המתקפה העונתית על איגודי עובדים

המועצה ע"ש וולטון הקדוש היא המקום בו תוכלו לדבר על כל נושא שהקשר בינו לבין כדורגל קלוש עד לא קיים בכלל
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

הפעם התקשורת הממסדית יוצאת בהתקפות על יפה בן-דוד, מזכ"לית התאחדות המורים - מהעובדים החלשים ביותר במשק הישראלי.

חשוב לזכור תמיד שאיגוד עובדים בלתי-מושלם עדיף על חוסר באיגוד, ולהיות בסולידריות עם כל עובד ששובת ונאבק לשיפור מעמדו. מעמד בעלי ההון (וגם המדינה שפועלת בתוך המערכת הקפיטליסטית) לא רואה בעובדים בני-אדם, אלא סה"כ אובייקטים שיש לנצל ע"מ למקסם רווחים. הם תמיד ישסו אותנו זה בזה בשביל למנוע התאגדות של העובדים וההכרה שלכולנו יש אינטרס משותף שמנוגד למכונת הרווח שלהם. מנגד, הם תמיד יציגו חזית מאוחדת כנגד דרישות ומאבקי עובדים - כי הם מבינים שבהתאגדות יש הרבה יותר כוח ביחס למאבק של אינדיוידואלים.

בכל פעם שאתם קוראים כתבה שלילית על ראש איגוד עובדים, תזכירו לעצמכם את העובדה הבאה: אם לא היו איגודי עובדים, אנשים בעולם המערבי עדיין היו עובדים 7 ימים בשבוע, 16 שעות ביום, ללא הטבות סוציאליות, ביטוח בריאות ממלכתי, חופשת לידה בתשלום ועוד ועוד ועוד. ילדים עדיין היו עובדים מגיל 5 בניקוי ארובות, בכריית פחם ומשאבים אחרים. והדרך היחידה להחזיר אותנו למצב הזה (החלום הרטוב של הקפיטליסטים) היא פירור ההגנות החוקיות על עובדים דרך יצירת הפרדה ושנאה בין העובדים ופגיעה בסולידריות המעמדית.

בשנים האחרונות יותר ויותר עובדים ברחבי העולם הקפיטליסטי מבינים שרק ביחד ננצח, כי האויב מאוחד, שולט בתקשורת הממסדית ובעל השפעה פוליטית רבה מאד (וכן - כמעמד, מעסיקים הם האויב שלנו).

לא סתם הסיסמא הפוליטית המוצלחת ביותר בהיסטוריה האנושית כולה היא "פועלי כל הארצות, התאחדו" :hammersickle:
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
האדום הצורר
קיבל.ה  652 לייקים

זה קצת מצחיק כי באשכול הקורונה אתה מדברר בשמחה את כל המסרים של התקשורת הממסדית וחברות הענק שנועדו לצמצם את החופש של כולנו דרך הגדלת הרווחים שלהם, והשפיעו במיוחד לרעה על השכבות החלשות מבחינה כלכלית בחברה ופגעו אנושות ביכולות ארגוני עובדים להגן על העובדים שלהם.
אינתי עומרי, הפועל.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

אל תהיה ילד, חברות הענק התקשורת והפוליטיקאים הם רק בובות של אנשי הלטאה שגרים בצד השני של דיסקת העולם, וכולם משקרים לנו כדי שהאוריאונים ינצחו את הפלדיאנים בממד השישי
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
הפוסט קיבל לייק אחדcovid bryant
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

ואם להתייחס לרגע ברצינות למה שכתבת, הדבר היחיד שמצחיק פה הוא ההנחה שלך שהעמדה שלנו בנוגע לנושאים אמורה להיות פונקציה של היחס של התקשורת הממסדית אליהם.
מה דעתך על האופציה החדשנית של לקבוע את דעתך שלא על סמך מה שאומרים בתקשורת הממסדית? (ודוק, להיות אוטומטית נגד כל מה שנראה לך שהם מנסים לקדם זה לא בדיוק תהליך שכולל הפעלה של המוח)
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

אמרו בתקשורת הממסדית שיש היום שביתה בבתי הספר והגנים. נראה להם שיצליחו לעבוד עלי...
שלחתי בבוקר בכל זאת את הילדים ויש לי שקט כל היום.
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
מי שמאמין ולא מפחד, הריהו שקול למחבל מתאבד.
נא לא לצטט הודעות של אנשים לא ראויים, שיישאר מוסתר, תודה.
הפוסט קיבל לייק אחדD&3
האדום הצורר
קיבל.ה  652 לייקים

teknoboy כתב: 22 יוני 2022, 15:13 ואם להתייחס לרגע ברצינות למה שכתבת, הדבר היחיד שמצחיק פה הוא ההנחה שלך שהעמדה שלנו בנוגע לנושאים אמורה להיות פונקציה של היחס של התקשורת הממסדית אליהם.
מה דעתך על האופציה החדשנית של לקבוע את דעתך שלא על סמך מה שאומרים בתקשורת הממסדית? (ודוק, להיות אוטומטית נגד כל מה שנראה לך שהם מנסים לקדם זה לא בדיוק תהליך שכולל הפעלה של המוח)
זה פשוט הצחיק אותי פוזת הצה גווארה של פלגס ביחס להתנהלות שלו במציאות, זה הכל.
אינתי עומרי, הפועל.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

האדום הצורר כתב: 22 יוני 2022, 15:50
teknoboy כתב: 22 יוני 2022, 15:13 ואם להתייחס לרגע ברצינות למה שכתבת, הדבר היחיד שמצחיק פה הוא ההנחה שלך שהעמדה שלנו בנוגע לנושאים אמורה להיות פונקציה של היחס של התקשורת הממסדית אליהם.
זה פשוט הצחיק אותי פוזת הצה גווארה של פלגס ביחס להתנהלות שלו במציאות, זה הכל.
מה שאתה לא מבין זה שהדבר היחיד שמצחיק פה זה האוטומטיות הילדותית שבה אתה קובע את העמדות שלך, ובפרט העובדה שאתה קובע אותן בצורה שהיא פשוט תמונת מראה של אותו דבר עצמו שאתה יוצא נגדו.
תמונה
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
האדום הצורר
קיבל.ה  652 לייקים

אתה שוכח להבדיל בין אנטי אוטומטי לבין אדם שמשתדל להפעיל את המוח שלו גם אם קבוצת ההשתייכות שלו מצפה למשהו אחר.
אינתי עומרי, הפועל.
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

, עוד לפני ההודעות הקודמות פה חשבתי על זה שטיעוני "התקשורת ככה וככה" מזכירים לי משהו, ואז עם התגובות זה הפך לאירוני
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

האדום הצורר כתב: 22 יוני 2022, 14:53 זה קצת מצחיק כי באשכול הקורונה אתה מדברר בשמחה את כל המסרים של התקשורת הממסדית וחברות הענק שנועדו לצמצם את החופש של כולנו דרך הגדלת הרווחים שלהם, והשפיעו במיוחד לרעה על השכבות החלשות מבחינה כלכלית בחברה ופגעו אנושות ביכולות ארגוני עובדים להגן על העובדים שלהם.
כי מה לעשות שאני מרקסיסט שחושב קצת, ולא ילד שאוטומטית עושה הפוך ממה שהממסד דורש?

