein Stück des Walles gegen Asien bilden, wir würden den Vorpostendienst der Cultur gegen die Barbarei besorgen. Wir würden als neutraler Staat im Zusammenhange bleiben mit ganz Europa, das unsere Existenz garantiren müsste. Für die heiligen Stätten der Christenheit liesse sich eine völkerrechtliche Form der Exterritorialisirung finden. Wir würden die Ehrenwache um die heiligen Stätten bilden, und mit unserer Existenz für die Erfüllung dieser Pflicht haften. Diese Ehrenwacht wäre das grosse Symbol für die Lösung der Judenfrage [...].
(עמוד 29)

תרגום:

אם הוד מעלתו הסולטן יתן לנו את פלסטין, נוכל להתחייב להסדיר את כספי טורקיה באופן מוחלט. עבור אירופה אנו נהווה שם חלק מהחומה נגד אסיה, נספק שירות מאחז של התרבות נגד הברבריות. נישאר כמדינה ניטראלית בקשר לכל אירופה, שתצטרך להבטיח את קיומנו. במקומות הקדושים של הנצרות ניתן למצוא צורה של אקסטרריטוריאליזציה לפי החוק הבינלאומי. אנו ניצור את משמר הכבוד סביב המקומות הקדושים ונהיה אחראים לקיומנו על מילוי חובה זו. משמר הכבוד הזה יהיה הסמל הגדול לפתרון השאלה היהודית [...].

כלומר, הרצל טוען שהמעצמות האירופאיות ירוויחו כפי שכתבתי מעין מוצב קדמי במזרח התיכון, ובין השאר שמירה על המקומות הקדושים לנצרות (מפני המוסלמים המקומיים). זה בדיוק מה שישראל הייתה עבור בריטניה וצרפת (ראו למשל את שיתוף הפעולה של ישראל בריטניה וצרפת במתקפה על סיני במלחמת 56', שנועדה לאפשר לבריטים ולצרפתים למנוע את הלאמת החברות שלהן ע"י נאצר) - ואני לא חושב שאני צריך לפרט איך זה מאז בערך 1970 עבור ארה"ב.

אני לא רואה הבדל גדול בין שלוחה אירופאית בחסות אימפריאליסטית עות'מנית/גרמנית/אנגלית/אמריקאית לבין כל קולוניה אימפריאליסטית אחרת בהיסטוריה המודרנית.
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

pelegs כתב: 07 אוקטובר 2021, 01:33
teknoboy כתב: 07 אוקטובר 2021, 00:47

הקולוניה הציונית הייתה אמורה לספק לכח המממן (בהתחלה האימפריה העות'מנית בתיווך גרמניה ובהשלכה כל אירופה, אח"כ בריטניה ואחריה וארה"ב) בסיס קידמי במזרח התיכון.

אם לצטט את הרצל בספרו "מדינת היהודים":

Papa Zionist כתב: Wenn Seine Majestät der Sultan uns Palästina gäbe, könnten wir uns dafür anheischig machen, die Finanzen der Türkei gänzlich zu regeln. Für Europa würden wir dort ein Stück des Walles gegen Asien bilden, wir würden den Vorpostendienst der Cultur gegen die Barbarei besorgen. Wir würden als neutraler Staat im Zusammenhange bleiben mit ganz Europa, das unsere Existenz garantiren müsste. Für die heiligen Stätten der Christenheit liesse sich eine völkerrechtliche Form der Exterritorialisirung finden. Wir würden die Ehrenwache um die heiligen Stätten bilden, und mit unserer Existenz für die Erfüllung dieser Pflicht haften. Diese Ehrenwacht wäre das grosse Symbol für die Lösung der Judenfrage [...].
(עמוד 29)

תרגום:

אם הוד מעלתו הסולטן יתן לנו את פלסטין, נוכל להתחייב להסדיר את כספי טורקיה באופן מוחלט. עבור אירופה אנו נהווה שם חלק מהחומה נגד אסיה, נספק שירות מאחז של התרבות נגד הברבריות. נישאר כמדינה ניטראלית בקשר לכל אירופה, שתצטרך להבטיח את קיומנו. במקומות הקדושים של הנצרות ניתן למצוא צורה של אקסטרריטוריאליזציה לפי החוק הבינלאומי. אנו ניצור את משמר הכבוד סביב המקומות הקדושים ונהיה אחראים לקיומנו על מילוי חובה זו. משמר הכבוד הזה יהיה הסמל הגדול לפתרון השאלה היהודית [...].

