דרכון אירופאי

המועצה ע"ש וולטון הקדוש היא המקום בו תוכלו לדבר על כל נושא שהקשר בינו לבין כדורגל קלוש עד לא קיים בכלל
Charlie
קיבל.ה  430 לייקים

Hapoelian כתב:מעדכן שבגלל הקומבינה של הרב קהילה בפורטו ורומן אברמוביץ נכון לעכשיו החגיגה נגמרה ולא ניתן להוציא יותר פורטוגלי לפי החוק הזה . אפשר דרך איחוד משפחות או דרך משרד המשפטים בליסבון מה שמייקר את התהליך בכ-500 יורו בערך ומאריך את התהליך בכשנה.. הרבה ישראלים פיספסו את הרכבת.
שוב פעם דופקים את השחורים/ספרדים ....
איכשהו אברמוביץ' לא עשה קומבינה עם הרב של ברלין או של ורשה.... (אני ציני, כן?)

Sent from my HD1903 using Tapatalk

Charlie
קיבל.ה  430 לייקים

שאלה למי שיודע:

אני מחזיק בדרכון אוסטרי.
מה ההבדל אם אני עובר לגור בוינה או למשל באמסטרדם/ברלין?
ברור לי שכאזרח האיחוד אני זכאי לגור, ללמוד או לעבוד בכל אחת ממדינות הEU.
השאלה היא מה הערך המוסף של לגור במדינה שאתה אזרח שלה? מה זה נותן , שאין במגורים במדינה אירופאית אחרת?
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

זה בעיקר נותן את הזכות להצביע בבחירות לאומיות, לרוץ לפרלמנט, ולהיות מועסק בתפקידים מאד ספציפיים בממשלה.
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
הפוסט קיבל לייק אחדKingAlpaca
Charlie
קיבל.ה  430 לייקים

pelegs כתב:זה בעיקר נותן את הזכות להצביע בבחירות לאומיות, לרוץ לפרלמנט, ולהיות מועסק בתפקידים מאד ספציפיים בממשלה.
להצביע אפשרי גם מחוץ לאוסטריה, כולל בשגרירות ברמת גן.... לפרלמנט האוסטרי לא אנסה להיבחר ממילא , כל שכן להיות עובד מדינה שם.

השאלה היא לגבי מסים והטבות - את המס אני משלם למשל לגרמניה לפי חוקיה אם אני אוסטרי שגר בברלין? מה לגבי ההפרשה לפנסיה וקבלת הפנסיה בעתיד - משהו שקיים באוסטריה. או נניח קיצבאות ילדים - האם אוסטרי הגר בברלין ועובד שם זכאי לקבל וכו'?

(אני בכוונה נותן את הדוגמה של ברלין כי עד כמה שזכור לי אתה מתגורר בגרמניה, נכון?)

Sent from my iPhone using Tapatalk
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

כן, אני גר בגרמניה.

בגדול בכל האיחוד הפנסיה, תשלום המיסים, ביטוח הבריאות וכו' יחסית מאוחדים, ככה שזה לא משנה איפה אתה גר. אם יש לך ביטוח בריאות באוסטריה, הוא תקף גם בגרמניה ולהיפך. אם העברת תשלומים לפנסיה בשבדיה, תוכל להמשיך לשלם גם באיטליה וכו'. אם מקום המגורים הראשון שלך באיחוד הוא בגרמניה, אז את הכל תתחיל לשלם פה, וזה יהיה תקף בכל מקום אחר באיחוד.

בקיצור, השלטונות מתייחסים אליך כמו אזרח המדינה לכל עניין ודבר חוץ מאשר ענייני בחירות וכו׳ (וגם זה רק ברמה הלאומית, אתה תוכל להבציע בבחירות עירוניות למשל). האיחוד האירופי מאד רציני בכל הקשור לאינטגרציה של תשלומי מיסים, פנסיה, ביטוח בריאות וכו'.
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
Charlie
קיבל.ה  430 לייקים

pelegs כתב:כן, אני גר בגרמניה.

בגדול בכל האיחוד הפנסיה, תשלום המיסים, ביטוח הבריאות וכו' יחסית מאוחדים, ככה שזה לא משנה איפה אתה גר. אם יש לך ביטוח בריאות באוסטריה, הוא תקף גם בגרמניה ולהיפך. אם העברת תשלומים לפנסיה בשבדיה, תוכל להמשיך לשלם גם באיטליה וכו'. אם מקום המגורים הראשון שלך באיחוד הוא בגרמניה, אז את הכל תתחיל לשלם פה, וזה יהיה תקף בכל מקום אחר באיחוד.