אני אפרט: האינטרס של מעמד העובדים בזמן מגיפה עולמית זהה לזה של מעמד המעסיקים בכל מה שקשור לזירוז סיום המגיפה, קרי מסיכות, ריחוק חברתי וחיסונים.
המקום בו האינטרסים של שני המעמדות מתנגשים הוא למשל בשאלה האם על המדינה לממן את אלו שלא יכולים לעבוד, להקפיא תשלומי שכ"ד וכו'. וכמובן השאלה האם המשק צריך להמשיך לפעול בלי שינוי, ובכך להכריח עובדים להעמיד את עצמם בסכנה בשביל ליצר רווח לבעלי ההון. אתה יכול לנחש איפה אני עמדתי (ועדיין עומד) בשאלות הללו. זה לא אותו סיפור בכלל בכל הקשור לאיגודי עובדים, שם האינטרס של העובדים 100% מתנגש עם האינטרס של ההון (זה בדיוק הסתירה בקפיטליזם שמרקס דיבר עליה).

לחשוב שהמאבק האנטי-קפיטליסטי אומר גם שעל עובדים להתאבד בשביל עקרון שלא ישיג להם כלום זו צורת חשיבה של ילד בן 14 שרק גילה את המניפסט הקומוניסטי. ממליץ לך לקרוא את "קומוניזם שמאלי: מחלת ילדות" של לנין כדי לצאת מאופן החשיבה המונוליטי הזה.
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
הפוסט קיבל 2 לייקיםits-sickD&3
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

האדום הצורר כתב: 22 יוני 2022, 15:58 אתה שוכח להבדיל בין אנטי אוטומטי לבין אדם שמשתדל להפעיל את המוח שלו גם אם קבוצת ההשתייכות שלו מצפה למשהו אחר.
אתה לועג לו על זה שמצד אחד הוא צ'ה גווארה ומצד שני מסכים לפעמים עם התקשורת הממסדית, לא?
כלומר צ'ה גווארה מבחינתך אמור להיות אוטומטית נגד התקשורת הממסדית, ולכן להסכים איתך על עניין הקורונה, לא?

ואם אתה לא מתנגד אוטומטית לכל מה שנאמר בתקשורת הממסדית, למה זה בלתי נתפס בעיניך שמישהו אחר עושה כמוך אבל חולק עליך בעניין כזה או אחר?
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

D&3 כתב: 22 יוני 2022, 16:03 , עוד לפני ההודעות הקודמות פה חשבתי על זה שטיעוני "התקשורת ככה וככה" מזכירים לי משהו, ואז עם התגובות זה הפך לאירוני

זה לא שיש איגוד בעלי הון שיושבים ומתכננים איך כל נושא יוצג בתקשורת.
המערכת הכלכלית מייצרת תמריצים להתנהגות של גופים כאלו ואחרים.
ספציפית, רוב התקשורת הנפוצה בישראל (ובכלל) מוחזקת ע"י בעלי-הון, ובהתאם הם לא יכולים להציג עמדה שמתנגשת עם האינטרס של אותו בעל-הון. עיתונאי שכותב עבור עיתון/אתר חדשות לומד עם הזמן אילו ידיעות מתקבלות ומוצגות בפרונט, ואלו לא. עורכים לומדים עם הזמן מה מותר להם לשים בפרונט ומה אסור להם.
לגופים האלה, שמדבררים את בעלי-ההון ואת המדינה (שבעצמה קיימת בשביל לתחזק את שלטון בעלי-ההון) קוראים "התקשורת הממסדית" (להבדיל מתקשורת עצמאית כמו למשל "שיחה מקומית" בישראל).

חומסקי והרמן כתבו על זה ספר שלם שנקרא Manufacturing Consent.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

teknoboy כתב: 22 יוני 2022, 16:08 ואם אתה לא מתנגד אוטומטית לכל מה שנאמר בתקשורת הממסדית, למה זה בלתי נתפס בעיניך שמישהו אחר עושה כמוך אבל חולק עליך בעניין כזה או אחר?
זה מצחיק כי צ'ה גווארה בעצמו היה רופא, דגל ברפואה "ממסדית" והקים מערכת רפואית נגישה לכל אזרחי קובה ואף קידם מערכות ומאבקים דומים במדינות מתפתחות אחרות. הוא יהיה הראשון שיקדם דברים כמו היגינה, מסכות, ריחוק חברתי וחיסונים בזמן מגיפה.
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

אני פשוט חושב שעיתונאי שכותב על הנושא, כנראה מושפע יותר מזה שהוא נשאר עם הילדים שלו בבוקר כבר כמה ימים יותר מאשר זה שנוני מוזס הוא הבוס של הבוס של הבוס של הבוס שלו.
ויותר מזה, שהורה חושב על הנושא מה שכתוב בעיתון גם לא משפיע עליו במיוחד.

טיעוני התקשורת ב99% מהמקרים לא משכנעים במיוחד, לפחות אותי
האדום הצורר
קיבל.ה  652 לייקים

teknoboy כתב: 22 יוני 2022, 16:08
האדום הצורר כתב: 22 יוני 2022, 15:58 אתה שוכח להבדיל בין אנטי אוטומטי לבין אדם שמשתדל להפעיל את המוח שלו גם אם קבוצת ההשתייכות שלו מצפה למשהו אחר.
אתה לועג לו על זה שמצד אחד הוא צ'ה גווארה ומצד שני מסכים לפעמים עם התקשורת הממסדית, לא?
כלומר צ'ה גווארה מבחינתך אמור להיות אוטומטית נגד התקשורת הממסדית, ולכן להסכים איתך על עניין הקורונה, לא?

ואם אתה לא מתנגד אוטומטית לכל מה שנאמר בתקשורת הממסדית, למה זה בלתי נתפס בעיניך שמישהו אחר עושה כמוך אבל חולק עליך בעניין כזה או אחר?
אני לועג לו שהוא כותב על המעסיקים הרשעים בלהט ומצד שני מדברר את העמדות של המעסיקים הגדולים במשק הגלובלי שגם הרוויחו מאות מיליארדים מהקורונה ובאופן מקרי לחלוטין העמדות שלהם במהלך העניין היו זהות לחלוטין לאלה של התקשורת הממסדית שגם היא הרוויחה יפה מהפצת פאניקה דרך רייטינג ונמצאת בחלקה הלא קטן בבעלות אותם מעסיקים רשעים, גם כן באופן מקרי, ומרוב מרקסיזם ולהט לא מסוגל לעשות אחד ועוד אחד כי מי שמכתיב את העמדה שלו בסופו של דבר זה אוסף כלומניקים אמריקאים מדושני עונג שעסוקים בלהיות צודקים ולקשקש בשמאלנות, ויותר חשוב לו להרגיש חלק מהם מאשר אשכרה לפעול לשינוי.
אינתי עומרי, הפועל.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