כלומר, הרצל טוען שהמעצמות האירופאיות ירוויחו כפי שכתבתי מעין מוצב קדמי במזרח התיכון, ובין השאר שמירה על המקומות הקדושים לנצרות (מפני המוסלמים המקומיים). זה בדיוק מה שישראל הייתה עבור בריטניה וצרפת (ראו למשל את שיתוף הפעולה של ישראל בריטניה וצרפת במתקפה על סיני במלחמת 56', שנועדה לאפשר לבריטים ולצרפתים למנוע את הלאמת החברות שלהן ע"י נאצר) - ואני לא חושב שאני צריך לפרט איך זה מאז בערך 1970 עבור ארה"ב.

אני לא רואה הבדל גדול בין שלוחה אירופאית בחסות אימפריאליסטית עות'מנית/גרמנית/אנגלית/אמריקאית לבין כל קולוניה אימפריאליסטית אחרת בהיסטוריה המודרנית.
אתה לא צריך להתאמץ כדי לשכנע אותי שהציונות בפועל היא סוג של קולוניאליזם (לפחות כמו שמתייחסים למושג הזה בפוסט-קולוניאליזם). אני פשוט חושב שזה זן טיפה אחר של קולוניאליזם, לא מהסוג האימפריאלי\נצלני, גם אם הציונות סיפקה שירותים לאימפריות.
בכל מקרה זה לא קריטי מבחינת המציאות או ההיסטוריה, רק מבחינת הקיטלוג וההגדרות, למי שזה משנה.

ובעצם בכלל התכוונתי רק לענות בשם איציק (בתקווה שכיוונתי לדעתו)
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

כן, ברור שזו כוונתי. כל הקולוניות האירופאיות, היו "שייכות" זמן רב למדינת האם שניצלה את משאביהן.
הספרדים הבריטים הצרפתים ההולנדים והאיטלקים שהתנחלו ביבשות רחוקות ראו עצמם עדיין כאזרחים של מדינת האם.
היהודים בישראל לא ראו עצמם כשייכים לשום מדינת אם. הם ראו עצמם כאומה עצמאית עוד לפני שיצאו בדרך להתיישב.
לכן זה לא קולוניאליזם לדעתי. גם אם ארצות המערב ראו ורואות בנו כמוצב קדמי, הניצול של הפלסטינים הולך כולו לכיסנו ולא לכיסן.
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

its-sick כתב: 07 אוקטובר 2021, 09:03 כן, ברור שזו כוונתי. כל הקולוניות האירופאיות, היו "שייכות" זמן רב למדינת האם שניצלה את משאביהן.
הספרדים הבריטים הצרפתים ההולנדים והאיטלקים שהתנחלו ביבשות רחוקות ראו עצמם עדיין כאזרחים של מדינת האם.
היהודים בישראל לא ראו עצמם כשייכים לשום מדינת אם. הם ראו עצמם כאומה עצמאית עוד לפני שיצאו בדרך להתיישב.
לכן זה לא קולוניאליזם לדעתי. גם אם ארצות המערב ראו ורואות בנו כמוצב קדמי, הניצול של הפלסטינים הולך כולו לכיסנו ולא לכיסן.
התיאור העובדתי שלך נכון חלקית. החוקרים מחלקים את הקולוניאליזם לכמה קטגוריות, לפי המהות שלהן. כמו שאמר כאן טכנובוי, זה בעיקר סמנטיקה, בסוף העוול הוא עוול, פחות חשוב איך קוראים לו.
אבל בכל זאת:
קטגוריה אחת של קולוניאליזם היא זו שבה המטרופולין באירופה ניצל את המשאבים ואת הילידים המקומיים במרחב הנכבש, עם מעט מתיישבים לאורך זמן. אני חושב שדוגמא טובה היא הבלגים בקונגו, שגם רצחו שם 8 מליון ילידים (למי שמזלזל בשואות של לא-יהודים), הגרמנים בנמיביה, אולי גם הבריטים בהודו, לא מכיר מספיק טוב.
במקומות אחרים הייתה התיישבות מאסיבית יותר שיצרה שכבה אריסטוקרטית, ששלטו וניצלו את הילידים במקום. כך למשל היה בדרום אפריקה.
הצורה השלישית היא של התיישבות המונית, שלא באה לנצל את הילידים, אבל ראתה בהם מטרד ורצתה להיפטר מהם. כך באוסטרליה, בארה"ב, כך גם בפלסטין. הצורה הזו הכי פחות קשורה למטרופולין באירופה, מכיוון שהיא לא חיפשה לספק לו משהו, אלא ליצור התיישבות חדשה, למען המתיישבים החדשים. ולכן גם אחרי שארה"ב ואוסטרליה נהיו עצמאיות, הן המשיכו להיות מוגדרות כ-Settler Colonialism, בלי קשר למקור המתיישבים. זו גם הצורה שהגיעה לשיא האכזריות, במקרים רבים לג'נוסייד.
אי אפשר להתווכח עובדתית עם מה שעשתה הציונות: היא באה ונישלה באכזריות את האוכלוסיה הילידית של הארץ, כדי ליצור מציאות דמוגרפית אחרת בכוח הזרוע.
אפשר להתווכח על סמנטיקה, או לקרוא לזה בשמות אחרים, אבל הציונות באופן באופן פרקטי נכללת בתוך המכלול הזה, שכולל את ארה"ב עם האינדיאנים, את אוסטרליה עם האבוריג'ינים, את דרום אפריקה עם הילידים המקומיים.