בקיצור, השלטונות מתייחסים אליך כמו אזרח המדינה לכל עניין ודבר חוץ מאשר ענייני בחירות וכו׳ (וגם זה רק ברמה הלאומית, אתה תוכל להבציע בבחירות עירוניות למשל). האיחוד האירופי מאד רציני בכל הקשור לאינטגרציה של תשלומי מיסים, פנסיה, ביטוח בריאות וכו'.
ואם אני גר בברלין, האם אני מגיש בקשה לקיצבת ילדים שם או בוינה? כלומר, מי משלם ולפי איזה מדד ? (אני מניח שבכל מדינה הסכום שונה התנאים שונים וכו')

סמל אישי של משתמש
KingAlpaca
קיבל.ה  1085 לייקים

בגרמניה. גרמניה.
האדום הצורר:
גם הבוסטר שלא ניתן כמעט בשום מקום במערב וכבר ניתן לשליש מהאוכלוסייה כאן זה רק בגלל שישראל הצליחה להשיג את החיסונים לפני כולם? אתה מאמין לחרטוטים של עצמך?
Charlie
קיבל.ה  430 לייקים

אני חושב ב"ראש ישראלי" ולכן מתקשה להבין איך זה עובד שם...
אלפקה - לפי מה שאתה אומר, אני יכול להוציא תיאורטית גם דרכון סלובקי, להגר מתל אביב לברלין ולהנות שם מכל מה שמקבלים אזרחים ילידי גרמניה, למעט הזכות לבחור ולהיבחר לבונדסטאג?

סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

כן, בדיוק. למעשה, בתנאים מסויימים אתה יכול להינות מההטבות הסוציאליות גם ללא אזרחות אירופאית בכלל.

בקיצור, זה נראה בערך ככה: אתה נכנס לגרמניה עם הדרכון האוסטרי (אתה ממילא מחוייב לעשות את זה ע"פ חוק), שוכר דירה ונרשם בעירייה (גם את זה אתה חייב לעשות ע"פ חוק). ו...זהו. עכשיו אתה נחשב לתושב גרמניה כמו כל אזרח גרמני שחי פה.
לא כל ההטבות מגיעות מיד, זה תלוי כמה שנים חיית במדינה אחרת באיחוד והפרשת לפנסיה, ביטוח לאומי וכו'. אתה גם מחוייב בביטוח רפואי אירופאי - אם אין לך אחד, אז אתה תצטרך למצוא קופת חולים גרמנית שתקבל אותך או לשלם ביטוח פרטי (אם כי יש על זה מגבלות, אני בכל מקרה מציע ללכת על קופ"ח). בבחירות העירוניות הבאות, אם הן תתקיימנה לפחות שלושה חודשים מהרגע שנרשמת בעירייה, כבר תוכל להצביע. לגבי עבודה אתה זכאי לעבוד בכל עבודה שהיא בלי שום הגבלה (למעט כאמור עבודות ממשלתיות מסויימות), ואסור להפלות אותך בשום צורה ביחס לאזרח גרמני. כמובן שהרבה מקומות עבודה דורשים רמת גרמנית גבוהה, אבל זה באמת תלוי במקצוע ובעבודה הספציפית. מסעדות ומשרות IT, למשל, בדר"כ לא מחייבות את זה.

אני אישית ממליץ ללמוד גרמנית כמה שיותר טוב ומהר, אפילו בברלין. זה יכול להיות קשה ומנג'ס, אבל זה פחות או יותר מסיר ממך את המגבלה היחידה במציאת עבודה, עיסוק עם הרשויות* ואינטגרציה חברתית. אבל בעקרון אתה יכול לחיות כאן חיים שלמים ברמה גבוהה בלי לדבר מילה בגרמנית.

* בגרמניה ע"פ חוק פקידים מחוייבים לדבר אך ורק בגרמנית. אם הם נחמדים הם קצת יעקמו את החוק וידברו איתך לאט או אפילו עם קצת אנגלית - אבל אל תצפה שזה יקרה.
Charlie
קיבל.ה  430 לייקים

תודה על התשובה הארוכה והמפורטת.
אז אם אני לא רוצה או מתקשה ללמוד גרמנית, מדינה כמו הולנד תתאים יותר ששם אחוז גבוה של אזרחים דובר אנגלית טובה (לפחות כך טוענים...) וגם לה יש מערכת חינוך/סוציאלית/בריאות טובה מאוד ממה שהבנתי.

סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

אני מניח, אבל בכל מקרה אני ממליץ תמיד לדעת את השפה המקומית אחרת יהיה לך קשה מאד להשתלב ולהרגיש שייך.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

(כמו כן, אני שמח תמיד לעזור - אתה מוזמן לשלוח לי הודעה פרטית אם יש לך שאלות יותר ספציפיות, בייחוד לגבי גרמניה)
בלומי האדום
קיבל.ה  61 לייקים

Charlie כתב: 25 פברואר 2023, 23:04 שאלה למי שיודע:

אני מחזיק בדרכון אוסטרי.
השאלה היא מה הערך המוסף של לגור במדינה שאתה אזרח שלה? מה זה נותן , שאין במגורים במדינה אירופאית אחרת?
בתור אזרח האיחוד, אתה רשאי להתנועע חופשי בין המדינות השונות, להתגורר, לעבוד וכל המשתמע מזה.
אתה משלם מיסים, מרוויח וזכאי לכל התנאים הסוציאלים של אותו מקום בו אתה מחליט להתגורר, בתוך האיחוד.
התנאים הסוציאלים לפנסיה נאספים, ומאחר וביציאה לפנסיה אתה יכול לחזור למקום הולדתך, אז גם יש הסכמים בין המדינות לגבי שמירת הזכויות.
גובה התשלום נקבע לפי הזכויות שאספת, וגובה התשלום באותה מדינה בה תחליט לקבל את הפנסיה, שהוא משתנה בין המדינות שחברות באיחוד.