אני אתן לפלג להסביר את עצמו, ואסתפק בלהגיד שהיכולת האנליטית שאתה מציג פה היא לא מהמשובחות שנתקלתי בהן.
כמו כן סגנון הכתיבה שלך מתחיל להזכיר את זה של קומוניסים :smoke:
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
הפוסט קיבל לייק אחדרדנקו
בני12
קיבל.ה  828 לייקים

האם אפשר להיות בעד איגודי עובדים באופן עקרוני אבל לטעון שראשי איגוד עובדים ספציפי כבר מזמן לא פועלים למען האינטרס של העובדים אותם הם מייצגים ?
כמו בכל גוף ציבורי, שום דבר טוב לא יוצא מבן אדם שנמצא יותר מדי זמן בתפקיד
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

בני12 כתב: 22 יוני 2022, 17:10 האם אפשר להיות בעד איגודי עובדים באופן עקרוני אבל לטעון שראשי איגוד עובדים ספציפי כבר מזמן לא פועלים למען האינטרס של העובדים אותם הם מייצגים ?
זה יכול לקרות, אבל כל עוד זה נשאר ברמת הסיסמה בלי להיכנס לפרטים ולהראות איך ולמה ראשי האיגוד פוגעים בעובדים, זה יותר נשמע כמו הדהוד מסרים של בעלי אינטרסים ופחות כמו טענה אמיתית.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

לדעתי הסכמי שכר קיבוציים פוגעים בעובדים, בטח ובטח שהם מבוססים כמעט אך ורק על ותק
תא מרבוטא
קיבל.ה  312 לייקים

D&3 כתב: 22 יוני 2022, 17:18 לדעתי הסכמי שכר קיבוציים פוגעים בעובדים, בטח ובטח שהם מבוססים כמעט אך ורק על ותק
אתה מתכוון להסכמים מסוימים או לכלל ההסכמים? או על עצם העיקרון של הסכמים קיבוציים?
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

D&3 כתב: 22 יוני 2022, 16:26 אני פשוט חושב שעיתונאי שכותב על הנושא, כנראה מושפע יותר מזה שהוא נשאר עם הילדים שלו בבוקר כבר כמה ימים יותר מאשר זה שנוני מוזס הוא הבוס של הבוס של הבוס של הבוס שלו.
ויותר מזה, שהורה חושב על הנושא מה שכתוב בעיתון גם לא משפיע עליו במיוחד.

טיעוני התקשורת ב99% מהמקרים לא משכנעים במיוחד, לפחות אותי
אני אחזור שוב על מה שאני תמיד כותב: זו לא שאלה של אינדיוידואלים, אלא של מערכות.
מחקרים מראים שוב ושוב שעמדות המוצגות בתקשורת, ואופן הצגת האמת (מה בוחרים לפרסם, מה מדגישים בכותרות גדולות וכו') משפיעות מאד על העמדות הפוליטיות של אנשים.

לגבי אותו עיתונאי ספציפי: אולי, אולי לא. אבל לא העיתונאי קובע מה יקבל כותרת ראשית, את זה קובע העורך - שנמצא תמיד בקשר עם בעל העיתון (וגם אם לא שואל אותו על כל כתבה, יודע מהם הקווים הכלכליים שצריך לנקוט בהם).
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

האדום הצורר כתב: 22 יוני 2022, 16:57 אני לועג לו שהוא כותב על המעסיקים הרשעים בלהט ומצד שני מדברר את העמדות של המעסיקים הגדולים במשק הגלובלי שגם הרוויחו מאות מיליארדים מהקורונה ובאופן מקרי לחלוטין העמדות שלהם במהלך העניין היו זהות לחלוטין לאלה של התקשורת הממסדית שגם היא הרוויחה יפה מהפצת פאניקה דרך רייטינג ונמצאת בחלקה הלא קטן בבעלות אותם מעסיקים רשעים, גם כן באופן מקרי, ומרוב מרקסיזם ולהט לא מסוגל לעשות אחד ועוד אחד כי מי שמכתיב את העמדה שלו בסופו של דבר זה אוסף כלומניקים אמריקאים מדושני עונג שעסוקים בלהיות צודקים ולקשקש בשמאלנות, ויותר חשוב לו להרגיש חלק מהם מאשר אשכרה לפעול לשינוי.
לפי סדר הקשקושים שלך:
1. אני לא מדבר על "מעסיקים רשעים", האופי האישי שלהם לא רלוונטי לשאלה המערכתית.
2. המעסיקים הגדולים במשק הגלובלי דחפו לסיום זריז ביותר להגבלות על תעסוקה, כי רווח כלכלי הוא המטרה שלהם, לא רווחת העובדים.
3. דווקא רוב השווקים קרסו במהלך הקורונה ועלו הרבה מאד כסף למעסיקים. בגלל זה בכל מדינה קפיטליסטית הם קיבלו פיצויים מהמדינה (ודרשו למזער את הפיצויים שקיבלו העובדים).
4. אלו שכן הרוויחו מהמגיפה מתחלקים לשניים: א. חברות שמייצרות מסיכות/ציוד הגנה באופן כללי וכמובן חיסונים. אתה תופתע לשמוע שאני הייתי בעד ביטול פטנטים על חיסונים וקידום העברתם למדינות בדרום הגלובאלי ע"ח אקסטרה מנות בצפון הגלובאלי (עוד סיבה לשנוא את ביל גייטס ימ"ש). ב. מיליארדרים שהתעשרו כי הם תמיד מתעשרים, ככה המערכת הדפוקה הזו עובדת.
5. אני לא בעד הפצת פאניקה, אלא הפצת מידע באופן מסודר ואחראי. התקשורת הממסדית ברחבי העולם המערבי הרבה פעמים חטאה בהפצת פאניקה, ואני ביקרתי אותה על זה (אני אפילו חבר בעמותה שעשתה את זה באופן פומבי). שים לב שרוב בני-האדם שסיימו כיתה ח' מבינים שלדווח על מגיפה קטלנית ולקדם צעדים כדי למזער את נזקיה זו לא זריעת פאניקה, אלא התנהלות אחראית, וזה בדיוק מה שאני מצפה מהתקשורת (ממסדית או אחרת).
6. אני הבאתי הפניה לפאקינג לנין, אבל תמשיך להגיד שהדעה שלי "מוכתבת" ע"י אמריקאים עלומי שם. נימוקים עם משקל זה לחלשים.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

בני12 כתב: 22 יוני 2022, 17:10 האם אפשר להיות בעד איגודי עובדים באופן עקרוני אבל לטעון שראשי איגוד עובדים ספציפי כבר מזמן לא פועלים למען האינטרס של העובדים אותם הם מייצגים ?
אפשר ועוד איך, ואני אהיה הראשון להגיד שראשי ההסתדרות, למשל, הם חבורת עסקנים שעושים יד אחת עם בעלי ההון.
עם זאת, יש הבדל בין לבקר איגודי עובדים על בסיס עניינים פרקטים ולנסות לפעול לשיפורם, לבין להצטרף למקהלת האנטי בתקשורת.
זה ממש לא חשוב מה אני חושב על יפה בן דוד ברמה האישית, כשתוקפים אותה בתור ראש איגוד עובדים ע"מ להחליש את הכוח הפוליטי של העובדים שהיא מייצגת (והעבודה המאורגנת בכלל), אני אתייצב לצידה ולצד הארגון שבראשה היא עומדת. במקביל אני אנסה להשפיע לטובה על אותו הארגון דרך פעילות וסולידריות (במקרה שלי פחות רלוונטי מסיבות פרקטיות ידועות).
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

