ערוצי יוטיוב לפיתוח תודעה מעמדית

המועצה ע"ש וולטון הקדוש היא המקום בו תוכלו לדבר על כל נושא שהקשר בינו לבין כדורגל קלוש עד לא קיים בכלל
שליחת תגובה
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

אני מתכנן לרכז כאן סרטונים שעוסקים במאבק מעמדי, מאבקים חברתיים אחרים, מהפכנות וכו' - בין אם כתאוריה או כפרקטיקה. אני מחלק את הערוצים לפי נושאים כלליים, אם כי יש הרבה מאד חפיפה בין הערוצים (וגם אי-הסכמות בשל נקודות מבט שונות וכו'). שימו לב שהרשימה מתעדכנת כל הזמן כי מדובר בהרבה עבודה ואני עצלן מדי בשביל לכתוב את הכל במכה אחת. אם יש לכםן ערוצים/סרטונים מומלצים - תרגישו חופשי לשתף בתגובות.

---

ערוצים המתמקדים בנושאי קומוניזם ואנטי-אימפריאליזם

באד אמפנדה
קומוניסט(?) אוסטרלי שגר בארגנטינה. היסטוריון בהכשרתו, הערוץ שלו מלא בניתוחים עמוקים וארוכים, בעיקר בנושאים הקשורים למאבק אנטי-אימפריאליסטי, ובעיקר באיזור אמריקה הלטינית (אבל ממש לא רק). יש לו גם ערוץ שני בו הוא מתרכז בנושאים אקטואליים:
https://www.youtube.com/c/EmpanadaReport

סרטונים נבחרים: ---

לונה אוי!
קומוניסטית ויאטנמית (נשואה ל"נונקומפיט" שמובא למטה). הערוץ שלה מתעסק בעיקר במרקסיזם וקומוניזם מנקודת מבט, ובכן, ויאטנמית. זה הרבה יותר מעניין ממה שזה נשמע.

חאקים
קומוניסט עיראקי (וגם רופא, אז אני מניח שהוא די חתיך). הוא אמנם מרקסיסט אורתודוקסי (כלומר מספיק אהדה לבריה"מ בשביל לגרום לאי-נוחות), אבל יש לו הרבה מאד טייקים מוצלחים מאד, לצד טייקים... פחות מוצלחים.
הסרטונים שלו ראויים לצפיה - או שלומדים מהם משהו, או שמתרגלים הבעת ספק ודיון רעיוני. ככה או ככה זה win-win.

מקסי
מרקסיסטית מאיזשהו סוג, יש לה הרבה סרטונים מעמיקים בנושא.

יוגופניק
קומוניסט מהבלקן. השם של הערוץ הוא משחק מילים: "יוגו" הוא כמובן קיצור של "יוגוסלביה", מדינת הבלקן שהייתה סוצילאיסטית בצורה מיוחד, והתפרקה באופן אלים ביותר במהלך שנות התשעים. "גופניק" במדינות בריה"מ לשעבר הוא פרחח ממעמד נמוך ומשפחה ענייה, עול על החברה ואלים במיוחד. יוגופניק כערוץ מביא ניתוחים חברתיים-כלכליים של כשלי הקפיטליזם.

עץ מיותר

סרטונים נבחרים:

ערוצים בעלי נקודת מבט אנרכיסטית/אנרכוקומוניסטית

קלגור
אנרכוקומוניסטית אמריקאית שמתמקדת בנושאים עכשוויים מנקודת מבט מעמדית-אמריקאית. לדעתי מכל הרשימה הזאת ההומור שלה עובד הכי טוב.

נונקומפיט
אנרכוקומוניסט אמריקאי שגר בויאטנם (ונשוי ל"לונה אוי!" מלמעלה). מתמקד בעיקר בתאוריה מעמדית, ולדעתי עושה עבודה מצויינת בנושא.