הערך המוסף הוא לא מתוקף האזרחות, אלה מאיפה תחליט להתגורר
לכן, יותר חשוב לברר את כל התנאים וההבדלים בין המדינות, והערים שנחשבות לאופציה עבורך ועבור המשפחה

לדוגמא:
באוסטריה אתה זכאי לכל התנאים הסוציאלים המלאים, אם אתה משלים 11 חודשי עבודה רצופים, בלי קשר למוצא
באוסטריה מקבלים בחוק 14 משכורות בשנה, כשבגרמניה זה פחות
קיימים הבדלים בגובה קצבת הילדים, התשלום עבור חופשות לידה, וכד'
באוסטריה אתה זכאי כל 4 שנים לשנת שבתון ללימודים, ולקבל 60% מהמשכורת

אפשר להמשיך, אבל אתה מבין את הכיוון, ומה אתה צריך לבדוק
הכי חשוב זה למצוא עבודה. בלי הכנסה בכל מקום תיווצר לכם בעיה.
שפה היא מאוד חשובה, אבל אני מכיר המון מקרים של אנשים בסקטור הפיננסי, שבקושי דוברים גרמנית, ועדיין מצאו משרות בפרנקפורט או במקומות אחרים באיחוד

בהצלחה!
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

בלומי צודק, אבל אני כן רוצה להוסיף: גם אם תמצא עבודה בחברה בה כולם דוברי אנגלית בעיר בה כולם פחות או יותר מדברים אנגלית (באמת פרנקפורט זו דוגמה רלוונטית) - עדיין עדיף ללמוד את השפה, אחרת באמת שתרגיש כל הזמן "בחוץ".
מצד שני, אם תפנים מוקדם שאינטגרציה היא תהליך ארוך ובאמת תוכל להשתקע במקום בו אנשים סבבה עם אנגלית, תוכל "למרוח" את לימודי השפה לאורך זמן בלי לחוות יותר מדי אפקטים שליליים מכך.

כמובן שאם יש מקום שאתה אוהב ומרגיש נוח ושמח בו - בייחוד אם יש לך שם חברים - לעזאזל השפה, האזרחות או כל דבר אחר! זה הכי חשוב, בהפרש ניכר. אל תבסס את ההחלטה שלך על עניינים טכניים בלבד.
כשאני עברתי לגרמניה הייתי בעל אזרחות ישראלית בלבד ולא דברתי את השפה יותר מדי (אם בכלל) - אבל הכרתי אנשים בברלין, אהבתי את העיר מאד ופשוט הרגשתי שם טוב. זה אולי הדבר שהכי עזר לי להשתקע בגרמניה (ואני מכיר אנשים שהגיעו עם אזרחות ואפילו עם שפה וזה לא עבד להם בסוף).
סמל אישי של משתמש
עמית
קיבל.ה  226 לייקים

מישהו פה עושה דרכון פורטוגלית ומרגיש שהדברים קצת לא זזים?
עשיתי באוג 21, במרץ 22 אמרו לי שמטפלים בסוף 2020 ועכשיו שנה אחרי אומרים לי שמטפלים בפברואר 21!!
עד מתי
Trust the :hapoel: Mintzberg Process.
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

חשבתי שפורטוגל סגרו לגמרי את הבסטה אחרי אברמוביץ
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
מי שמאמין ולא מפחד, הריהו שקול למחבל מתאבד.
נא לא לצטט הודעות של אנשים לא ראויים, שיישאר מוסתר, תודה.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

בפורטוגל הכול זז בקצב של חילזון
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
Charlie
קיבל.ה  430 לייקים

its-sick כתב:חשבתי שפורטוגל סגרו לגמרי את הבסטה אחרי אברמוביץ
סגרו. רק מי שכבר היה בצנרת או בני משפחה גרעינית של מי שכבר קיבל דרכון , יכולים לבקש ועדיין לקבל דרכון.
רק שצריך המון המון המון סבלנות.
יש לי חבר שכבר למעלה משנתיים מחכה לדרכון הפורטוגלי שלו, כאשר אני הגשתי הרבה אחריו בקשה לאזרחות אוסטרית וקיבלתי אותה אחרי 9 חודשים בלבד (ואז הזמנתי דרכון שקיבלתי אותו אחרי חודשיים - כלומר פחות משנה והייתי אזרח עם דרכונים לי ולילדים).

סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

teknoboy כתב: 27 פברואר 2023, 12:35 בפורטוגל הכול זז בקצב של חילזון
לא סתם אנשים שם מאושרים יותר מהחיים ביחס לתזזיתיות אצלנו. ממש בא לי שגרמנים ירגעו קצת במקום לאמץ את ההיבטים הכי גרועים בתרבות האמריקאית.
Charlie
קיבל.ה  430 לייקים

pelegs כתב:
teknoboy כתב: 27 פברואר 2023, 12:35 בפורטוגל הכול זז בקצב של חילזון
לא סתם אנשים שם מאושרים יותר מהחיים ביחס לתזזיתיות אצלנו. ממש בא לי שגרמנים ירגעו קצת במקום לאמץ את ההיבטים הכי גרועים בתרבות האמריקאית.
זו תופעה שקיימת בעוד מדינות חוף אירופאיות, כמו ספרד או יוון. מדינות אלו מאופיינות באחוז אבטלה גבוה יחסית בעיקר לצעירים אקדמאים, תוצר יותר נמוך וכו'. לא משהו להתגאות בו, להבדיל מהיעילות והעוצמה הגרמנית.

סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

בלה בלה בלה, אנשים שם מאושרים יותר (וגם עובדים יותר שעות, איכשהו). אבטלה זה לא משהו בעייתי אם יש מערכות רווחה מתאימות, זה אופן המחשבה הקפיטליסטי שמשווה בין חוסר בעבודה ובין "בטלות" (כי מי שלא מייצר הון לבעלי הון לא נחשב לאדם "יצרני").
אבל יש לי מספיק ריבים בנושא עם פרופסור איציק, אז אני אחסוך מהאשכול הזה עוד אחד.
Charlie
קיבל.ה  430 לייקים

בלומי האדום כתב:
Charlie כתב: 25 פברואר 2023, 23:04 שאלה למי שיודע:

אני מחזיק בדרכון אוסטרי.
בתור אזרח האיחוד, אתה רשאי להתנועע חופשי בין המדינות השונות, להתגורר, לעבוד וכל המשתמע מזה.
אתה משלם מיסים, מרוויח וזכאי לכל התנאים הסוציאלים של אותו מקום בו אתה מחליט להתגורר, בתוך האיחוד.
התנאים הסוציאלים לפנסיה נאספים, ומאחר וביציאה לפנסיה אתה יכול לחזור למקום הולדתך, אז גם יש הסכמים בין המדינות לגבי שמירת הזכויות.
גובה התשלום נקבע לפי הזכויות שאספת, וגובה התשלום באותה מדינה בה תחליט לקבל את הפנסיה, שהוא משתנה בין המדינות שחברות באיחוד.

הערך המוסף הוא לא מתוקף האזרחות, אלה מאיפה תחליט להתגורר
לכן, יותר חשוב לברר את כל התנאים וההבדלים בין המדינות, והערים שנחשבות לאופציה עבורך ועבור המשפחה

לדוגמא:
באוסטריה אתה זכאי לכל התנאים הסוציאלים המלאים, אם אתה משלים 11 חודשי עבודה רצופים, בלי קשר למוצא
באוסטריה מקבלים בחוק 14 משכורות בשנה, כשבגרמניה זה פחות
קיימים הבדלים בגובה קצבת הילדים, התשלום עבור חופשות לידה, וכד'
באוסטריה אתה זכאי כל 4 שנים לשנת שבתון ללימודים, ולקבל 60% מהמשכורת

אפשר להמשיך, אבל אתה מבין את הכיוון, ומה אתה צריך לבדוק
הכי חשוב זה למצוא עבודה. בלי הכנסה בכל מקום תיווצר לכם בעיה.
שפה היא מאוד חשובה, אבל אני מכיר המון מקרים של אנשים בסקטור הפיננסי, שבקושי דוברים גרמנית, ועדיין מצאו משרות בפרנקפורט או במקומות אחרים באיחוד

בהצלחה!
המון תודה על התשובה המושקעת.
נותן חומר למחשבה.
אם רק הייתי צעיר באיזה 10-15 שנה לא הייתי מתלבט אפילו (אם כבר להתלבט - אז רק בשאלת היעד ...)