D&3 כתב: 22 יוני 2022, 17:18 לדעתי הסכמי שכר קיבוציים פוגעים בעובדים, בטח ובטח שהם מבוססים כמעט אך ורק על ותק
הסכמי שכר אינדיוידואלים הם דרך לדפוק את רוב העובדים ולפורר את הכוח הקולקטיבי שלהם (הרי העובדים שיקבלו שכר גבוה מאשר שהיו מקבלים דרך הסכם קיבוצי הם המיעוט שבמיעוט).
שים לב שהמקומות העיקריים בהם עובדים מרוויחים מהסכמים אינדיוידואלים הם בתעשיות בהן לעובדים כבר יש כוח מיקוח בעצם היותם אנשי מקצוע בתחום (הייטק למשל). הסכמים קיבוציים (כמו כל פן של התאגדות עובדים) מחזקת את יכולת המיקוח של העובדים במקום העבודה.
קשה להגזים בחשיבות של סולידריות בין עובדים - זה מקור הכוח העיקרי שלנו, וזו בדיוק העובדה שקפיטליזם בכלל ומעסיקים בפרט תמיד לוחצים לחשיבה אינדיוידואליסטית.
מתן
קיבל.ה  82 לייקים

אפשר. אני, למשל, עשיתי בדיוק את זה לא מזמן לגבי יו"ר ארגון העובדים שמייצג אותי. אבל לעשות את זה בלי לטעון שום טענה עניינית על איך היא "לא פועלת למען האינטרסים...", הופך את זה לתעמולה.

אני מכיר מורה אחד שבאופן כללי נגד יו"ר הארגון שלו. אבל תומך בצעדים שהיא נוקטת במאבק הנוכחי.

מעניין אותי מה ההבדל הקסום בין גופים פרטיים בהם יוצאים דברים טובים מבני אדם שנמאים יותר מדי זמן בתפקיד, לבין גופים ציבוריים בהם לא יוצאים דברים טובים. דרך אגב, כמה זה יותר מדי?

ספציפית בהקשר של ארגוני עובדים, זו שוב תעמולה. האוצר מת על משא ומתן עם נציגי עובדים חסרי ניסיון. הוא פוחד מאד מאילו עם הניסיון. הם בהחלט יותר מדי זמן בתפקיד בשבילו.
J-R
קיבל.ה  36 לייקים

אני עבדתי בזמנו באבטחה ובזכות ההסכם הקיבוצי(בעזרת ההסתדרות הנוראית...) היתה לכולנו קרן השתלמות,תנאים סוציאלים די טובים ושכר שעלה באופן קבוע.
מצד שני,כל עוד אתה סביר,אתה תרוויח אותו הדבר כמו שאר המאבטחים ללא קשר לאיכות העבודה שלך.
בהייטק לא נתקלתי בשום וועדים(למרות שיש לדעתי בכמה חברות)ואין לי שום טענות.
אבא שלי למשל היה פועל פשוט במפעל 30 שנה-ממש כשהתקרב לפנסיה בעטו את כולם.לוועד לא היה יותר מדי SAY בעניין אבל כן דאגו לעורך דין על חשבון ההסתדרות וכולם קיבלו את כל הזכויות שלהם עד השקל האחרון.בלעדי זה בטוח המפעל היה עושה טריקים ותרגילים על מנת להתחמק מתשלום.
לעובדים החלשים יותר אין ספק שוועד(שפוי)זה מבורך.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

J-R כתב: 23 יוני 2022, 15:05 אני עבדתי בזמנו באבטחה ובזכות ההסכם הקיבוצי(בעזרת ההסתדרות הנוראית...) היתה לכולנו קרן השתלמות,תנאים סוציאלים די טובים ושכר שעלה באופן קבוע.
מצד שני,כל עוד אתה סביר,אתה תרוויח אותו הדבר כמו שאר המאבטחים ללא קשר לאיכות העבודה שלך.
בהייטק לא נתקלתי בשום וועדים(למרות שיש לדעתי בכמה חברות)ואין לי שום טענות.
אבא שלי למשל היה פועל פשוט במפעל 30 שנה-ממש כשהתקרב לפנסיה בעטו את כולם.לוועד לא היה יותר מדי SAY בעניין אבל כן דאגו לעורך דין על חשבון ההסתדרות וכולם קיבלו את כל הזכויות שלהם עד השקל האחרון.בלעדי זה בטוח המפעל היה עושה טריקים ותרגילים על מנת להתחמק מתשלום.
לעובדים החלשים יותר אין ספק שוועד(שפוי)זה מבורך.
כאמור ההבדל בין הייטק וכו' לבין מקצועות אחרים הוא שבהייטק (אני אתמקד בזה מתוך ניסיון) העובדים מגיעים עם הכשרה של כמה שנים בממוצע במקצוע אקדמי טכנולוגי, ויש הרבה מאד ביקוש לעובדים ביחס לכמות שלהם (ולכן קשה להחליף עובדים כמו גרביים). זה מוביל לכך שלכל עובד יש כוח מיקוח גדול בהרבה מאד מזה שיש לעובד בודד בענפים אחרים, ושאפשר יחסית בקלות להחליף אותו. יש כאן כמה נקודות:
  • אל תצפו שזה ישאר ככה לנצח, מקצועות רבים גם בתוך ההייטק יעברו אוטומטציה או שיהיה אפשר לעשות אאוט-סורסינג לכ"א זול יותר ממדינות אחרות, או שבאופן כללי הרף להעסקה ירד (נניח אם טכנולוגיה מגיעה למצב בו קל יותר לתפעל אותה גם בלי הכשרה ארוכה). בהתאם, כוח המיקוח של העובדים יקטן והכמות שמרוויחה טוב עם תנאים מעולים תקטן בהתאם.
  • תמיד יכול להיות שמשהו במצב האישי שלכם ישתנה (נניח תאונה שתשאיר אתכם חו"ח נכים עם בעיות מוטוריות) - ואז היכולת להשתכר בהייטק עלולה להיעלם. בשביל שבסיטואציה כזו תוכלו להמשיך לחיות חיים טובים ולא לפשוט רגל (כמו שקורה בארה"ב למשל) - האינטרס הוא שבמדינה יהיה כמה שיותר כוח לעובדים, ובהתאם חקיקה מתקדמת לזכויות עובדים. וכל זה בזכות הנקודה הבאה.
  • ככל שיש יותר איגודי עובדים שמשתפים פעולה, ככה כל העובדים חזקים יותר ומקבלים עוד ועוד תנאים בחקיקה ברמת המדינה. למעשה, כמעט כל תנאי חיובי שקיים היום במדינות מערביות (חמישה ימים/40 שעות עבודה בשבוע, ביטול עבודת ילדים, שכר מינימום, ביטוח רפואי ממלכתי, חופשת לידה וימי מחלה בתשלום, ועוד ועוד ועוד) נקנה בהרבה מאד דם במאבקים שהובלו ע"י איגודי עובדים.
כלומר, גם אם אתם עובדים בהייטק ומרוויחים 100,000 ש"ח בחודש, האינטרס שלכם הוא להיות חברים באיגוד עובדים ולחזק אותו, גם אם זה אומר שבפועל המשכורת תרד קצת ותשלמו דמי חבר. זה משתלם גם בתווך הארוך כמובן, אבל גם בטווח הקצר זה יכול להבטיח לכם שתנאי ההעסקה שלכם לא ישתנו, אלא רק ישתפרו.
אני למשל עובד בהייטק וחבר באיגוד עובדים מקומי (ver.di). אני משלם 42 יורו בחודש וזה שווה כל סנט.
סמל אישי של משתמש
תתאבד כבר
קיבל.ה  142 לייקים