צ'יל גובלין
אנרכוקומוניסט אמריקאי שדווקא לא גר בויאטנם. לא יודע איך לתאר אותו, אבל הסרטונים שלו די מוצלחים. ---

ת'ות סליים
אנרכוקומוניסט קנדי. הסרטונים שלו איכשהו מצליחים להסביר דברים ממש טוב תוך כדי הרבה מאד כנות ומודעות עצמית. אחד הערוצים האהובים עלי. ---

המבקר הרדיקלי
אנרכיסט אמריקאי (נראה לי. אולי הוא קנדי). הוא סוקר ספרים/סדרות/סרטים מנקודת מבט אנרכיסטית.

ערוצים סוציאליסטים/שמאלנים ללא סיווג אידיאולוגי ברור

שון
שמאלני בריטי שנותן ניתוחי עומק מרתקים. ---

ה.בומברגאי
עוד שמאלני בריטי, עוד ניתוחי עומק מרתקים - אבל עם יותר ויז'ואל וקומדיה. (אני נשבע שלא כל שמות הסרטונים שלו בתבנית הזאת)

---

פילוסופי טיוב
שמאלנית בריטית, מביאה ניתוחי עומק מנקודת מבט פילוסופית עמוקה. ---

זואי בי
שמאלנית אמריקאית שמגיעה מתחום הספרות האנגלית. כמו הרבה ערוצים אחרים פה, מביאה ניתוחי עומק מוצלחים - מנקודת מבט יותר חינוכית/בלשנית.
---

אנלרנינג אקונומיקס
כלכלן שמאלני, מתעסק ב... ובכן, כלכלה מנקודת מבט שמאלית.
---

תכנון ערים ותחבורה ציבורית (לא בהכרח שמאלי, אבל חשוב)

אדם משהו
סוציאל-דמוקרט מהונגריה שבעבר התעסק בעיקר בענייני תחבורה ותכנון עירוני, ומאז תחילת הפלישה הרוסית לאוקראינה אובססיבי לנושא ומרבה בדעות משונות (כמו למשל שמלחמה גרעינית היא לא *כזו* נוראה). הסרטונים שלו עד בערך ינואר 2022 מוצלחים ברובם.
(הסרטון האחרון חוזה כמעט אחד-לאחד את השבועות הראשונים של הפלישה הרוסית לאוקראינה. חבל שאדם די התחרפן בשבועות האחרונים והניתוחים שלו קרסו ברמתם)

---

דונוטאיט01
מתכנן ערים (לשעבר?) אמריקאי שמנתח דברים מנקודת מבט שמאלית. אני ממליץ בחום על הסדרה שלו "פרנקלין" בה הוא נעזר במשחק city skylines בשביל להסביר תקופות שונות בהתפתחות העירונית האמריקאית.
---

לא רק אופניים
קנדי שעבר עם המשפחה להולנד ומסביר כמה מכוניות ופרברים זה קקי, בעוד תחבור"צ ואופניים זה אחלה (אני מסכים ב-100%).

---

עיר אקלים
בחור די משעשע עם סרטונים מוצלחים ומהנים בנושאי אקלים.
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
הפוסט קיבל לייק אחדD red imperia
סמל אישי של משתמש
D red imperia
קיבל.ה  463 לייקים

תותח, כל הכבוד
:che: :hammersickle: :lenin:
שער 5 זה הלב
הפוסט קיבל לייק אחדpelegs
בני12
קיבל.ה  828 לייקים

היית צריך לקרוא לזה חדשות מהזווית המעמדית
הפוסט קיבל 3 לייקיםpelegsD&3teknoboy
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

בני12 כתב: 03 אפריל 2022, 17:09 היית צריך לקרוא לזה חדשות מהזווית המעמדית
:rofl: :rofl:
חופש לפלסטין 🇵🇸 כל הכוח למעמד העובדים :hammersickle: كل القوة للطبقة العاملة 🇵🇸 الحرية لفلسطين
ضد الصهيونية, الرجعية العربية والإمبريالية :lol: נגד הציונות, הריאקציה הערבית והאימפריאליזם
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