בלומי האדום
קיבל.ה  61 לייקים

מבין מאוד את ההתלבטות, במיוחד שבצמוד יש גם משפחה עם ילדים, אבל אם יש רצון, אז הייתי מברר ומנסה.
יצא לי לראות הרבה ישראלים שעשו את המעבר, ובמיוחד בשנים האחרונות הגיעו משפחות עם ילדים לאזור.
קיימות התארגנויות במיוחד לישראלים, בנפרד מהפעילויות של הקהילה היהודית, שנותנות לילדים מסגרת נוספת, ולמבוגרים להכיר חברים חדשים
לעבור מדינה, ובעיקר לעזוב אחת עם משפחה וחברים, זה לא משהו קל, אבל זה אפשרי.
בסופו של יום, הקשר עם מה שנשאר בארץ לא מתנתק, ואירופה זה 4-5 שעות טיסה.
ברגע שתהיו פה, גם יתחילו לבקר אתכם בתדירות יותר גבוהה ממה שראיתם חלק מהאנשים בארץ.
שיחות טלפון /וידאו והודעות בסלולרי, אפשר גם לעשות מפה
Charlie
קיבל.ה  430 לייקים

יש לי שאלה שמופנית גם לבלומי וגם ל-pelegs:
האמנם יש כזה הבדל בדיאלקט בין הגרמנית באוסטריה לזו של גרמניה?
סמל אישי של משתמש
סומך
קיבל.ה  850 לייקים

לחברי תושבי גרמאניה, האם פרייבורג ומינכן באמת בעלות אקלים נוח יחסית?
ואם כן, האם יש בהן קהילה משמעותית של ישראלים?
פיצוחי שווארמה
הבורסה הבורסה
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

Charlie כתב: 01 מרץ 2023, 12:11 יש לי שאלה שמופנית גם לבלומי וגם ל-pelegs:
כן, הוא משמעותי. זה קצת כמו ההבדל בין נגיד דיאלקט מדרום ארה"ב אל מול דיאלקט חוף מערבי קנדי. זה לא שאי אפשר להבין, אבל זה נשמע אחרת.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

סומך כתב: 01 מרץ 2023, 12:15 לחברי תושבי גרמאניה, האם פרייבורג ומינכן באמת בעלות אקלים נוח יחסית?
בפרייבורג יחסית כן, אם חורף של 5-7 מע' במהלך היום ומספר קטן של ימי שלג בשנה נחשבים עבורך נוחים. ביחס לשאר גרמניה זה די חם אבל האקלים משתנה :devil-cry:
מינכן לעומת זאת נמצאת למרגלות האלפים ומזג האוויר שם לא יציב, במיוחד בחורף. אני אישית חוויתי כמה ימים של טמפ' שנאה בין 7 ומינוס 3 מע' כמה פעמים במהלך היום + שתי "מכות" של שלג.

הקיצים בכל גרמניה (ואירופה בכלל) נעשים קשים יותר, השנה למשל היה לנו קיץ מזעזע של מעל ל-30 מע' בכל יום ובלי גשם במשך כל יוני-יולי-אוגוסט (החודשים הכי גשומים בדר"כ).
הפוסט קיבל לייק אחדסומך
בלומי האדום
קיבל.ה  61 לייקים

Charlie כתב: 01 מרץ 2023, 12:11 יש לי שאלה שמופנית גם לבלומי וגם ל-pelegs:
באירופה קיימות למיטב זכרוני 9 מדינות שגרמנית היא אחת השפות המדוברות בהן.
בלמידת גרמנית, ולא משנה באיזו מדינה תלמד, אתה לומד מה שנקרא אצל המקומיים Hochdeutsch
זאת השפה שבכל מוסד רשמי, ממשלתי, קופת חולים או במסמכים רשמיים יתקשרו איתך.
יש אינספור דיאלקטים במגוון המדינות ובין צפון גרמניה, באווריה, טירול, וינה, ציריך וכד'
בשלב הראשוני זה לא ממש ישפיע עליכם, ותלוי במקום בו תחליטו להשתקע עם הזמן תתרגלו לשוני

סיפור על דיאלקט
חברתי, גרמניה מלידה עם שורשים בוורמכט, צפתה בטלוויזיה בשעת לילה מאוחרת.
SAT3 משדרת בלילה חדשות משוויץ, ואני שם לב שהחברה בוהה במסך ופתאום מתחילה לחפש את המשקפיים שלה.
שאלתי אותה למה את צריכה את המשקפיים, אז היא ענתה לי שהיא לא מבינה מילה אחד, והיא צריכה לקרוא את התרגום
חדשות בגרמנית שווצרית, שגרמני עם חותמת מקבל תרגום לטקסט
Charlie
קיבל.ה  430 לייקים

pelegs כתב:
סומך כתב: 01 מרץ 2023, 12:15 לחברי תושבי גרמאניה, האם פרייבורג ומינכן באמת בעלות אקלים נוח יחסית?
בפרייבורג יחסית כן, אם חורף של 5-7 מע' במהלך היום ומספר קטן של ימי שלג בשנה נחשבים עבורך נוחים. ביחס לשאר גרמניה זה די חם אבל האקלים משתנה :devil-cry:
מינכן לעומת זאת נמצאת למרגלות האלפים ומזג האוויר שם לא יציב, במיוחד בחורף. אני אישית חוויתי כמה ימים של טמפ' שנאה בין 7 ומינוס 3 מע' כמה פעמים במהלך היום + שתי "מכות" של שלג.