אגב, כפי שכבר אמרתי, אבות הציונות שחיו בזמן שקולוניאליזם טרם נחשב למילת גנאי, לא היו מבינים על מה הדיון. להם היה ברור שזה כך, והם השתמשו במינוח הזה כל הזמן כדי לתאר את פועלם.
הפוסט קיבל לייק אחדpelegs
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

מתוך נאום הרצל בלונדון בסוף המאה ה-19 (תרגום מגרמנית):

"בחמישים השנים האחרונות נעשו בחיי הכלכלה של האנושות שנויים יותר גדולים מאשר לפנים במשך אלף שנים. יחד עם כֹח הקיטור והזרם האלקטרי באה רוח חדשה לעולם, רוח עֹז ותפארת. הרוח הזאת תרחף על התנועה הציונית. אינני רוצה לדבר על התעשיות הרבות, שעל ידן נעשו חיינו מרובים כל כך בגונים. מה אוכל אני, הזר הדל מארצות היבשה, לספר מזה ליושבי אנגליה? אתם עולים עלינו בכל קניני הטכניקה, כמו שהפוליטיקאים הגדולים בארצכם היו הראשונים, אשר הכירו בנחיצות הרחבת-הגבולים על ידי קולוניזציה. ולפיכך מתנוסס דגלה של בריטניה-רבתי מעל לכל היַמים, וכן אוכל לחשוב, כי פה באנגליה יבינו לרעיון הציוני, שהוא רעיון קולוניאלי. בנקל ובמהרה, כי יבינוהו בצורתו היותר מודרנית. כל מה שיכולים בני-האדם לברֹא בחריצות ידיהם בארצות אחרות, הן יכולים הם לברֹא גם שם בארץ, שהיתה בימים נפלאים ארץ זבת חלב ודבש".

https://benyehuda.org/read/6935
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

מטלי, יש את הגישה שהציונות הייתה משהו אחר והציונים ידעו שהם משהו אחר, אבל הציגו את עצמם בצורה כזאת והשתמשו בשיח שיהיה יותר קל לעיכול עבור המעצמות הקולוניאליות.
אבל זה באמת ויכוח לא קריטי שלא משנה שום דבר.
היחידים שראיתי שלוקחים דברים כאלה ממש ברצינות אלה אקדמאים שהקריירה שלהם מבוססת על איזו הגדרה שהם הגדירו פעם, והם ממשיכים להילחם עליה בחירוף נפש למרות שזה לא מעניין אף אחד.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

עוד מהרצל, עד כמה הקולוניאליזם הוא נורמלי, לגיטימי, ואפילו רעיון מתקדם. נאום בוינה:

"הקולוניזציה, זאת אומרת התישבות אנשים מבני העם בארץ אחרת, היא רעיון של העת החדשה, ובעת החדשה הרו והגו אותו רק העמים המתקדמים, עד שיכול הפילוסוף ההִסטורי להחליט: “אותו הלאום מתקדם ונחשב למודרני, המפתח רעיונות של קולוניזציה”. המהלך החדש הגדול בפוליטיקה האשכנזית, שנברא הודות לקיסר-אשכנז הגאוני, אשר לצערנו עוד אין מכירים אותו כראוי, היא הקולוניזציה באפריקה ובאזיה המזרחית. אולם כבר היתה לפניה – מלבד התקופה הגדולה של הספרדים, הפורטוגיזים וההולנדים – תקופה של קולוניזציה מופתית: תקופת אנגליה. האנגליים, שאותם אנו מחויבים לחשֹב היום לעם הראשון בכל עמי התבל, היו אז, כשנתהוו אמצעי-המסחר החדשים לפני ששים וארבע שנה, הראשונים, שהחזיקו ברעיון הזה ויפתחו את חכם לטובת עצמם. עם אמצעי-המסחר החדשים באה תקופה חדשה בהסטוריה, תקופה נעלה על כל התקופות שהיו לפניה, שהתחילה בו ביום, אשר רצה מכונת הקיטור הראשונה של סטיוֶנזון. אז התחילה העת החדשה, שערכה רב לנו מאד בשביל פתרון השאלה הישנה; קֹדם לכן היו נסיונות כאלה, שאנו אומרים להציע ולהוציא לפעולה, מן הנמנעות. ואם ידַמה מי שהוא במאמרים נרגנים את תנועתנו לתנועת משיחי-השקר, הרי זה מוכיח, עד כמה חסרה לבני האדם ידיעת החיים."

https://benyehuda.org/read/3335
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

teknoboy כתב: 07 אוקטובר 2021, 13:11 מטלי, יש את הגישה שהציונות הייתה משהו אחר והציונים ידעו שהם משהו אחר, אבל הציגו את עצמם בצורה כזאת והשתמשו בשיח שיהיה יותר קל לעיכול עבור המעצמות הקולוניאליות.
היחידים שראיתי שלוקחים דברים כאלה ממש ברצינות אלה אקדמאים שהקריירה שלהם מבוססת על איזו הגדרה שהם הגדירו פעם, והם ממשיכים להילחם עליה בחירוף נפש למרות שזה לא מעניין אף אחד.
אז אני מראה לך כאן שזה לא נכון. ה'כיבוס' הזה וההצגה הזו נעשה רק יותר מאוחר. בזמן אמת דיברו בשפה הזו, דיברו על קולוניאליזם ועל נישול. כי באותו זמן זה מה שאנשים לבנים עשו בארצות אחרות שבהם יש ילידים (פראים, או ברברים, כפי שכינו אותם אז), וזה היה נורמלי ומקובל לחלוטין, בהחלט לא היה מה להתבייש בזה. להיפך, ראו בזה הפצת קידמה.

רק כאשר העולם התקדם והבין שאלו עוולות, השפה של הציונות השתנה, כדי למסגר אחרת את זוועות העבר. מכבסת מילים.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

אדום מטלי כתב: 07 אוקטובר 2021, 13:32
teknoboy כתב: 07 אוקטובר 2021, 13:11 מטלי, יש את הגישה שהציונות הייתה משהו אחר והציונים ידעו שהם משהו אחר, אבל הציגו את עצמם בצורה כזאת והשתמשו בשיח שיהיה יותר קל לעיכול עבור המעצמות הקולוניאליות.
אז אני מראה לך כאן שזה לא נכון. ה'כיבוס' הזה וההצגה הזו נעשה רק יותר מאוחר. בזמן אמת דיברו בשפה הזו, דיברו על קולוניאליזם ועל נישול. כי באותו זמן זה מה שאנשים לבנים עשו בארצות אחרות שבהם יש ילידים (פראים, או ברברים, כפי שכינו אותם אז), וזה היה נורמלי ומקובל לחלוטין, בהחלט לא היה מה להתבייש בזה. להיפך, ראו בזה הפצת קידמה.

רק כאשר העולם התקדם והבין שאלו עוולות, השפה של הציונות השתנה, כדי למסגר אחרת את זוועות העבר. מכבסת מילים.
זה מה שאמרתי. הטענה היא שהם דיברו בשפת הקולוניאליזם מסיבות טקטיות, כדי שהקולוניאליסטים האחרים לא יזדעזעו מהרעיון של שאיפות לאומיות וכו' וכו'.
אבל שוב, מה זה משנה אם הם היו קולוניאליסטים שאימצו שאיפה לאומית או לאומנים שאימצו חזות קולוניאליסטית?
בפועל הם לקחו את הרע מכל אחד מהעולמות האלה, ויישמו את הרוע הזה בהצלחה מרשימה. זה מה שמשנה, ולא באיזה מדף בספרייה צריך לשים את הספר שעוסק בזה.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