הדבר הכי קרוב לארגון עובדים שקשור אלי כרגע זה הוועד בתואר או אגודת הסטודנטים,
ויושבים שם הסטודנטים הפחות ראויים, הפחות מוכשרים,
וממש כמו וועד עובדים של גדולים, גם הם מקבלים טובות הנאה שהם בוחרים להסתיר מאיתנו הסטודנטים הרגילים.

כל הדיבורים בתאוריה על כמה ארגון עובדים הוא טוב נופלים בדוגמאות מהשטח (בגדול כמו הקומוניזם).
הנהלה של הדברים האלה היא דבר שפשוט לא מושך אליו אנשים טובים, ואת הבינוניים שזה מושך, זה משחית.
אנשי הפועל תל אביב כדורסל, הציון שלכם הוא 0. תשתפרו בבקשה - ת.כ, ערב המשחק נגד הפ' ב"ש

כל העוולות אחת הן, והמחשבה שלא כך, היא מקור כל העוולות.
וחוץ מזה, לשם מה נתכנסנו? יאללה הפועל!
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

תתאבד כבר כתב: 23 יוני 2022, 16:27 הדבר הכי קרוב לארגון עובדים שקשור אלי כרגע זה הוועד בתואר או אגודת הסטודנטים,
וממש כמו וועד עובדים של גדולים, גם הם מקבלים טובות הנאה שהם בוחרים להסתיר מאיתנו הסטודנטים הרגילים.

כל הדיבורים בתאוריה על כמה ארגון עובדים הוא טוב נופלים בדוגמאות מהשטח (בגדול כמו הקומוניזם).
הנהלה של הדברים האלה היא דבר שפשוט לא מושך אליו אנשים טובים, ואת הבינוניים שזה מושך, זה משחית.

אז תיאבק על שקיפות בארגון, על היכולת להחליף נציגים בכל רגע, על ביזור של המבנה הניהולי - יש בערך מליון ואחד דברים שאפשר לעשות במקום לזרוק את כל הארגון לפח ולהיות חסר ייצוג.
(כמו-כן ציינתי כבר דוגמאות לדברים שאנחנו לוקחים כמובן מאליו שעובדים קיבלו רק בזכות מאבקים של ארגוני עובדים, זה ממש לא "רק תיאורטי")
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

כרגיל, אש סרקר (עיתונאית קומוניסטית בריטית) מעבירה את הרעיון בצורה מעולה:
https://v.redd.it/dlrn6zmwge791
סמל אישי של משתמש
תתאבד כבר
קיבל.ה  142 לייקים

pelegs כתב: 23 יוני 2022, 18:40
תתאבד כבר כתב: 23 יוני 2022, 16:27 הדבר הכי קרוב לארגון עובדים שקשור אלי כרגע זה הוועד בתואר או אגודת הסטודנטים,

(כמו-כן ציינתי כבר דוגמאות לדברים שאנחנו לוקחים כמובן מאליו שעובדים קיבלו רק בזכות מאבקים של ארגוני עובדים, זה ממש לא "רק תיאורטי")
מעולה. כמו הקיבוצים. זה מודל שהתאים בזמנו, כשהכל היה ביצות וניצול. היום אני לא רואה את היתרון שלהם.
אני יליד שנות ה90, נולדתי וגדלתי כל חיי בקיבוץ שעבר הפרטיה יחד עם כולם בשנות ה2,000 ואני רואה בעיניים שלי איך הכל נהיה יותר טוב. לא כי היום בקיבוץ כולם חזירים ודורכים אחד על השני, אלא כי הבינו שמה שהתאים לימי קום המדינה פחות מתאים היום.
קראתי קצת בלינק ששלחת. זה יפה. אבל זה עדיין תאוריה. 27 שנה (פחות כמה שנים בצבא ובחול) של מגורים בקיבוץ, כולל תקופה בקיבוץ שיתופי על מלא,
הם בעלי משקל רב יותר כשאני מגבש דעה על כמה אורחות חיים קומוניסטית מתאימה היום בשנת 2022. שנתיים כסטודנט לא מותירים לי ספק שמעשית כל הרעיון של איגוד "למען" הוא כר פורה לשחיתויות וחוסר יעילות. למה שאני אבזבז מזמני ליצור מנגנונים שמגינים עלי מפני האיגוד שאמור לייצג אותי? אני מעדיף להשקיע את הזמן שלי בלייצג את עצמי.

החוזה שלי עם המדינה הוא כזה שאני אשלם מיסים (כמה שצריך, לא מבין בזה) כדי שהיא תדאג לחלשים. אני לא רואה את עצמי כחלש בחברה, ולא צריך אף אחד שידאג לתנאים שלי עבורי, אני מספיק מוכשר לעשות את זה בעצמי. ובוודאי שביום שאצטרך, אותם כספי מיסים ישמשו אותי. אבל למען השם, איגוד?
בחייאת רבעק, איפה זה עבד? בנמל אשדוד? בהסתדרות? דוגמא אחת פרקטית. לא מפורום באינטרנט. דוגמא אחת לאיגוד עובדים שפעיל למעלה מנגיד 10 שנים בסקייל משמעותי (לא, חבורת הייטקיסטים שחיים בבניין משותף זה לא סקייל משמעותי) שאנשים מרוצים ממנו והוא לא כר לשחיתויות.
*דוגמא אחת תהיה התחלה טובה. כדי לשכנע אותי נצטרך למצוא ביחד יותר דוגמאות חיוביות משליליות, וזו נראית לי משימה הרבה יותר קשה
אנשי הפועל תל אביב כדורסל, הציון שלכם הוא 0. תשתפרו בבקשה - ת.כ, ערב המשחק נגד הפ' ב"ש

סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

בני אדם ינסו לנצל כל מצב שהוא, ולכן כלום לא מושלם.
בלי ארגוני עובדים ינסו המעסיקים לנצל את העובדים באופן מוגזם ולא הגיוני. כשיש ארגוני עובדים יהיו אנשים שינצלו אותם למען עצמם ויפגעו בעסקים בהם העובדים מועסקים.
אז קשה לאהוב את הארגונים שיש, אבל הם הרע במיעוטו. מבחינתי עדיף שהעסקים יהיו פחות יעילים, העיקר שאנשים לא יהרגו עצמם בעבודה.
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
תא מרבוטא
קיבל.ה  312 לייקים