הקיצים בכל גרמניה (ואירופה בכלל) נעשים קשים יותר, השנה למשל היה לנו קיץ מזעזע של מעל ל-30 מע' בכל יום ובלי גשם במשך כל יוני-יולי-אוגוסט (החודשים הכי גשומים בדר"כ).
התיאור של הקיץ מדכא. אם היה משהו מנחם בימי הקיץ הבלתי נסבלים בישראל (ואני טיפוס של חורף) זו הידיעה שמתישהו באוגוסט אני טס לאירופה.
למזלי טרם יצא לי ליפול על גל חום כזה (בקיץ האחרון לא הייתי באירופה) אבל זה נשמע נורא בהתחשב בכך שאין אצלכם מזגנים.

מה הסיפור באמת עם המזגנים? הגרמנים לא מבינים שכדור הארץ השתנה וכדאי להתקין מזגן? מה מונע את זה אצלכם?

סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

בלומי האדום כתב: 01 מרץ 2023, 14:56 באירופה קיימות למיטב זכרוני 9 מדינות שגרמנית היא אחת השפות המדוברות בהן.
בלמידת גרמנית, ולא משנה באיזו מדינה תלמד, אתה לומד מה שנקרא אצל המקומיים Hochdeutsch
יש אינספור דיאלקטים במגוון המדינות ובין צפון גרמניה, באווריה, טירול, וינה, ציריך וכד'
בשלב הראשוני זה לא ממש ישפיע עליכם, ותלוי במקום בו תחליטו להשתקע עם הזמן תתרגלו לשוני
אתה צודק בעקרון, וכל דובר גרמנית (כולל שוייצרים) יכול לדבר הוכדוייטש - הבעיה היא שלחלק קשה לא להשתמש במילים ספצפיות לדיאלקט (לא כזו בעיה גדולה) ולחלק גדול יותר יש מבטא כבר (זו הבעיה העיקרית).
אני למשל פשוט לא מבין כשבווארים שגדלו מחוץ לערים הגדולות (בייחוד בדרום מזרח המדינה) מדברים איתי הוכדוייטש. הם צריכים ממש להתאמץ ולדבר לאט בשביל שאני אבין, זה לא כזה כיף.

בלומי האדום כתב: 01 מרץ 2023, 14:56 סיפור על דיאלקט
SAT3 משדרת בלילה חדשות משוויץ, ואני שם לב שהחברה בוהה במסך ופתאום מתחילה לחפש את המשקפיים שלה.
שאלתי אותה למה את צריכה את המשקפיים, אז היא ענתה לי שהיא לא מבינה מילה אחד, והיא צריכה לקרוא את התרגום
קודם כל - מה זה לעזאזל "שורשים בוורמכט"? :devil-shock:
מקווה שזו בדיחה והיא לא באמת שירתה שם (לא נשמע סביר כי זה אומר שהיא בת 80+ היום...).

בכל מקרה: כן, כן ועוד מאה פעמים כן. ה"שוויצרדוטש" היא שפה אחרת, אף אחד כאן (גרמניה) לא מבין מה הם אומרים והם נשמעים ממש ממש מוזר. תחשבו על ההבדל בין אנגלית קנדית ואיזה איכר אירי אקראי, זה בלתי אפשרי וגרמנים אשכרה צריכים תרגום בשביל להבין אותם.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

Charlie כתב: 01 מרץ 2023, 15:15 התיאור של הקיץ מדכא. אם היה משהו מנחם בימי הקיץ הבלתי נסבלים בישראל (ואני טיפוס של חורף) זו הידיעה שמתישהו באוגוסט אני טס לאירופה.
למזלי טרם יצא לי ליפול על גל חום כזה (בקיץ האחרון לא הייתי באירופה) אבל זה נשמע נורא בהתחשב בכך שאין אצלכם מזגנים.

מה הסיפור באמת עם המזגנים? הגרמנים לא מבינים שכדור הארץ השתנה וכדאי להתקין מזגן? מה מונע את זה אצלכם?
כן, מה לעשות. שינויי אקלים זה רע. אם זה מנחם אותך (אותי זה לא) - זה לא קורה כל קיץ, אבל בהחלט נעשה יותר תקוף.
(בקיץ שלפני, למשל, היה יום אחד עם 30 מע' ובשאר הזמן הטמפ' בקושי עלתה מעל ל-24 מע' + מלא מלא גשם. בסה"כ היה קיץ מדהים ונורא נעים אם לא טבעת בשטפונות)