בן גוריון קורא לזה קולוניאליזם, בהרצאה במועצת ההסתדרות ב-1937, ומשווה בעצמו את מה שקורא בפלסטין למה שקרה בקנדה, אוסטרליה ודרום אפריקה:

"לכאורה היו האנגלים צריכים להבין אותנו ביתר קלות – אף עם אחד לא ביצע מפעלים קולוניזטוריים גדולים כמותם. אבל דוקא הנסיון
הקולוניזציוני האנגלי עלול להיות בעוכרינו, עלול להטעות את האנגלי הבא לבחון את מפעלנו מתוך הנסיון העשיר של הקולוניזציה הבריטית.
האנגלים יישבו את אמריקה הצפונית, קנדה, אבסטרליה, ניו-זילנדיה, דרום-אפריקה ועוד ועוד. אולם קולוניזציה זו נעשתה בשטחים רחבי-ידים,
ענקי-מידה, בעלי אפשרויות כמעט בלתי-מוגבלות, והתישבות זו נמשכת זה יותר ממאה שנה ומאחוריה עמד כוחה של האימפריה העצומה
בעולם. ההתישבות האנגלית בקנדה החלה לפני כמאה ושבעים שנה. קנדה תופסת שטח של 9,660,000 קילומטר מרובע, כלומר יש בה מקום
ליותר מ 370- ארצות בגודל של ארץ-ישראל המערבית. ועד היום יש בקנדה ענקית זו רק כתשעה מיליון תושבים. התישבות האנגלים
באבסטרליה התחילה בשנת 1788 ז"א לפני 148 שנה. אבסטרליה תופסת שטח של 1,706,000 קילומטר מרובע, ויש בה מקום ליותר מ 296-
5 מיליון תושבים. והוא הדין, בערך, באפריקה-הדרומית ובשאר ½ - ארצות בגודל של ארץ-ישראל המערבית: וכיום יש באבסטרליה רק כ
ארצות ההתישבות הבריטית. וכאן רואים האנגלים ארץ קטנטנה, ובלתי ריקה לגמרי, מיוּשבת פי-כמה באופן יחסי מארצות הקולוניזציה
הבריטית – ומראש, בתוקף האנלוגיות עם הארצות הקולוניזציוניות הידועות להם, יש להם דעה שאין כאן מקום לעליה והתישבות רחבה. יש
לאנגלים דעה קדומה לא רק על האפשרויות המצומצמות של הארץ – אין הם בטוחים מראש ביכולת הקולוניזציונית של העם היהודי.."

https://benyehuda.org/read/6690
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

אדום מטלי כתב: 07 אוקטובר 2021, 13:42 קולוניזציונית
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

אם הייתי מאלה שמאמינים שהציונות היא זן מיוחד של קולוניאליזם ולא דוגמה לזן הרגיל או ההתיישבותי, הייתי מוצא פה לא מעט טיעונים בזכות הגישה שלי.
למשל, המפעל הקולוניאלי הציוני הוא לא של מדינה מסוימת אלא של "העם היהודי".

אבל שוב, זה ממש לא משנה, אז אם זה חשוב לך - בוא נסכים לצורך הדיון שההגדרה שלך יותר קולעת. אנחנו עושים פה עוול לאשכול, בתכלס.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

אני לא בטוח אם אנחנו מדברים פה מבחינה לשונית היסטורית או מוסרית.
מבחינה היסטורית, להקביל בין הקולוניאליזם האירופאי שבסיסו אימפריות ומדינות ששלחו את אנשיהם לכלל הגבולוס למטרות כאלה ואחרות, לבין הציונות שבסיסה הייתה התאגדות לאומית של עם( נרדף) ללא מדינה של אנשים ממדינות שונות ומשונות ( שמתאים גם הוא להגדרה של ילידים בפלסטין/ארץ ישראל ) שמטרתו להקים מדינה בביתו ההיסטורי זה עוול היסטורי.