תתאבד כבר כתב: 24 יוני 2022, 12:49

מעולה. כמו הקיבוצים. זה מודל שהתאים בזמנו, כשהכל היה ביצות וניצול. היום אני לא רואה את היתרון שלהם.
אני יליד שנות ה90, נולדתי וגדלתי כל חיי בקיבוץ שעבר הפרטיה יחד עם כולם בשנות ה2,000 ואני רואה בעיניים שלי איך הכל נהיה יותר טוב. לא כי היום בקיבוץ כולם חזירים ודורכים אחד על השני, אלא כי הבינו שמה שהתאים לימי קום המדינה פחות מתאים היום.
קראתי קצת בלינק ששלחת. זה יפה. אבל זה עדיין תאוריה. 27 שנה (פחות כמה שנים בצבא ובחול) של מגורים בקיבוץ, כולל תקופה בקיבוץ שיתופי על מלא,
הם בעלי משקל רב יותר כשאני מגבש דעה על כמה אורחות חיים קומוניסטית מתאימה היום בשנת 2022. שנתיים כסטודנט לא מותירים לי ספק שמעשית כל הרעיון של איגוד "למען" הוא כר פורה לשחיתויות וחוסר יעילות. למה שאני אבזבז מזמני ליצור מנגנונים שמגינים עלי מפני האיגוד שאמור לייצג אותי? אני מעדיף להשקיע את הזמן שלי בלייצג את עצמי.

החוזה שלי עם המדינה הוא כזה שאני אשלם מיסים (כמה שצריך, לא מבין בזה) כדי שהיא תדאג לחלשים. אני לא רואה את עצמי כחלש בחברה, ולא צריך אף אחד שידאג לתנאים שלי עבורי, אני מספיק מוכשר לעשות את זה בעצמי. ובוודאי שביום שאצטרך, אותם כספי מיסים ישמשו אותי. אבל למען השם, איגוד?
בחייאת רבעק, איפה זה עבד? בנמל אשדוד? בהסתדרות? דוגמא אחת פרקטית. לא מפורום באינטרנט. דוגמא אחת לאיגוד עובדים שפעיל למעלה מנגיד 10 שנים בסקייל משמעותי (לא, חבורת הייטקיסטים שחיים בבניין משותף זה לא סקייל משמעותי) שאנשים מרוצים ממנו והוא לא כר לשחיתויות.
*דוגמא אחת תהיה התחלה טובה. כדי לשכנע אותי נצטרך למצוא ביחד יותר דוגמאות חיוביות משליליות, וזו נראית לי משימה הרבה יותר קשה
איגוד הע"וסים? מרש"ם? כח לעובדים? איגוד האחיות?
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

אם אתה חושב שהקיבוצים הם איזשהו מודל לקומוניזם, אני ממליץ לך ממש (ממש כפול מאה) לקרוא קצת תאוריה מרקסיסטית, כי אתה אפילו לא בכיוון (ואני אפילו לא מדבר על העובדה שקיבוצים הם הגנבים הכי גדולים של קרקע פלסטינית).
כשאתה חי במדינה קפיטליסטית - מי אתה חושב שמייצג את האינטרסים שלך כעובד? אם לא יהיו איגודי עובדים, הזכויות שלך ישחקו ויעלמו. זה בדיוק מה שקורה בכל העולם המערבי כבר כמה עשורים, ועל סטרואידים בארה"ב.

תא מרבוטא הביא דוגמאות טובות מישראל. אני יכול להביא לך דוגמאות מכל העולם - למשל איגוד העובדים שאני חבר בו, ver.di. לא מושלם, רחוק מכך, אבל עושה עבודה טובה ואני מאד מרוצה ממנו (והמספרים של החברים בו יעידו על כך). לא חסרות דוגמאות לאירגוני עובדים טובים, אבל כשלעצמם הם לא מספיקים לדעתי (כי מרקסיזם ובלה בלה בלה).
סמל אישי של משתמש
תתאבד כבר
קיבל.ה  142 לייקים

תא מרבוטא כתב: 24 יוני 2022, 16:30

מרשם? ספק אם הם מוכרים היום כארגון עובדים רשמי (בעבר היתה עם זה בעיה, למיטב ידיעתי הם מוכרים כיום) ובכל מקרה הם בדיוק הדוגמא למשהו חדש, צעיר ומבטיח שקם בתגובה לארגון מסועף ועייף. הם עוד לא מספיק חשובים כדי בכלל לנהל את הדיון הזה בעיני.
בלי קשר, אמן שמרשם והעוסים יצליחו לעשות משהו לטובת הציבור שלהם. עוסים עדיין מרוויחים פח, מתמחים עדיין עובדים 30 שעות ושתי האוכלוסיות נתונות לאלימות. וזה עוד לפני ההתעמרות שמתמחים חווים מצד הממונים עליהם (לא מכיר אישית).
אבל אתה צודק, הם לא נתפסו בשחיתות עוד.

טוב מצאתי רק מקור מאתר דבר ואני יודע שזה קצת מונפץ, אבל הנה התייחסות לבעייתיות שהיתה למרשם:
https://www.davar1.co.il/41938/

פלג,
אני קורא את הטיעונים שלך כמו שאני קורא מוסלמי באירופה מסביר שאין בכלל בכלל אף בעיה עם האיסלאם וכל מי שעושה פיגועים איפשהו בעולם בשם האיסלאם הוא בעצם לא מוסלמי.
כל מקום בעולם שקצת ניסה קומוניזם/טרוצקיזם בעצם התבלבל ויישם את התאוריה באופן לא מוצלח, ולכן לא ניתן להסיק על התאוריה. זה קל. הצליח? זה אנחנו. לא הצליח? זה אתם.
בפועל, בכל המקומות שניסו משהו דומה להתארגנות וריכוזיות, הייתה או נסיגה לדיקטטורה או סתם מקום נחשל וכושל.
לא סתם משתמשים משכילים בפורום בחרו להגר לאוסטרליה, גרמניה, פורטוגל ואנגליה,
ולא לקובה או סין או רוסיה.
זו פחות חכמה לשבת בפדרציה ליברלית, להנות מכל מטעמי הליברליזם כולל הגלובליזציה, ולהטיף לחיים תאורטיים. זה שאתה חבר בארגון קטן שאתה מבסוט ממנו זה בדיוק עונה על מה שאני מנסה לומר (אם כי אני לא מתנסח באופן בהיר כל כך). בסקייל קטן, עבור אוכלוסיה מאוד מאוד מסויימת, זה יכול לעבוד. אבל לא ברמה המדינית ולא לאורך זמן. למען השם, אפילו שלטון מקומי לא מתפקד פה. מזוהם ומטונף

תא מרבוטא
קיבל.ה  312 לייקים

תתאבד כבר כתב: 24 יוני 2022, 22:07
תא מרבוטא כתב: 24 יוני 2022, 16:30

מרשם? ספק אם הם מוכרים היום כארגון עובדים רשמי (בעבר היתה עם זה בעיה, למיטב ידיעתי הם מוכרים כיום) ובכל מקרה הם בדיוק הדוגמא למשהו חדש, צעיר ומבטיח שקם בתגובה לארגון מסועף ועייף. הם עוד לא מספיק חשובים כדי בכלל לנהל את הדיון הזה בעיני.
בלי קשר, אמן שמרשם והעוסים יצליחו לעשות משהו לטובת הציבור שלהם. עוסים עדיין מרוויחים פח, מתמחים עדיין עובדים 30 שעות ושתי האוכלוסיות נתונות לאלימות. וזה עוד לפני ההתעמרות שמתמחים חווים מצד הממונים עליהם (לא מכיר אישית).
אבל אתה צודק, הם לא נתפסו בשחיתות עוד.