:rose:

זה מטמטם שבלינק עם שתי שורות הנקודה בצד היא בשורה התחתונה
סמל אישי של משתמש
KingAlpaca
קיבל.ה  1085 לייקים

פילוסופי טיוב זה ערוץ מדהים
האדום הצורר:
גם הבוסטר שלא ניתן כמעט בשום מקום במערב וכבר ניתן לשליש מהאוכלוסייה כאן זה רק בגלל שישראל הצליחה להשיג את החיסונים לפני כולם? אתה מאמין לחרטוטים של עצמך?
Xavi
קיבל.ה  656 לייקים

מעניין מה היה קורה אם הייתי פותח אשכול עם סרטונים להתחזקות דתית
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

נסה ותגלה
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

מעניין מה היה קורה אם הייתי פותח אשכול עם סרטונים לקידום קניבליזם

טוב נו, לא באמת מעניין. אבל לפחות ניסיתי.
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
מי שמאמין ולא מפחד, הריהו שקול למחבל מתאבד.
נא לא לצטט הודעות של אנשים לא ראויים, שיישאר מוסתר, תודה.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

Xavi כתב: 05 אפריל 2022, 15:32 מעניין מה היה קורה אם הייתי פותח אשכול עם סרטונים להתחזקות דתית
תודעה מעמדית בפורום של אוהדי קבוצה שנקראת הפועל, הלוגו שלה הוא פטיש ומגל והצבע שלה אדום? באמת משונה ולחלוטין שווה ערך לעידוד אמונה דתית.
הפוסט קיבל לייק אחדKingAlpaca
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

רגע, למישהו יש בעיה עם אשכול עידוד אמונה דתית או ריכוז של ערוצי התחזקות או משהו דומה?
למה זה בכלל אישו? מה כבר יכול לקרות?
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
הַחַיִּ֤ים וְהַמָּ֙וֶת֙ נָתַ֣תִּי לְפָנֶ֔יךָ, הַבְּרָכָ֖ה וְהַקְּלָלָ֑ה - וּבָֽחַרְתָּ֙ בַּחַיִּ֔ים
* המציג אינו רופא
D&3
קיבל.ה  818 לייקים

בהנחה ואנחנו מסכימים שאנשים בעלי כח לפעמים מתחזרים ומנצלים אותו לרעה, מה הפתרון לזה שגם יו"רים של ועדי עובדים( בטח הגדולים שבהם ) עלולים לחטוא בזה?
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

teknoboy כתב: 05 אפריל 2022, 17:22 רגע, למישהו יש בעיה עם אשכול עידוד אמונה דתית או ריכוז של ערוצי התחזקות או משהו דומה?
מה שקרה לזווית הפלסטינית, המון הטרלות וויכוחים על שטויות.
נערך לאחרונה על ידי its-sick ב 05 אפריל 2022, 17:49, נערך פעם 1 בסך הכל.
חוקים ואיסורים שאין מקורם ב"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" הם מרושעים מטבעם. לפי מדד זה הדת היהודית קרובה למעמד של רשע מוחלט.
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