לגבי מזגנים: בהתחלה שנאתי את זה, אבל עם השנים הבנתי. קודם כל, הבתים בנויים אחרת מאשר בישראל, ומבודדים את הטמפ' יותר טוב. באמת שבקיץ בתוך הבית קר באופן משמעותי ביחס לחוץ הבית, ויש שיטות למקסם את ההבדל (לישון עם חלונות פתוחים בלילה, לסגור אותם במהלך היום וכו'). בכל מקרה, עם הזמן ממש מתרגלים לזה וזה גם חוסך מלאאאא כסף (+ זה יותר סביבתי. בונוס). אני מעדיף את זה על ההיסטריה עם המזגנים בקיץ בישראל, כשכולם מדליקים אותם על מקסימום וההפרש בין הטמפ' בפנים ובחוץ הוא מטורף ועשוי להיות גם לא בריא. בכלל, יש משהו מאד רגוע ובריא בגישה הזו, כמו כל דבר כאן ביחס לישראל.
בלומי האדום
קיבל.ה  61 לייקים

pelegs כתב: 01 מרץ 2023, 15:25
בלומי האדום כתב: 01 מרץ 2023, 14:56 באירופה קיימות למיטב זכרוני 9 מדינות שגרמנית היא אחת השפות המדוברות בהן.
אתה צודק בעקרון, וכל דובר גרמנית (כולל שוייצרים) יכול לדבר הוכדוייטש - הבעיה היא שלחלק קשה לא להשתמש במילים ספצפיות לדיאלקט (לא כזו בעיה גדולה) ולחלק גדול יותר יש מבטא כבר (זו הבעיה העיקרית).
אני למשל פשוט לא מבין כשבווארים שגדלו מחוץ לערים הגדולות (בייחוד בדרום מזרח המדינה) מדברים איתי הוכדוייטש. הם צריכים ממש להתאמץ ולדבר לאט בשביל שאני אבין, זה לא כזה כיף.

בלומי האדום כתב: 01 מרץ 2023, 14:56 סיפור על דיאלקט
קודם כל - מה זה לעזאזל "שורשים בוורמכט"? :devil-shock:
מקווה שזו בדיחה והיא לא באמת שירתה שם (לא נשמע סביר כי זה אומר שהיא בת 80+ היום...).

בכל מקרה: כן, כן ועוד מאה פעמים כן. ה"שוויצרדוטש" היא שפה אחרת, אף אחד כאן (גרמניה) לא מבין מה הם אומרים והם נשמעים ממש ממש מוזר. תחשבו על ההבדל בין אנגלית קנדית ואיזה איכר אירי אקראי, זה בלתי אפשרי וגרמנים אשכרה צריכים תרגום בשביל להבין אותם.
איש יקר אתה כבר מזמן היית צריך להתרגל למינון ההומור, הציניות והסרקסטיות שלי.
החברה רחוקה עדיין מה- 80, והכוונה הייתה לסבא שלה, שתמונה שלו במדים של הוורמכט, עדיין תלויה באחת הפינות של הבית של האמא.
היא אגב, הייתה זאת שקיבלה סירוב מהמשפחה הפרואסטנטית להתחתן עם קתולי, ובחרה להביא ילדה עם יהודי
לגבי גרמנית גבוהה, הכי חשוב שקודם כל יבינו אותך, ואתה עם הזמן גם תבין אותם.
דרך אגב, ועקב העבודה שלי פה, עם הזמן התחלתי מבלי להתכוון להכניס ללקסיקון שלי מילים מהדיאלקט המקומי, והחברה כמעט ביצעה בי רצח.
היא ציינה שזה הדבר הכי ביזארי ומוזר שיצא לה לשמוע בגרמנית. היא פשוט אסרה עלי להשתמש באותם מילים
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

בלומי האדום כתב: 01 מרץ 2023, 15:51 איש יקר אתה כבר מזמן היית צריך להתרגל למינון ההומור, הציניות והסרקסטיות שלי.
החברה רחוקה עדיין מה- 80, והכוונה הייתה לסבא שלה, שתמונה שלו במדים של הוורמכט, עדיין תלויה באחת הפינות של הבית של האמא.
היא אגב, הייתה זאת שקיבלה סירוב מהמשפחה הפרואסטנטית להתחתן עם קתולי, ובחרה להביא ילדה עם יהודי
לגבי גרמנית גבוהה, הכי חשוב שקודם כל יבינו אותך, ואתה עם הזמן גם תבין אותם.
דרך אגב, ועקב העבודה שלי פה, עם הזמן התחלתי מבלי להתכוון להכניס ללקסיקון שלי מילים מהדיאלקט המקומי, והחברה כמעט ביצעה בי רצח.
היא ציינה שזה הדבר הכי ביזארי ומוזר שיצא לה לשמוע בגרמנית. היא פשוט אסרה עלי להשתמש באותם מילים
כן, הנחתי שזה משהו כזה.
פאקינג היי, תמונה של הסבא במדי וורמאכט... איזו מכה.
פעם זוגתי ואני הוזמנו לשכנים הזקנים לארוחת צהריים (אנחנו גרים בכפר, אז חייבים להכיר את כולם).
השכנה הראתה לנו תמונות, אחת מהן של אבא שלה שמת בסטאלינגראד. כמובן שהיא סיפרה לנו כמה עצוב זה היה לגדול בלי אבא וכו', אבל פור פאק סייקס - את מספרת את זה לבחור יהודי ממשפחה גרמנית וזוגתו מרוסיה (והיא ידעה את זה, כן?). כאילו, מה את מצפה שתהיה התגובה שלנו? אנחנו אמורים להשתתף בצערך? שנינו היינו כזה (בלי לתאם) "כן, זה לא נשמע כיף" בלי להיכנס יותר כדי שלא נתחיל להגיד כמה שלדעתנו עדיף שהוא מת מאשר חיילים בצד השני. יש אנשים משונים בעולם, מה אני אגיד.
סמל אישי של משתמש
עמית
קיבל.ה  226 לייקים