טוב מצאתי רק מקור מאתר דבר ואני יודע שזה קצת מונפץ, אבל הנה התייחסות לבעייתיות שהיתה למרשם:
https://www.davar1.co.il/41938/

פלג,
אני קורא את הטיעונים שלך כמו שאני קורא מוסלמי באירופה מסביר שאין בכלל בכלל אף בעיה עם האיסלאם וכל מי שעושה פיגועים איפשהו בעולם בשם האיסלאם הוא בעצם לא מוסלמי.
כל מקום בעולם שקצת ניסה קומוניזם/טרוצקיזם בעצם התבלבל ויישם את התאוריה באופן לא מוצלח, ולכן לא ניתן להסיק על התאוריה. זה קל. הצליח? זה אנחנו. לא הצליח? זה אתם.
בפועל, בכל המקומות שניסו משהו דומה להתארגנות וריכוזיות, הייתה או נסיגה לדיקטטורה או סתם מקום נחשל וכושל.
זו פחות חכמה לשבת בפדרציה ליברלית, להנות מכל מטעמי הליברליזם כולל הגלובליזציה, ולהטיף לחיים תאורטיים. זה שאתה חבר בארגון קטן שאתה מבסוט ממנו זה בדיוק עונה על מה שאני מנסה לומר (אם כי אני לא מתנסח באופן בהיר כל כך). בסקייל קטן, עבור אוכלוסיה מאוד מאוד מסויימת, זה יכול לעבוד. אבל לא ברמה המדינית ולא לאורך זמן. למען השם, אפילו שלטון מקומי לא מתפקד פה. מזוהם ומטונף
ארגון מרש"ם הוקם ב2006. באיזה שלב מבחינתך הם יפסיקו להיות ארגון חדש וצעיר, ותתייחס אליהם כמו ארגון מבוסס של עובדים? רצית איגוד עובדים שפעיל למעלה מעשור , שמי שחבר בו מרוצה מפעילותו ושלא כר לשחיתות. נתתי לך ארבעה. אחרי שנתתי לך מצאת באתר אחד בעייתיות במרשם בלבד, טענת שעדיין הם לא הואשמו בשחיתות (שזה בערך כמו לומר שכל פוליטיקאי מושחת פשוט לא תפסו אותו. מדב חנין ועד בני בגין). ואז העלית טענה שהם חלשים, כשבמקור טענת שאיגודי עובדים בעייתיים בגלל שיטה לא יעילה ושחיתות. מה העוסים השיגו בזמן הקורונה בשביתה ידוע לך? ההסדר לקיצור התורנויות התקדימי (שהוקפא בגלל פיזןר הכנסת) שהשיגו מרשם ידוע לך? כי התזה שלך שאיגודי עובדים לא יעילים ומושחתים היא נכונה אולי רק לחלק מהאיגודים. ובכל מקרה ממש לא מייתרת אותם (אלא אם אתה ליברטאן או בעל הון, ואז ברור למה בעיניך הם מיותרים)
עובדיה
קיבל.ה  170 לייקים

ממש. אגודות סטודנטים הם צלחת פטרי של מיקרובים שאחרי כמה שנים עושים דיג'יגדל והופכים להיות מאי גולן
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