D&3 כתב: 05 אפריל 2022, 17:27 בהנחה ואנחנו מסכימים שאנשים בעלי כח לפעמים מתחזרים ומנצלים אותו לרעה, מה הפתרון לזה שגם יו"רים של ועדי עובדים( בטח הגדולים שבהם ) עלולים לחטוא בזה?
למה צריך פיתרון מיוחד לזה?
הרי גם פקידים ממשלתיים עלולים לחטוא בשחיתות, גם מנהלים בשוק הפרטי יכולים למעול בכספים, וכו' וכו'.
כל מגזר כזה צריך לקבל מערכת אכיפה ייעודית משלו?
אם מישהו חטא בשחיתות או משהו דומה, אז יש משטרה, יש תקשורת, יש את הידע של העובדים שמאוגדים תחת אותו ועד וכו' וכו', בדיוק כמו בכל סיטואציה אחרת.
אם יש בוועדי עובדים משהו שמקל על תופעות של שחיתות וכו' (נניח איזה היעדר שקיפות מובנה או משהו דומה) אז יש לך בעיה נקודתית שקל וצריך לתקן, אבל זה לא משהו מיוחד.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 05 אפריל 2022, 17:48
teknoboy כתב: 05 אפריל 2022, 17:22 רגע, למישהו יש בעיה עם אשכול עידוד אמונה דתית או ריכוז של ערוצי התחזקות או משהו דומה?
מה שקרה לזווית הפלסטינית, המון הטרלות וויכוחים על שטויות.
הטרלות וויכוחים על שטויות? אצלנו??? בפורום???
תתפלאי אבל כבר יש :smoke:

אני באמת לא מצליח לדמיין משהו ממש רע שיקרה אם ייפתח אשכול כזה (יש לי תחושה שמי שיפתח אותו ומי שיהיו פעילים בו בהתחלה יתעצבנו בשלב כלשהו מהדברים שהם יקראו שם, אבל זה בעיקר ניחוש, ואני לא בטוח שזה נורא במיוחד)
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

teknoboy כתב: 05 אפריל 2022, 17:51אני באמת לא מצליח לדמיין משהו ממש רע שיקרה אם ייפתח אשכול כזה
נאחס כזה, אתה מביא לפורום במו ידיך את הרצח הראשון
لا إله
הפוסט קיבל 2 לייקיםKingAlpacateknoboy
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

או לפחות הראשון שאני יודע עליו
لا إله
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

בגדול אירגוני עובדים צריכים להיות כמה שיותר דמוקרטיים (בניגוד לעסקים פרטיים שהלכה למעשה מתנהלים באופן דיקטטורי).
מה זה אומר בפועל? כל הנציגים בכל הרמות נבחרים ע"י חברי האיגוד, איסור על קמפיינים (או לכל הפחות הגבלה משמעותית של ההוצאה הכספית על פרסום מועמד), אפשרות להחליף מיידית כל נציג מכל סיבה שהיא ע"י הצבעה, ועוד ועוד ועוד.
יש עוד הרבה מאד דברים שאפשר לעשות בשביל לוודא שכוח לא מצטבר בידי פרטים - יש מעל למאה שלמה של התפתחויות וספרות בנושא + לפחות שלושה עשורים של הכאה על חטא ודיונים אינסופיים בנושא כשלי בריה"מ ומדינות דומות.
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

אני בדעה שנושאי מאבק פועלים קשורים לקבוצה באופן די הדוק, בעוד דת ואמונה משמעותית פחות.
זה גם לא כזה פאר-פטץ' לקבל הגבלה מסויימת במה אפשר לכתוב - אני מניח שלא נסכים בשום צורה לשרשור סרטונים בענייני עליונות לבנה ואנטישמיות. השאלה היא כמובן מה הם הגבולות. לדעתי סרטוני דת נמצאים דווקא מחוץ לגבולות האלה, דעת משתמשים/ות אחרות/ים יכולה להיות אחרת ואני אישית מקבל את זה.
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

pelegs כתב: 05 אפריל 2022, 18:29
אני בדעה שנושאי מאבק פועלים קשורים לקבוצה באופן די הדוק, בעוד דת ואמונה משמעותית פחות.
זה גם לא כזה פאר-פטץ' לקבל הגבלה מסויימת במה אפשר לכתוב - אני מניח שלא נסכים בשום צורה לשרשור סרטונים בענייני עליונות לבנה ואנטישמיות. השאלה היא כמובן מה הם הגבולות. לדעתי סרטוני דת נמצאים דווקא מחוץ לגבולות האלה, דעת משתמשים/ות אחרות/ים יכולה להיות אחרת ואני אישית מקבל את זה.
תקנון הפורום אוסר על הסתה לגזענות ועל עוד כמה דברים, אבל לא אמרנו שמה שלא אסור מותר?
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