its-sick כתב: 27 פברואר 2023, 12:23 חשבתי שפורטוגל סגרו לגמרי את הבסטה אחרי אברמוביץ
נכנסתי כבר למערכת אז אין להם כל כך מה לעשות עם זה (אלא אם התיק לא יאושר וזה לא סביר בגלל שיש לי משני הצדדים שורשים לגירוש)
Trust the :hapoel: Mintzberg Process.
Brilliant
קיבל.ה  60 לייקים

Charlie כתב: 26 פברואר 2023, 13:25 תודה על התשובה הארוכה והמפורטת.
אז אם אני לא רוצה או מתקשה ללמוד גרמנית, מדינה כמו הולנד תתאים יותר ששם אחוז גבוה של אזרחים דובר אנגלית טובה (לפחות כך טוענים...) וגם לה יש מערכת חינוך/סוציאלית/בריאות טובה מאוד ממה שהבנתי.

בתור מי שמתגורר בהולנד כחמש שנים, הולנד היא אכן מדינה מאוד נוחה למהגר דובר האנגלית. זו כמעט דה פקטו מדינה דוברת אנגלית, ושלא כבגרמניה, אם אתה עובד בחברה דוברת אנגלית (ויש פה המון), אתה פשוט לא תצטרך הולנדית בחיים שלך. זו גם הסיבה שחלק גדול מהמהגרים עם דרכון אירופאי לא יודעים הולנדית.
לא מסיונר של עניין ההגירה להולנד, אבל ממליץ בחום, במיוחד להורים.
El dudernio
קיבל.ה  1260 לייקים

@pelegs @its-sick

כבעלי נסיון..
הגשנו לפני כחצי שנה מסמכים לקבלת אזרחות גרמנית, אמרו לנו שתשובה תתקבל עד שנתיים... זה באמת הזמנים? הגשנו ללא עו"ד אלא ישר בשגרירות.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

כן, זה עלול בהחלט לקחת שנתיים.

כשהגשנו עבור המשפחה שלי אני כבר הייתי עם אזרחות גרמנית ע"ס היותי צאצא לאזרחים גרמנים שגר בגרמניה (כלומר התאזרחתי באופן "רגיל", רק עם קיצור משמעותי במספר שנות התושבות).
בשביל להוכיח את זה שאני צאצא לאזרחים גרמנים סיפקתי הררי מסמכים משני צדדי המשפחה (אמא ואבא), וכולם קיבלו אישור רשמי. לכן כעבור כמה שנים, כששאר המשפחה שלי הגישה את הבקשות, כל המסמכים כבר היו בידי המשרדים הרלוונטיים וזה עדיין לקח להם בערך חצי שנה פר הורה.
Nati
קיבל.ה  989 לייקים

pelegs כתב:כן, זה עלול בהחלט לקחת שנתיים.

כשהגשנו עבור המשפחה שלי אני כבר הייתי עם אזרחות גרמנית ע"ס היותי צאצא לאזרחים גרמנים שגר בגרמניה (כלומר התאזרחתי באופן "רגיל", רק עם קיצור משמעותי במספר שנות התושבות).
בשביל להוכיח את זה שאני צאצא לאזרחים גרמנים סיפקתי הררי מסמכים משני צדדי המשפחה (אמא ואבא), וכולם קיבלו אישור רשמי. לכן כעבור כמה שנים, כששאר המשפחה שלי הגישה את הבקשות, כל המסמכים כבר היו בידי המשרדים הרלוונטיים וזה עדיין לקח להם בערך חצי שנה פר הורה.
לי ולילדים לקח 4 חודשים.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

כמובן, עלול ≠ 100%. אני מאחל שיקח כמה שפחות זמן.
בני12
קיבל.ה  828 לייקים

El dudernio כתב: 03 מרץ 2023, 19:54 @pelegs @its-sick

כבעלי נסיון..
הגשנו לפני כחצי שנה מסמכים לקבלת אזרחות גרמנית, אמרו לנו שתשובה תתקבל עד שנתיים... זה באמת הזמנים? הגשנו ללא עו"ד אלא ישר בשגרירות.
גם לי אמרו שנתיים.
בפועל זה היה בדיוק שנה
שליחת תגובה