וברור שהשיח של מנהיגי הציונות יהיה מקביל לשיח של מנהיגי המדינות האירופאית, שם הם חיו ורכשו השכלה וקשרים.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

גם המתיישבים הבריטים באמריקה היו נרדפים, במקרה שלהם רדיפה פנים-דתית. כנ"ל הבורים שיישבו את דרא"פ ובשלב מסויים גם מתו בעשרות אלפים במחנות ריכוז של הבריטים. גם הבריטים שיישבו את אוסטרליה לא בדיוק היו שלוחי החברה הגבוהה, אלא אסופה של פושעים ושאר "בלתי רצויים" שנשלחו לכלא מרוחק. אין שום דבר מיוחד בעובדה שהציונות הייתה תנועה לאומית של אנשים נרדפים.
אגב, לא כל קולוניה הייתה מיושבת בנתינים של מדינה אחת בלבד, אז גם זה לא ייחודי לציונות.
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

D&3 כתב: 07 אוקטובר 2021, 14:06 אני לא בטוח אם אנחנו מדברים פה מבחינה לשונית היסטורית או מוסרית.
מבחינה היסטורית, להקביל בין הקולוניאליזם האירופאי שבסיסו אימפריות ומדינות ששלחו את אנשיהם לכלל הגבולוס למטרות כאלה ואחרות, לבין הציונות שבסיסה הייתה התאגדות לאומית של עם( נרדף) ללא מדינה של אנשים ממדינות שונות ומשונות ( שמתאים גם הוא להגדרה של ילידים בפלסטין/ארץ ישראל ) שמטרתו להקים מדינה בביתו ההיסטורי זה עוול היסטורי.

וברור שהשיח של מנהיגי הציונות יהיה מקביל לשיח של מנהיגי המדינות האירופאית, שם הם חיו ורכשו השכלה וקשרים.

אנחנו מדברים עובדתית.
קרא שוב בעיון את ההסבר שלי הגרסאות השונות של קולוניאליזם, לפי מה שאתה כותב נראה לי שלא התעמקת.
העובדה ההיסטורית הבלתי מעורערת, שבארץ היתה קיימת ממלכה יהודית לפני 2,000 שנה ושיהודים חיו כאן כמיעוט גם לאחר מכן, אינה משנה במאומה את מהות מה שעשתה פה הציונות: נישול מסיבי של האוכלוסייה על לא עוול בכפה, ושינוי מהותה של הארץ בכוח הזרוע. ואגב, אם להיות מצאצאי היהודים שחיו פה לפני 2,000 שנה הוא הקריטריון היחידי - ואיני חושב שכך הדבר - הרי יש בסיס להנחה שהפלסטינים עומדים בקריטריון הזה לא פחות, ואולי אף יותר מאיתנו.

והשיח של מהיגי הציונות זהה לשיח של מנהיגי המדינות האירופיות, בגלל שאלה כמו אלה חשבו שהתישבות בארץ מיושבת מחוץ לאירופה, תוך נישול הילידים המקומיים, הוא דבר לגיטימי. הם אכן רכשו שם השכלה, ועשו בפלסטין את השוד שעשו עמי אירופה בכל יבשות העולם. השיח אותו שיח, והזוועות אותן זוועות. זה שהעם (אם אפשר לקרוא ליהדות עם, גם זה נכון להיום, הרבה יותר מאשר אז) נרדף, לא נותן לא לגיטימציה לעשות טיהור אתני לעם אחר.
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

האמת שלפי ההגדרה המילונית אנחנו יותר "ילידים" מהם, אבל זה בכלל לא רלוונטי.
ובוודאי שזה משנה, אם אתה מכיר בזכות שיבה פלסטינית היום אז להתייחס לעלייה יהודית לארץ אבותיהם לפני 100 שנה כשוד זה בדיוק עניין הנרטיב שעליו דיברתי.
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

חגי מטר:

"קשה לי להתגבר על הסיפור הזה של באסל אל-עדרה וחדשות 12.
מצד אחד, פלסטיני צעיר, שגר באחד המקומות הנוראים ביותר שיש תחת הכיבוש, שנגד כל הסיכויים נעשה עיתונאי, שמתפתח במהירות והופך לכוכב עולה בעולם הסיקור של הכיבוש, מפרסם תחקיר על רצח שכופה על המשטרה לפתוח בחקירה, וזוכה בחשיפה בינלאומית משמעותית - אבל עדיין מתמודד יומיום עם אלימות מתנחלים וחיילים, עם איומים על חייו וסבל של הקהילה שסביבו, שחלקים ממנה חיים בלי חיבור למים.
מהצד השני, מערכת העיתונות החזקה ביותר בישראל. הפריים טיים המרכזי. מדורת השבט עם כל הכוח, והאחריות שאמורה לבוא עם זה.
ובלי למצמץ, בלי לחשוב פעמיים, חדשות 12 פשוט מפרסמים שקר מוחלט על עיתונאי, קולגה שלהם, אדם שמקדיש את חייו באומץ ובתנאים בלתי אפשריים לחשוף את האמת. מאשימים אותו בהצתה ובשקר, למרות עדויות שמראות שזה לא המצב, ובלי לטרוח לבקש ממנו תגובה. אפס מחשבה על ההשלכות, שהקולגה שלהם יכול על כזה דבר לשלם במעצר או במתקפות של חיילים ומתנחלים.
גם אחרי שפנינו אליהם, כל מה שהיה לאנשי חדשות 12 להגיד היה ״אבל דיברנו עם דובר צה״ל״. כאילו שזה קשור למשהו. כאילו שזה תחליף. כאילו שבאסל הוא לא אדם שאת שמו מכפישים וממנו צריך תגובה. וכאילו שהם לא מסוגלים להבין שיש פה עיתונאי שיש מי שרוצים להשתיק, ושהפרסום הזה משרת את כוחות השחור שרוצים שאנשים כמו באסל פשוט יעלמו.
ומה שעצוב זה איך שהסיפור המגעיל הזה משקף את כלל המבט של התקשורת הישראלית על פלסטינים כאנשים פחותים. את האופן שבו האפרטהייד המובנה של המשטר משתקף באפרטהייד של התקשורת. אולי צריך כבר היה להתרגל לדבר הזה, אבל כמי שמאמין בעיתונות - קשה לי. באמת קשה.
ומנגד שוב - באסל. איזה בן אדם. לא התקפל לרגע ונלחם בלי למצמץ בכוחות הענק של חברת החדשות. פשוט מקור השראה. כבוד לעבוד איתך, באסל"

בתפקיד המחבל: ילד בן 3, בתפקיד השופט: דובר צה"ל, בתפקיד העיתונאי: עופר חדד
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

pelegs כתב: 07 אוקטובר 2021, 14:34 גם המתיישבים הבריטים באמריקה היו נרדפים, במקרה שלהם רדיפה פנים-דתית. כנ"ל הבורים שיישבו את דרא"פ ובשלב מסויים גם מתו בעשרות אלפים במחנות ריכוז של הבריטים. גם הבריטים שיישבו את אוסטרליה לא בדיוק היו שלוחי החברה הגבוהה, אלא אסופה של פושעים ושאר "בלתי רצויים" שנשלחו לכלא מרוחק. אין שום דבר מיוחד בעובדה שהציונות הייתה תנועה לאומית של אנשים נרדפים.
אגב, לא כל קולוניה הייתה מיושבת בנתינים של מדינה אחת בלבד, אז גם זה לא ייחודי לציונות.
אבל ארץ ישראל היא לא קולוניה מבחינת העם היהודי.
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

D&3 כתב: 07 אוקטובר 2021, 14:55 האמת שלפי ההגדרה המילונית אנחנו יותר "ילידים" מהם, אבל זה בכלל לא רלוונטי.
ובוודאי שזה משנה, אם אתה מכיר בזכות שיבה פלסטינית היום אז להתייחס לעלייה יהודית לארץ אבותיהם לפני 100 שנה כשוד זה בדיוק עניין הנרטיב שעליו דיברתי.
ככל שאתה כותב יותר תגובות, אני פחות מבין מה אתה אומר...

אני אנסה שאלה:
האם הציונים לא סלקו בשנת 1948 85% מאוכלוסית הארץ הפלסטינית, כמות אנשים יותר גדולה מאשר כל היהודים שהיו באותה עת בפלסטין, והרסו להם את הכפרים כדי שלא יוכלו לחזור?
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

לא נרד לזוטות ולמען הפשטות אענה כן, איך זה קשור להגדרה של התנועה הציונית כ קולוניאליסטית?
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