הדת היהודית היא גזענית בכל מבחן שרק תבחר.
אז אין בעיה עם שרשור דתי, אבל לא של הדת היהודית...
لا إله
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

אני רק אמרתי שלדעתי זה לא מתאים, אני לא אדרוש למחוק את זה באופן אקטיבי.
Xavi
קיבל.ה  656 לייקים

אז אני רק העלתי תהיה, והנה כבר יש התנגדויות והשמצות
העיקר שאף אחד לא רואה עם זה בעיה
אני לא פרובוקטור ואין לי זמן פנוי אז אני לא אעשה את זה בכל מקרה
בריאות (בעיקר נפשית) איתנה לכולם
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

:rofl: :rofl: :rofl:
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

Xavi כתב: 06 אפריל 2022, 12:44 אז אני רק העלתי תהיה, והנה כבר יש התנגדויות והשמצות
העיקר שאף אחד לא רואה עם זה בעיה
אבל זה כל הרעיון של פורום. אתה כותב מה שבא לך, ואנשים מגיבים.
לפעמים הם לא מסכימים ("התנגדויות") ולפעמים יש להם אפילו משהו שלילי להגיד ("השמצות").
אני עדיין לא רואה שום בעיה*.

* חוץ מהעניין שניחשתי עוד קודם, שהתגובות לא יהיו מאה אחוז מהללות ושלאנשים הולך להיות קשה עם זה. מתברר שהבעיה הזאת חריפה עוד יותר ממה שחשבתי.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
סמל אישי של משתמש
its-sick
קיבל.ה  1233 לייקים

חריפה בתגובות או חריפה ברגישות?
لا إله
סמל אישי של משתמש
teknoboy
קיבל.ה  1619 לייקים

its-sick כתב: 06 אפריל 2022, 13:30 חריפה בתגובות או חריפה ברגישות?
ברגישות, כמובן.
הלב אדום השם הפועל
very class, fantastic
* המציג אינו רופא
הפוסט קיבל לייק אחדits-sick
עובדיה
קיבל.ה  170 לייקים

Xavi כתב: 05 אפריל 2022, 15:32 מעניין מה היה קורה אם הייתי פותח אשכול עם סרטונים להתחזקות דתית
האמת שבשדים 1.0 היו כמה שניסו, דווקא היה נחמד. תנסה גם, אני בעד.
אמה גולדמן
קיבל.ה  392 לייקים

אנרכיסט מטרינידד וטובגו
https://www.youtube.com/c/Andrewism

לא אנרכיסט מוצהר אבל זה על גינון גרילה והוא גאון והערוץ הכי טוב ביוטיוב

אנרכיסטית טרנסית שחוקרת את ההיסטוריה של אנרכיזם בעיקר בסוף המאה ה-19 ותחילת 20
https://www.youtube.com/c/anarchopac

הפודקאסט הכי טוב בעולם שיש לו גם ערוץ יוטיוב
https://www.youtube.com/c/SrslyWrong
אנטי ביתר לשעבר
הפוסט קיבל לייק אחדpelegs
סמל אישי של משתמש
pelegs
קיבל.ה  800 לייקים

תודה אמה :rose:

שאוסיף את הערוצים שצירפת לרשימה הראשית?
הפוסט קיבל לייק אחדאמה גולדמן
אמה גולדמן
קיבל.ה  392 לייקים

pelegs כתב: 10 אפריל 2022, 16:37 תודה אמה :rose:

שאוסיף את הערוצים שצירפת לרשימה הראשית?
בכיף
אנטי ביתר לשעבר
שליחת תגובה