תתאבד כבר כתב: 24 יוני 2022, 22:07 פלג,
1. אני קורא את הטיעונים שלך כמו שאני קורא מוסלמי באירופה מסביר שאין בכלל בכלל אף בעיה עם האיסלאם וכל מי שעושה פיגועים איפשהו בעולם בשם האיסלאם הוא בעצם לא מוסלמי.
2. כל מקום בעולם שקצת ניסה קומוניזם/טרוצקיזם בעצם התבלבל ויישם את התאוריה באופן לא מוצלח, ולכן לא ניתן להסיק על התאוריה. זה קל. הצליח? זה אנחנו. לא הצליח? זה אתם.
3. בפועל, בכל המקומות שניסו משהו דומה להתארגנות וריכוזיות, הייתה או נסיגה לדיקטטורה או סתם מקום נחשל וכושל.
4. זו פחות חכמה לשבת בפדרציה ליברלית, להנות מכל מטעמי הליברליזם כולל הגלובליזציה, ולהטיף לחיים תאורטיים. זה שאתה חבר בארגון קטן שאתה מבסוט ממנו זה בדיוק עונה על מה שאני מנסה לומר (אם כי אני לא מתנסח באופן בהיר כל כך). בסקייל קטן, עבור אוכלוסיה מאוד מאוד מסויימת, זה יכול לעבוד. אבל לא ברמה המדינית ולא לאורך זמן. למען השם, אפילו שלטון מקומי לא מתפקד פה. מזוהם ומטונף
1. אני לא טוען שלא ניסו קומוניזם אמיתי*, אלא דווקא שניסו והיו הצלחות וכשלונות שצריך ללמוד מהם. סטאלין למשל היה קומוניסט, והגיע מתנועה שאני מסכים עם הרבה מאד מהעקרונות וניתוח המציאות שלה - אני לא מכחיש את זה, אני מבין שהשאלה איך קרה שנוצרה כזו מפלצת היא משהו שצריך לדון בו בכנות, ללמוד את הטעויות ולא לחזור עליהן. עם זאת, סקירה כנה של ההיסטוריה צריכה להתחשב גם בעובדה שבריה"מ הייתה נתונה למתקפות מבחוץ ואיום קיומי מרגע היווסדה (מלחמת האזרחים הרוסית, הפלישה הנאצית, הנשק הגרעיני של ברית נאט"ו וכו').
2. אתה מתווכח פה עם איש קש, ראה סעיף 1.
3. ההיסטוריה הקומוניסטית מלאה בהצלחות מטורפות, שמדינות מערביות מודרניות לא יכולות אפילו לדמיין. בריה"מ עברה בתוך עשור תיעוש שלקח למדינות מערביות מאה+ שנה. המדינה דאגה לדיור לכולם, כולל אחרי המלחמה הכי ברוטלית בהיסטוריה, שמחקה אחוז נכבד מכוח האדם במדינה. זה נכון גם לסין של מאו, ויאטנם, קובה וכו'. ידיעת קרוא וכתוב, גישה לביטוח רפואי וחינוך ועוד ועוד ועוד - בכל אלו מדינות סוציאליסטיות מצטיינות עד היום. אז כן - צריך לבחון את הכשלים וללמוד מהם, אבל למחוק את ההצלחות ולזרוק את כל הרעיון לפח זו התנהגות די ילדותית. גם כאמור צריך להתחשב במציאות המטריאלית בהמדינות האללו התקיימו בהן: יש לך דוגמה, אפילו אחת, למדינה סוציאליסטית שקמה בעולם המערבי העשיר? שלא הייתה נתונה לאיום קיומה מרגע היווסדה? ציינת את קובה - אז בוא נדבר על קובה: מאז שנות השישים המדינה נמצאת תחת אמברגו סחר מטורף, חברות שעוסקות בסחר עם קובה מנועות מלעשות עסקים בארה"ב, שהיא השוק כי גדול בעולם כרגע. מן הסתם הרוב המוחלט של החברות הבינ"ל בוחרות לעשות עסקים בארה"ב במקום בקובה, כי מה לעשות ש-350 מליון אזרחים זה יותר מ-11 מליון אזרחים. הגיוני שבמצב הזה אנשים מנסים לברוח, בדיוק כמו שאנשים מנסים לברוח מעזה בגלל התנאים הבלתי אפשריים תחת המצור הישראלי. ובכל זאת, בקובה יש מערכת בריאות מוצלחת יותר מזו של ארה"ב ותוחלת החיים שם גבוהה יותר מבארה"ב (המדינה העשירה בעולם, כן?) - למעשה יש להם כ"כ הרבה רופאים שהם שולחים רופאים לעזור במדינות אחרות. המדינה דואגת לדיור ואוכל לכל אזרח (כמה הומלסים יש בארה"ב?) וכו' וכו'. כל זה תחת מצור רצחני שמתמשך יותר זמן מאשר הכיבוש הישראלי. אז נכון שאיכות החיים שם באופן כללי נמוכה מזה שבארה"ב ובמערב בכלל, אבל ההשוואה כאן צריכה להיות לא למדינות העשירות והנצלניות ביותר, אלו שחומסות משאבים מהעולם השלישי כבר כמה מאות שנים - אלא למדינות אחרות בסיטואציה של קובה: ג'מאייקה, האיטי, הרפובליקה הדומיניקנית - כולן מדינות קפיטליסטיות. כשעושים את זה רואים שאפילו תחת מצור אכזרי קובה מתפקדת יותר טוב בכל אלה, ורמת החיים שם גבוהה יותר. כל מה שכתבתי נכון לכל מדינה סוציאליסטית אחרת.
4. כמובן, אבל אני חי במדינה שהיסטורית ואקטואלית העושר שלה מגיע מניצול העולם השלישי. ועדיין, עם כל העושר הזה, לא מסוגלת להבטיח את כל התנאים הבסיסיים שמדינות "נחשלות" כמו קובה מצליחות להבטיח. ולכן אני תומך בשינוי מערכתי שייקח את העושר הזה ויפנה אותו לרווחת האזרחים (ולהספקת הניצול של מדינות העולם השלישי). מי שיושב במדינה מערבית וחושב "לא יכול להיות טוב יותר" הוא דביל, תסלח לי.
אגב, באיגוד העובדים שלי חברים 2.1 מליון עובדים, והוא חבר בפדרציה של ארגוני עובדים שמייצגת 6 מליון עובדים... לא הייתי קורא לזה "ארגון קטן".
באופן כללי נראה שאתה מעדיף לוותר על הכל כי לא מושלם, ומשום מה סומך על אנשים שהאינטרס שלהם הוא לחלוב ממך כמה שיותר משאבים שידאגו לך בלי ייצוג. באמת שאין לי מושג באיזה עולם אתה חי.

*הערה לגבי מושגים: קומוניזם הוא שלב כלכלי/חברתי ללא מדינות, כסף והיררכיות פוליטיות (תחשבו הפדרציה בסטאר טרק). ההגדרה לסוציאליזם היא שאמצעי היצור נמצאים בידי מעמד העובדים - חלק מהסוציאליסטים מאמינים שאם הם נמצאים בידי המדינה, והמדינה נשלטת ע"י מעמד הפועלים אז היא סוציאליסטית. אני אישית חושב שזה לא תנאי מספיק בכלל, אבל זה דיון לפעם אחרת. מה שאני מנסה להגיד הוא שהקונספט "מדינה קומוניסטית" הוא אוקסימורון, לכל היותר אפשר לדבר על מדינות סוציאליסטיות, או מדינות בהליך מעבר לסוציאליזם.
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

אנחנו על סף הכחדת מעמד העובדים, והחלפתו במעמד המובטלים.
לדבר על שליטת העובדים באמצעי הייצור בימינו זה קצת מגוחך. אנחנו לא במאה ה 19.
כבר כמעט אין פועלים במערב בגלל הרובוטיקה ההולכת ומשתפרת, ואוטוטו תוכנות תחלפה את רוב עובדי הביורוקרטיה, ואפילו הנהגים המקצועיים צפויים להיעלם עוד בימי חיי (שכבר נמצאים הרבה אחרי נקודת האמצע).
להמשיך לדבר על אידיאולוגיות בנות 150 שנה אחרי כל השינויים האלה מרגיש לי ממש דבילי.
אני בעד מיסוי כבד לעשירים, אני בעד חינוך בריאות ומזון חינם לכולם, ולכן אני נקרא סוציאליסט במאה ה 21.
אבל למרות תמיכתי הגורפת במעמדות החלשים בכל חברה שהיא, לדעתי הקומוניזם הוא בדיחה בכלכלה המודרנית.
אפילו סין שקוראת לעצמה קומוניסטית ונשלטת ע"י המפלגה הקומוניסטית הגדולה בעולם כבר מנוהלת כדיקטטורה קפיטליסטית לחלוטין.
لا إله
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

its-sick כתב: 25 יוני 2022, 18:51 אנחנו על סף הכחדת מעמד העובדים, והחלפתו במעמד המובטלים.
לדבר על שליטת העובדים באמצעי הייצור בימינו זה קצת מגוחך. אנחנו לא במאה ה 19.
כבר כמעט אין פועלים במערב בגלל הרובוטיקה ההולכת ומשתפרת, ואוטוטו תוכנות תחלפה את רוב עובדי הביורוקרטיה, ואפילו הנהגים המקצועיים צפויים להיעלם עוד בימי חיי (שכבר נמצאים הרבה אחרי נקודת האמצע).
להמשיך לדבר על אידיאולוגיות בנות 150 שנה אחרי כל השינויים האלה מרגיש לי ממש דבילי.
אני בעד מיסוי כבד לעשירים, אני בעד חינוך בריאות ומזון חינם לכולם, ולכן אני נקרא סוציאליסט במאה ה 21.
אבל למרות תמיכתי הגורפת במעמדות החלשים בכל חברה שהיא, לדעתי הקומוניזם הוא בדיחה בכלכלה המודרנית.
אפילו סין שקוראת לעצמה קומוניסטית ונשלטת ע"י המפלגה הקומוניסטית הגדולה בעולם כבר מנוהלת כדיקטטורה קפיטליסטית לחלוטין.
ההגדרה של מעמד הפועלים היא לא "פועלי מפעל". גם לך אני ממליץ אשכרה לקרוא תאוריה מרקסיסטית כדי שלפחות תדע את מה אתה מבקר.
שליחת תגובה