D&3 כתב: 07 אוקטובר 2021, 15:06
pelegs כתב: 07 אוקטובר 2021, 14:34 גם המתיישבים הבריטים באמריקה היו נרדפים, במקרה שלהם רדיפה פנים-דתית. כנ"ל הבורים שיישבו את דרא"פ ובשלב מסויים גם מתו בעשרות אלפים במחנות ריכוז של הבריטים. גם הבריטים שיישבו את אוסטרליה לא בדיוק היו שלוחי החברה הגבוהה, אלא אסופה של פושעים ושאר "בלתי רצויים" שנשלחו לכלא מרוחק. אין שום דבר מיוחד בעובדה שהציונות הייתה תנועה לאומית של אנשים נרדפים.
אבל ארץ ישראל היא לא קולוניה מבחינת העם היהודי.
מבחינת העם היהודי:
אם ארגון מסוים מפוצץ בניינים והורג נשים, זקנים וילדים, אם הוא יהודי הוא נקרא "מחתרת" (עד 48) או "צבא" (אחרי 48), אם הוא לא יהודי, הוא נקרא "ארגון טרור".
אדם פלסטיני שנלחם למען עמו נקרא "מחבל", אדם יהודי שנלחם למען עמו נקרא "חיל".
פעולת ההריגה של הלוחם שנמצא מולך: אם אתה יהודי – זה נקרא חיסול, או ניטרול, אם אתה פלסטיני, זה נקרא רצח (דוגמא אחרונה - חיסול הצלף על גבול עזה).
הפיכת של אזור מסוים להומוגני מבחינה אתנית, באמצעות שימוש בכוח או בהפחדה להוצאת אנשים מקבוצה אתנית או דתית אחרת מהאזור, אם הוא נעשה בידי יהודים, הוא נקרא "ייהוד" או "גאולת אדמות", אם הוא נעשה בכל מקום אחר בעולם הוא נקרא פשוט "טיהור אתני".
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

לא לא לא.
כתבתי את זה לא נכון, אז אבהיר, הישוב יהודי בארץ ישראל לא נופל להגדרה של קולוניה.
ואני מסכים עם רוב שאר ההודעה שלך, אבל זה לא רלוונטי.
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

D&3 כתב: 07 אוקטובר 2021, 15:13 לא נרד לזוטות ולמען הפשטות אענה כן, איך זה קשור להגדרה של התנועה הציונית כ קולוניאליסטית?
זה לא בהכרח קשור (במקרה של הציונות דווקא כן...), אבל אני מסתפק בזה שלפחות בעובדה הזו אתה מודה. גם זה משהו.
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

D&3 כתב: 07 אוקטובר 2021, 14:55האמת שלפי ההגדרה המילונית אנחנו יותר "ילידים" מהם, אבל זה בכלל לא רלוונטי.
בדקו קשרים גנטיים עם אוכלוסיית ארץ ישראל שלפני החורבן, והפלסטינים הרבה יותר קרובים אליהם מאיתנו. זה לא מפתיע, הם נשארו פה כחטיבה אחת, אנחנו התערבבנו עם כל העולם.
لا إله
הפוסט קיבל לייק אחדאדום מטלי
אדום מטלי
קיבל.ה  557 לייקים

D&3 כתב: 07 אוקטובר 2021, 15:22 לא לא לא.
כתבתי את זה לא נכון, אז אבהיר, הישוב יהודי בארץ ישראל לא נופל להגדרה של קולוניה.
ואני מסכים עם רוב שאר ההודעה שלך, אבל זה לא רלוונטי.
דווקא כתבת את זה בהחלט נכון.
ישראל לא נופלת להגדרה של קולוניה - בעיני הציונים (זה לא נכןו להגיד יהודים, יש הרבה מאד יהודים לא ציונים).

וזה רלוונטי מאד, משום שהציונים נותנים שמות שונים לפעולה לפעולה או אדם מסוים, לפי הזהות של המבצע, ולא לפי המעשה עצמו.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 07 אוקטובר 2021, 15:35
D&3 כתב: 07 אוקטובר 2021, 14:55האמת שלפי ההגדרה המילונית אנחנו יותר "ילידים" מהם, אבל זה בכלל לא רלוונטי.
בדקו קשרים גנטיים עם אוכלוסיית ארץ ישראל שלפני החורבן, והפלסטינים הרבה יותר קרובים אליהם מאיתנו. זה לא מפתיע, הם נשארו פה כחטיבה אחת, אנחנו התערבבנו עם כל העולם.
הסיפור המקובל הוא שהרומאים היגלו, כמנהגם, את האליטות, ומי שנשאר אלו "עם הארץ", כלומר הכפריים, שהפכו ברבות הימים לפלאחים שהציונות דרסה.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
שליחת תגובה